زارع در نشست خبری:

منابع دولت به 799 هزار میلیارد تومان افزایش یافت

منابع دولت به 799 هزار میلیارد تومان افزایش یافت

به گزارش فوری خرید سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: منابع درآمدی بودجه که در لایحه دولت 495 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود به 799 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، رحیم زارع امروز در نشست خبری با اشاره به مصوبات اخیر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: گفت: با مصوبه کمیسیون تلفیق و برای جلوگیری از کسری بودجه و همین طور کسری تراز عملیاتی در سال آینده، منابع درآمدی بودجه که در لایحه دولت ۴۹۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود به ۷۹۹ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
وی با اعلان اینکه ۲۹۹ هزار میلیارد تومان افزایش منابع درآمدی در لایحه بودجه به وجود آمده است، اضافه کرد: کمیسیون تلفیق بودجه با شفاف سازی منابع درآمدی دولت توانست این مبلغ را استخراج کند، بطور مثال ۱۲۵ هزار میلیارد تومان ذکر شده در بودجه ۱۴۰۰ در هیچ ردیفی نیامده بود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: همین طور سهم ۵ درصدی دولت از ارزش افزوده از ۶۶ هزار میلیارد تومان به ۸۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، یک درصد سهم بهداشت از ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به ۱۷ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان و سهم ورزش هم از هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان به هزار و ۵۸۹ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
زارع با تاکید براینکه با افزایش منابع درآمدی، میزان کسری بودجه و کسری تراز عملیاتی در سال آینده کاهش پیدا خواهد کرد، اظهار داشت: کمیسیون تلفیق بودجه سیاست ضد تورمی را در پیش گرفته است و ما به دنبال تصویب منابع پایدار برای دولت هستیم تا میزان تورم در سال آینده کاهش داشته باشد.
وی اشاره کرد: اگر ما منابع درآمدی بودجه را بر طبق همان پیش بینی دولت برای فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت در روز در نظر می گرفتیم، می توانستیم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش منابع درآمدی داشته باشیم اما سعی کردیم تا کسری منابع دولت را به صورتی جبران نماییم تا نرخ تورم در سال آینده نسبت به سال ۱۳۹۹ کمتر شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: بر طبق مصوبه این کمیسیون به بانکهای تجاری و تخصصی اجازه داده شد، تا مبلغ ۳ میلیارد دلار تسهیلات به صورت ارزی- ریالی به سرمایه گذاران بخش های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی برای طرح های توسعه ای بالادستی نفت و گاز با اولویت میادین مشترک و برای افزایش ضریب بازیافت مخازن و احیای میادین قدیمی و جمع آوری گازهای همراه بدون انتقال مالکیت نفت و گاز موجود در مخازن و تولیدی آنها و همین طور طرح های توسعه ای و زیربنایی سازمان های توسعه ای بخش صنعت و معدن و بخش برق با مشارکت ۵۱ درصدی بخش های خصوصی و تعاونی با اولویت مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بر طبق مزیت های منطقه ای اقدام نماید.
مجوز انتشار ۶ هزار و پانصد میلیارد تومان اوراق برای طرح های اقتصادی
زارع اشاره کرد: به بانکهای تجاری و تخصصی هم اجازه داده شد تا در سال ۱۴۰۰ از محل منابع در اختیار نسبت به اعطای تسهیلات ارزی-ریالی به سرمایه گذاران بخش های خصوصی، تعاونی و شهرداری ها برای طرح های توسعه ای سازمان های توسعه ای و انواع مختلف حمل و نقل درون و برون شهری، اقتصاد دریا و مدیریت پسماند بدون انتقال مالکیت اقدام نمایند.
وی اظهار داشت: همین طور به شرکت های دولتی اجازه داده شد تا سقف مبلغ ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی- اسلامی با تضمین و بازپرداخت اصل و سود برای اجرای طرح های دارای توجیه، فنی، اقتصادی، مالی و زیست محیطی منتشر کنند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه اضافه کرد: به سبب مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه، شهرداری ها اجازه دارند با تائید وزارت کشور مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مالی- اسلامی را با تضمین سود و اصل بازپرداخت آن منتشر نموده و برای اجرای طرح های قطار شهری و حمل و نقل شهری مورد استفاده قرار دهند که ۵۰ درصد بازپرداخت آن برعهده دولت و ۵۰ درصد دیگر آن برعهده شهرداری هاست.
زارع افزود: همین طور از این مبلغ، هزار میلیارد تومان هم برای بازآفرینی بافت های فرسوده پیرامون حرم های مطهر امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س)، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، حضرت احمدبن موسی شاهچراغ (ع) تخصیص پیدا کرد که ۲۵ درصد اصل و سود بازپرداخت آن برعهده دولت می باشد.
۱، ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق برای تهاتر بدهی دولت به ستاد اجرایی
وی اشاره کرد: به دولت اجازه داده شد، ۳۰ هزار میلیارد تومان از محل اوراق مالی- اسلامی بابت پرداخت طلب پیمانکاران اختصاص دهد و از محل ۳۵ هزار میلیارد تومان اوراق برای تهاتر هم ۵۰ درصد برای اشخاص حقیقی، حقوقی، خصوصی و تعاونی و ۵۰ درصد برای تهاتر نهادهای عمومی، دولتی، بانک ها و شرکت های دولتی تابعه وزارتخانه ها و شرکت آب و فاضلاب و شرکت ملی نفت تخصیص دهد که از این ۳۵ هزار میلیارد تومان، مبلغ ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان هم جهت ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) برای تهاتر مطالباتش از دولت در نظر گرفته شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق اظهار داشت: به وزارتخانه های نفت، نیرو و صمت مجوز داده شد تا با انتشار ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی- اسلامی به صورت ریالی و ارزی برای سرمایه گذاری در طرح های نفت و گاز با اولویت میادین مشترک و طرح های زیربنایی اقدام نمایند.
زارع اشاره کرد: همین طور به دولت مجوز داده شد به پشتوانه دارایی های خود تا سقف ۳ میلیارد دلار اوراق مالی- اسلامی به صورت ارزی- ریالی و با تصویب هیئت وزیران توسط وزارت نفت جهت بازپرداخت اصل و سود اوراق ارزی- ریالی سررسید شده تسهیلات بانکی و بازپرداخت بدهی های سررسید شده به پیمانکاران، قراردادهای متقابل منتشر کند.
۲ هزار میلیارد تومان اوراق برای تجهیز و نوسازی مدارس
وی اظهار داشت: مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان اوراق مالی- اسلامی هم جهت راه اندازی، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش با محوریت سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور منتشر می شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق اشاره کرد: برمبنای مصوبه این کمیسیون، کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف که حداقل به مدت یکسال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه خود بر اساس فهرست بهمن ماه سال ۱۳۹۸ اقدام نموده اند و فهرست حق بیمه جاری کارکنان شاغل را در طول دوره تقسیط ارسال و پرداخت می کنند، می توانند از تاریخ لازم الاجرا شدن این مصوبه و حداکثر ظرف مدت ۴ ماه نسبت به درخواست تعیین تکلیف بدهی های قطعی شده، از بخشودگی جرائم متعلقه و سایر جرائم برخوردار شوند.
زارع اظهار داشت: در مواردی که کارفرمایان کارگاه های مذکور تا تاریخ لازم الاجرا شدن این مصوبه بر اساس فهرست بهمن ماه سال ۹۸ نسبت به تعدیل بیمه شدگان کارگاه اقدام نموده باشند، بعد از بازگشت نیروی کار تعدیل شده یا جایگزینی آنها و رعایت حفظ اشتغال حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط و بر اساس فهرست بهمن ماه سال ۹۸ از بخشودگی جرائم به شرح بالا برخوردار می شوند.منبع:

1399/10/22
17:28:06
0.0 / 5
1395
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بیمه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فوری خرید