ایران چه قدر ماسك صادر كرد؟

ایران چه قدر ماسك صادر كرد؟

به گزارش فوری خرید اتاق بازرگانی تهران جزئیاتی از وضعیت تجارت ماسک ایران در هشت ماهه ابتدایی سالجاری عرضه کرده که نشان از حضور بسیار کمرنگ کشور در این بازار گسترده دارد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، از آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی و همزمان با شیوع جهانی ویروس کرونا، استفاده از ماسک بعنوان یکی از شیوه های پیشگیری از شیوع این ویروس، در سرتاسر جهان به اوج خود رسید و امروز با تایید سازمان بهداشت جهانی، استفاده از ماسک در خیلی از کشورها الزامی است.
هرچند در هفته های نخست شیوع ویروس کرونا، کمبود اقلام بهداشتی در ایران احساس شد اما در ماه های بعد با افزایش جدی تولید این محصولات، میزان نیاز کشور به واردات این محصولات به حداقل خود رسید و در ماه های بعد با تایید سازمان توسعه تجارت اعلام گردید که در صورت تأمین شدن نیاز داخلی، امکان صادرات بعضی از این محصولات همچون ماسک های سه لایه وجود خواهد داشت.
با وجود صدور این مجوز اما آمارها نشان داده است که ایران در این بازار بسیار گسترده حضور فعالی نداشته است. آمارهای اتاق بازرگانی تهران نشان داده است که در سال ۲۰۲۰، ارزش بازار جهانی ماسک صورت به بیشتر از ۱۴۰ میلیارد دلار رسیده است اما میزان صادرات و واردات ایران در این عرصه بسیار محدود است.
ایران در هشت ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹، حدودا ۹.۲ تن ماسک به ارزش تقریبی ۲۰۶ هزار دلار به ۹ کشور صادر کرده و در مقابل حدود ۱۳۲ ماسک با ارزش ۱۵.۵ میلیون دلار از چهار کشور وارد کرده است.
در بین مقاصد اصلی صادرات ایران، دو کشور عمان و افغانستان با واردات ۶۲ درصد از کل صادرات کشور، رتبه نخست را در اختیار دارند و در مقابل حدود ۹۸ درصد از کل واردات ماسک ایران از چین صورت گرفته است.
همینطور میانگین قیمت صادرات ماسک ۲۲ دلار در کیلوگرم و در واردات ۱۲۶ دلار در هر کیلوگرم بوده است. در گزارش های عرضه شده از جانب ایران، جزئیات آمار تجارت ماسک با عراق منتشر نشده است.1399/10/14
08:28:56
0.0 / 5
1475
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فوری خرید