تولید گجت پوشیدنی برای معدنكاران

تولید گجت پوشیدنی برای معدنكاران

به گزارش فوری خرید در رویداد دوشنبه های استارتاپی امروز صندوق نوآوری و شکوفایی ۶ تیم طرح های نوآورانه خویش را عرضه کردند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در پانزدهمین رویداد جذب سرمایه گذاری دوشنبه های استارتاپی در حوزه معدن که به صورت آنلاین در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، طی آن ۶ تیم دانش بنیان و استارتاپی طرح های فناورانه خویش را در این حوزه عرضه کردند که به این شرح است:
تولید سیلیکای رسوبی گرید تایر
طاهر رحیمی اقدم، مدیرعامل یکی از شرکتهای فناور تولید دانش بنیان سیلیکای رسوبی گرید تایر را از محصولات این شرکت مستقر در برج فناوری امیرکبیر دانست و اظهار داشت: شرکتهای تایرسازی برای ارتقای کیفیت محصولات خود به جای استفاده از دوده از سیلیکای رسوبی استفاده می نمایند.
وی استفاده از سیلیکا را باعث ترمزپذیری بهتر خودرو و فرمان پذیری بهتر تایر دانست و اظهار نمود: ولی این ماده وارداتی و تحت تأثیر تحریم ها است، ضمن آنکه برای واردات این ماده کشور با مشکلات تبادل ارز مواجه است؛ ازاین رو ما سیلیکای رسوبی با کیفیت وارداتی را تولید کردیم.
راه اندازی سامانه اطلاعات معادن
محمود قدیری، مدیر عامل شرکت طراح سامانه اطلاعات معادن با تکیه بر اینکه خیلی از اطلاعات صنایع مورد نیاز کشور از خارج خریداری می شود، اظهار داشت: این در شرایطی است که دستیابی به اطلاعات آماری بر مبنای زنجیره صنایع یکی از دغدغه های صنعتگران است، بر این اساس ما سامانه ای را در این حوزه پیاده سازی کردیم.
وی افزود: در این سامانه داده های در ارتباط با هر پروژه بر مبنای شاخص هایی درج شده است.
قدیری مدل درآمدزایی این سامانه را از راه فروش اکانت های ویژه برای دسترسی کاربران حقیقی و حقوقی دانست و خاطرنشان کرد: هم اکنون این سامانه در حوزهای نفت و گاز و آهن و فولاد به راه افتاده است.
پیاده سازی نرم افزار تلفیق و مدلسازی داده های زمین برای اکتشافات معدنی
بهمن گلچین، از محققان طرح پیاده سازی نرم افزار تلفیق و مدلسازی داده های زمین برای اکتشافات معدنی در اینباره اظهار داشت: یکی از دغدغه های حوزه معدن روش های اکتشاف است؛ چون که منابع در این عرصه محدود بوده و اجرای مراحل اکتشاف با ریسک و هزینه بالا و دقت پایین انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه عملیات حفاری معادن هم با خطای انسانی همراه می باشد و این امر ریسک اکتشاف را زیاد می کند، تصریح کرد: ما برای رفع این چالش تلاش کردیم نرم افزاری را در این حوزه طراحی نماییم که ریسک اکتشاف و حفاری معادن را کم کند.
به قول این محقق هم اکنون ۶۸ نوع ماده معدنی در کشور وجود دارد که تنها ۶ دهم درصد تولید ناخالص داخلی از این محل تأمین می شود، ازاین رو این حوزه زمینه بسیاری برای توسعه دارد.
گلچین خاطرنشان کرد: از آنجایی که در پیاده سازی نرم افزار تلفیق و مدلسازی داده های زمین برای اکتشافات معدنی از هوش مصنوعی بهره بردیم، ازاین رو کاربرد آن علاوه بر کاهش خطای انسانی، ریسک اکتشاف را کاهش خواهد داد.
لباس هوشمند برای معدنکاران
احسان آقاجانیان از محققان طرح لباس هوشمند برای معدنکاران با تکیه بر اینکه فعالیت معدنکاری در شرایط پر خطری انجام می شود، اظهار داشت: در چندین سال گذشته به علت عدم رعایت استانداردها در حوزه معدن شاهد فوت معدنکاران هستیم؛ ازاین رو نسبت به طراحی و ساخت نمونه اولیه لباس هوشمند برای معدنکاران اقدام کردیم.
وی ضمن اشاره به لزوم استفاده از این لباس در حوزه معدن، تصریح کرد: با عنایت به این که اغلب معدن های کشور ذخایر سطحی آنها کاهش یافته و برای استخراج باید به عمق زمین برویم، کاربرد این لباس در حفاظت بیشتر معدنکاران موثر خواهد بود.
آقاجانیان ضمن اشاره به وجود ۱۴۲ هزار شغل در بخش معدن کشور، اظهار نمود: لباس کار هوشمند طراحی شده یک پیراهن هوشمند مجهز به چندین حسگر برای پایش ۴ پارامتر "اندازه گیری درجه حرارت بدن"، "اندازه گیری فشار خون"، "اندازه گیری میزان ضربان قلب" و "اندازه گیری میزان تنفس" است.
وی تصریح کرد: خدمات ما برای معدنکاران شامل تولید لباس هوشمند مجهز به حسگرهای دیجیتال، عرضه آموزش و تحلیل داده ها به منظور کاهش خسارات جانی و مالی می شود.
تولید دو دستگاه برای اکتشافات عمقی معدن
قدس الهی از محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان طراحی و ساخت آنالیزورهای اپتیکی و پزشکی و نانو سنسورها با کاربرد در حوزه های معدنی را از زمینه های کاری این شرکت نام برد و اظهار داشت: در حوزه معدن موفق به طراحی و ساخت دستگاه اسپکتروفتومتری و همینطور ساخت دستگاه آنالیز آب و گاز شدیم.
وی با اشاره به اینکه دستگاه اسپکتروفتومتری در حوزه های اکتشاف و پیجویی معادن کاربرد دارد، تصریح کرد: کشور آمریکا تنها سازنده دستگاه اسپکتروفتومتری است و دستگاهی که ما طراحی کردیم برای استخراج سنگ آهن، سنگ های تزئینی، طلا، مس، آهک، روی و سرب کاربرد دارد.
الهی، عدم احتیاج به آماده سازی نمونه پیش از آنالیز، انجام آنالیزها در مدت چند ثانیه و قابل استفاده برای آنالیز عناصر سبک مانند Mg، Na، N، C، Li، Be و M را از مزایای دستگاه اسپکتروفتومتر نام برد.
عرضه سیستم تعیین موقعیت با کاربرد در معادن
حامد غفارزاده یکی از محققان تیم تحقیقاتی عرضه سیستم تعیین موقعیت با کاربرد در معادن ضمن اشاره به کاربردهای وسیع سیستم های موقعیت یابی در حوزه معدن، اظهار داشت: در سال ۲۰۰۶ سه حادثه در معادن زغالسنگ آمریکا باعث شد که در سال ۲۰۱۱ استفاده از این سیستم ها در حوزه معدنکاری الزامی شود.
وی افزود: عواملی چون "سنتی بودن تجهیزات ایمنی و مانیتورینگ"، "سخت شدن واردات تجهیزات مونیتورینگ" و "کمتر بودن هزینه های مونیتورینگ نسبت به سایر تجهیزات" باعث شد تا ما نسبت به طراحی و ساخت تجهیزات مونیتورینگ در زمینه معادن زغال سنگ حوزه اقدام نماییم.
غفارزاده ضمن اشاره به بازار این تجهیزات در کشور توضیح داد: هم اکنون ۱۸۱ معدن زغالسنگ در کشور وجود دارد که از این تعداد ۶۳ درصد از این معادن فعال، ۳۵ درصد غیر فعال و دو درصد در حال تاسیس هستند که این تجهیزات می تواند در این معادن کاربردی شوند.1399/10/22
15:19:00
0.0 / 5
1452
تگهای خبر: آنلاین , بازار , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فوری خرید