وزیر صمت خواستار شد

تمدید اعتبار مصوبه شورای عالی سران برای تصمیمات ستاد تنظیم بازار

تمدید اعتبار مصوبه شورای عالی سران برای تصمیمات ستاد تنظیم بازار

فوری خرید: وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه ابلاغ سیاست های جدید صادراتی گره گشای مشکلات صادرکنندگان است خواهان تمدید اعتبار مصوبه شورای عالی سران برای تصمیمات ستاد تنظیم بازار به خصوص در این شرایط حساس کنونی شد و در ادامه با اشاره به تصمیمات اخیر شورای رقابت در خصوص تغییر در فرمول قیمت گذاری برخی خودرو ها، اصرار کرد که نظارت بر اجرای تصمیمات این سازمان بایستی از طرف وزارت صمت بیشتر شود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، علیرضا رزم حسینی در نشست با حجت الاسلام حسن درویشیان «رئیس سازمان بازرسی کل کشور» تامین معیشت مردم را از وظایف مهم وزارت صمت عنوان و اشاره کرد: چندین متغیر اقتصادی مستقیما بر معیشت مردم تاثیر دارد که نخستین مورد آن تغییر نرخ ارز است و صنایعی که به نرخ ارز وابسته اند با تغییر آن، متاثر خواهند شد.
وی در ادامه بیان کرد: از طرف دیگر زمانی که حجم زیادی حباب پولی در کشور وجود داشته باشد به سمت سرمایه گذاری بر محل هایی مثل مسکن، خودرو و مواردی از این قبیل خواهد رفت که باز هم بر بازار و تامین معیشت مردم تاثیر خواهد گذاشت.
گره گشایی از مشکلات صادرکنندگان با ابلاغ سیاست های صادراتی جدید
وزیر صمت با اعلان اینکه در طول این مدت در تلاش بودیم تا اصلاحاتی انجام دهیم، اظهار داشت: قبل از این کسانی که ارز حاصل از صادرات را به چرخه نیما عرضه نمی کردند مشمول پیگیری قضایی می شدند، اما واردات در مقابل صادرات آزاد شد تا به آسانی بتوانند تعهد ارزی کنند و با این روند ترخیص کالاهای مانده در گمرک حل شد.
تمدید اعتبار مصوبه شورای عالی سران برای تصمیمات ستاد تنظیم بازار
رزم حسینی افزود: ستاد تنظیم بازار مصوبه شورای عالی سران داشت که به تایید مقام معظم رهبری هم رسانده شد تا وزارت صمت با این ابزار اجازه کنترل بازار را داشته باشد. اما از شروع سال این اعتبار به انتها رسید و این ستاد دیگر توان مداخله در کنترل کالاهای صادراتی و اقدام برای کنترل بازار در بعضی اقلام را نداشته باشد و در پروسه فعلی با تاخیر حداقل سه ماهه در تصمیم گیری، تایید و اجرا مواجه خواهیم بود.
وی با تاکید بر این که هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب در بازار فاصله بسیاری داریم، اشاره کرد: مجوز فروشی، امتیازات و انحصارات، امضاهای طلایی، فساد، رانت خواری و هزاران دلیل دیگر موجب افزایش قیمت در فولاد، خودرو و بازار شدند، اما در خط مقدم برای مقابله با این فسادها برخواستیم.
کاهش قیمت ها با ارائه شیوه نامه عرضه محصولات فولادی در بورس
وزیر صمت افزود: در فولاد ظلمی به مصرف کنندگان می شد و کالایی که در داخل تولید می شد با قیمت جهانی به فروش می رسید. ما آغاز به کنترل قیمت کردیم و شیوه نامه عرضه محصولات فولادی در بورس را ارائه دادیم که در همین راستا قیمت ۱۶ هزار تومانی میلگرد به زیر ۸۰۰۰ تومان رسید.
بازگشت وظایف اصلی وزارت صمت به این مجموعه
رزم حسینی بیان کرد: یکی از لطمه های این وزات خانه انتقال وظایف به خارج از این مجموعه بود، تجارت خارجی، فولاد، قیمت گذاری در کالاهایی مثل خودرو با وزارت صمت است اما افراد زیادی در آن دخیل هستند که با تلاش ها و رایزنی های انجام شده وظایف باردیگر به این مجموعه در حال بازگشت است.
تمرکز کارهای صنعت خودرو در سازمان ایدرو
وی افزود: تمام کارهای صنعت خودرو در سازمان ایدرو متمرکز شده تا هم انحصار شکسته شده و هم زیان خودروسازها رفع گردد و پذیرفتنی نیست که ملت شریف ایران خودرویی با ضریب اطمینان و قیمت مناسب نداشته باشند.
وزیر صمت با اشاره به تحریم های ظالمانه دشمنان و نقش مهم وزارت صمت در تامین معیشت مردم در این برهه حساس کنونی، خواهان حمایت تمامی ارکان نظام از مجموعه وزارت صمت برای پیشبرد اهداف و برنامه های این وزارتخانه شد.
نظارت بر اجرای تصمیمات شورای رقابت
همچنین رزم حسینی در حاشیه جلسه با رئیس کل سازمان بازرسی کشور با اعلان اینکه نسبت به ابتدای سال جاری افزایش ۲۸ درصدی در تولید خودرو داشته ایم، اظهار داشت: همچنان به دنبال افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو در زمان باقی مانده تا آخر سال جاری هستیم؛ با افزایش تولید خودرو قیمت ها نیز متعادل خواهد شد. همین طور با شکستن انحصار در تولید خودرو به سمت تولید خودرو های باکیفیت و با قیمت پایین تر نیز خواهیم رفت، در آنصورت دیگر مردم آزادانه حق انتخاب خودروی خودرا دارند.
وزیر صمت ضمن اشاره به اعلام تصمیم جدید شورای رقابت ضمن تاکید براینکه هدف شورای رقابت از اعلام این تصمیم حذف دلالان و افزایش تولید بوده است، اشاره کرد: اما نظارت ها بر اجرای این تصمیم باید از طرف ما بیشتر شود.
وی اضافه کرد: به دنبال حذف دلالان از بازار خودرو و فولاد خصوصاً در وضعیت حساس هستیم و بایستی با رانت و فساد مبارزه نماییم. همچون مواردی که به حمایت تمامی ارکان نظام نیازمندیم، همین موضوع است.
ضرورت حمایت دستگاه های نظارتی از تصمیمات جسورانه مدیران در وضعیت جنگ اقتصادی
رزم حسینی ضمن تاکید بر ضرورت حمایت دستگاه های نظارتی از تصمیمات جسورانه مدیران در وضعیت سخت کنونی، اظهار داشت: وظیفه سنگینی در این برهه حساس کنونی برای تامین معیشت مردم، پشتیبانی از تولید، صادرات و تجارت بر عهده این وزارتخانه است که تحقق همه اهداف و برنامه ها با حمایت همه جانبه تمامی ارکان از این مجموعه امکان پذیر خواهد بود.
به مدیران شجاع و پاک دست نیاز داریم
وزیر صنعت، معدن و تجارت همین طور پشتیبانی از مدیران شجاع و پاک دست را لازمه امروز جامعه دانست و اشاره کرد: به مدیران تصمیم ساز که در این شرایط حساس جنگ اقتصادی جسورانه تصمیم می گیرند نیاز داریم و لازمه جسارت مدیران در امر تصمیم سازی، حمایت دستگاه های نظارتی از آن هاست.
وی همین طور با اشاره به تکمیل سامانه جامع تجارت، اظهار داشت: در این سامانه از ثبت سفارش خرید کالا و گمرکات در حال اجراست، این سامانه در حال تکمیل شدن است.
قوانین مزاحم کسب وکار را حدف خواهیم کرد
رزم حسینی ضمن تاکید بر اینکه قوانین مزاحم کسب وکار باید حذف شوند، اظهار نمود: تاکید رهبری نیز به دراین زمینه بوده است؛ این قوانین را احصاء کرده ایم و مجلس شورای اسلامی نسبت به حذف آنها باید اقدام نمایند.
منبع:

1399/10/12
13:18:24
0.0 / 5
1466
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فوری خرید