اسیر تبلیغ تعطیلی صنایع نشویم

اسیر تبلیغ تعطیلی صنایع نشویم

به گزارش فوری خرید رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش ۱۰۰۰ واحد صنعتی بین سالهای ۹۲ تا ۹۷ اطلاع داد و اظهار داشت: این عدد طبق اسناد موجود، ارائه شده اما تبلیغاتی منتشر می شود كه صنایع كشور تعطیل هستند یا روز به روز كمتر می شوند؛ نباید اسیر این تبلیغات شد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، امروز (سه شنبه) نشست خبری رئیس سازمان ملی استاندارد ایران برای تبیین برنامه ها و مروری بر مهم ترین فعالیت های این سازمان در چهل سال قبل به مناسبت فرارسیدن دهه مبارك فجر برگزار گردید.
به گفته نیره پیروزبخت، واحدهای تولیدی تحت پوشش استاندارد الزامی و تشویقی، یعنی تعداد واحدهای تولیدی كه در كشور علامت استاندارد دریافت نمودند، در سال ۱۳۹۲ حدود ۲۲ هزار مورد و الان حدود ۲۳ هزار مورد است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران هم چنین با بیان این كه بعضی از آزمون های استانداردهای ۸۵ گانه، باید در داخل و برخی در خارج صورت گیرد، اظهار داشت: حالا با عنایت به تحریم ها امكان دارد شرایط انجام این آزمون ها در خارج از كشور كمی سخت باشد؛ ازاین رو در حال مذاكره با برخی كشورها هستیم تا این آزمون ها را انجام دهند.
وی اضافه كرد: از آغاز دی ماه امسال، سازمان استاندارد بررسی ها را درباره رعایت استانداردهای ۸۵ گانه شروع كرده است و برای این بررسی ها هم به یك سال زمان نیاز داریم.
پیروزبخت با بیان این كه نمی خواهیم سنجش استانداردهای خودرو با مسائل سیاسی و اجتماعی قاطی شود، اظهار نمود: با عنایت به مسائل تحریم، امكان دارد درباره آزمون استاندارد بعضی از قطعات وارداتی خودروها مشكلاتی داشته باشیم، اما تا زمانی كه ارزیابی صددرصدی صورت نگیرد، نمی توانیم بگوییم كدام موارد است.
رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: اما امیدواریم طبق قولی كه به مردم داده ایم، ایمنی و كیفیت خودروها را بالا برده و تحریم جلوی فعالیت ایمنی و كیفیت را نگیرد.
وی هم چنین با اشاره به این كه حالا كیفیت بنزین در ایران مناسب می باشد، خاطرنشان كرد: در دوره گرم نمونه برداری های لازم انجام شده و مشكلی نبوده است. در دوره سرد هم از دی ماه آزمایش ها شروع شده كه هنوز نتایج حاصل نشده است.
پیروزبخت در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره مصرف بالای سوخت در خودروها و احتمال نیاز به واردات بنزین در آینده اظهار نمود كه مصرف خودروهای داخلی كه تاییدیه دریافت كرده اند معقول و منطقی است.
وی همینطور تصریح كرد: هنوز مشخص نشده كدام خودروها از چرخه تولید خارج می شوند.
رئیس سازمان ملی استاندارد همینطور با تاكید بر این كه خط قرمز سازمان ملی استاندارد، سلامت و ایمنی مردم فارغ از هر شرایطی است، خاطرنشان كرد: اینكه به بهانه تحریم كوتاهی در سطح كیفی محصولات صورت گیرد مورد پسند ما نیست، اما سازمان ملی استاندارد شرایط همكاری با واحدهای تولیدی را سهل كرده و با عنایت به این كه امسال، سال حمایت كالای ایرانی است، اعلام كردیم كه سازمان ملی استاندارد بعنوان مشاور واحدهای تولیدی و نه پلیس آنها فعالیت می كند.
پیروزبخت در ادامه از تدوین ۲۸ استاندارد بین المللی تا سال ۱۳۹۷ توسط ایران اطلاع داد و اظهار داشت: تا سال ۱۳۵۷ هیچ استاندارد بین المللی توسط ایران تدوین نشده بود و ۱۰ مورد از استانداردهای بین المللی تهیه شده در ایران هم در پنج سال قبل انجام شده است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به تدوین ۲۲۲۰ استاندارد ملی اظهار داشت: تعداد استانداردهای ملی هم اكنون به ۳۲ هزار و ۸۱۷ مورد رسیده كه ۱۰ هزار و ۶۰۰ مورد آن در پنج سال اخیر انجام شده است.
وی همینطور تعداد اقلام فرآورده های تولید داخل را كه تا سال ۵۷ مشمول استاندارد الزامی بودند ۲۸ مورد عنوان نمود كه این عدد در سال ۱۳۹۷ به ۳۹ هزار و ۵۰۰ مورد رسیده است.
به گفته رئیس سازمان ملی استاندارد ایران رتبه ایران در سازمان بین المللی استانداردسازی (ایزو) هم امسال ۱۰ پله صعود داشته و از رتبه ۳۲ در سال ۱۳۹۲ به رتبه ۲۲ رسیده است.
پیروزبخت همینطور عضویت یك خانم ایرانی در بین هیئت مدیره ۱۵ نفره سازمان بین المللی استانداردسازی در تاریخ عضویت ایران در این سازمان را همچون فعالیت های ارزشمند بین المللی سازمان ملی استاندارد خواند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به تاكید دولت دوازدهم بر استفاده از ظرفیت خانم ها در پست های مدیریتی از انتصاب پنج خانم به سمت مدیركل در استان ها اطلاع داد.1397/11/16
15:28:58
5.0 / 5
5489
تگهای خبر: صنایع , كالا , محصولات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فوری خرید