معاون گمرك اعلام كرد

مجوز واردات خودرو برای جانبازان و خانواده شهدا صادر نشده است

مجوز واردات خودرو برای جانبازان و خانواده شهدا صادر نشده است

معاون فنی گمرک ایران هرگونه مجوز جدید در ارتباط با واردات خودرو برای جانبازان ۲۵ درصد به بالا و خانواده های معزز شهدا را تکذیب نمود و اظهار داشت که مصوباتی که به تازگی در فضای مجازی و رسانه ها در اینباره مطرح شده، هیچ گونه وجاهت قانونی ندارد.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در ایام گذشته در بعضی خبرها و فضای مجازی اعلام گردید که طی مصوبه خرداد سال جاری مجلس قرار شده در جهت تنظیم قیمت بازار، واردات خودروی سواری برای جانبازان بالای ۲۵ درصد و خانواده های شهدا مجاز باشد.

براین اساس، این لایحه جهت بررسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام عرضه شده و مجمع هم با واردات خودرو برای این قشر موافقت کرده است.

همچنین اعلام گردید که مشمولان می توانند با داشتن معرفی نامه از اداره کل امور ایثارگری بنیاد شهید خطاب به گمرکات مرزی ضمن تأمین ارز مورد احتیاج به ترتیب جانبازان ۲۵ درصد یک دستگاه و جانبازان ۵۰ درصد به بالا دو دستگاه و همینطور خانواده شهیدان معزز هم به تعداد نزدیکان درجه یک شهید (پدر و مادر و خواهر و برادر) می توانند خودروی مورد نیاز خویش را بر حسب اصول واردات خودرو به لحاظ ایمنی و معاف از پرداخت گمرکی وارد و نسبت به ترخیص آن اقدام نمایند.

به دنبال انتشار چنین خبرهایی، به تازگی افراد مشمول این مصوبه به گمرک ایران و گمرکات مرزی رجوع و مبحث را پیگیری نکرده اند.

اعلام صدور مجوز برای واردات خودرو وجاهت قانونی ندارد

این در حالی است که پیگیری مبحث از مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی امور گمرک گمرکی ایران - با این اعلام به ایسنا همراه بود که در ایام گذشته تعداد زیادی از افراد مشمول این مورد مطرح شده، برای طی فرایند واردات و ترخیص خودرو به گمرک ایران رجوع کردند در حالیکه چنین مصوبه ای وجود ندارد.

وی ضمن تکذیب وجود مصوبه و یا ابلاغیه ای به گمرک ایران در این رابطه، گفت اخیراً هیچ مصوبه یا مجوز جدیدی در مورد واردات خودرو برای این قشر معزز صادر نشده و مسائل مطرح شده وجاهت قانونی ندارد.

این مقام مسئول در گمرک ایران اعلام نمود که با عنایت به عدم صدور مصوبه ای در این خصوص، افرادی که مشمول مصوبه اعلام شده اند از رجوع حضوری به گمرک اجتناب کنند.

ارونقی تصریح کرد: پس از ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو در سال ۱۳۹۷ هم مجوزی برای ثبت سفارش یا آزاد شدن واردات خودرو وجود نداشته و همچنان واردات خودرو ممنوع می باشد.

معاون فنی گمرک ایران خاطرنشان کرد: درمورد واردات خودرو، آخرین مصوبه مرتبط، مجوز هیات دولت برای ترخیص خودرو های مشمول تا تاریخ ۲۶ شهریور سالجاری بود که با اتمام تاریخ اعلام شده، هم اکنون به جز خودرو های مبحث رسیدگی در مراجع قضایی، خودرو های سواری دیگر قابل ترخیص نیستند.

منبع:

1399/10/27
18:55:34
0.0 / 5
1530
تگهای خبر: بازار , ترخیص , خودرو , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فوری خرید