آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزای پرندگان در استان؛

ماجرای توزیع مرغ های به ظاهر فاسد در خراسان جنوبی

ماجرای توزیع مرغ های به ظاهر فاسد در خراسان جنوبی

خراسان جنوبی گاهی دیدن گوشت های رنگ پریده مرغ با فکرآنکه نکند آنفلوانزای پرندگان داشته اند، این ترس را در مردم به وجود می آورد که مصرف آن مرغ خطرناکست اما گاهی این ترس‎ ها درست نیست چونکه بگفته مسئولان دامپزشکی، این ویروس با نظارت هایی که وجود دارد هیچگاه به خانه های مردم نمی رسد.


اواسط دی ماه بود که مدیرکل دامپزشکی استان خراسان جنوبی خبر از شیوع ویروسی جدید در یک مرغداری خراسان جنوبی را داد، خبری که در پیک های متوالی کرونا باری مضاعف بر دوش مردمی بود که همیشه پیشرو در پرورش و تولید مرغ در کشور بوده اند.
اکنون نزدیک دو ماه می گذرد و مسئولان دامپزشکی از چشم هایی که به خواب نرفت در طول این زمان گفتند و از نظارت های مستمر و اینکه سلامت مردم خط قرمزشان است؛ تلاش هر روزشان برای معدوم سازی مرغداری ها بمنظور گسترش نیافتن ویروس از این استان به استان های مجاور کار را سخت کرده بود.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، با همه این سختی ها، اما حالا به جایی رسیدیم که مسئولان دامپزشکی خبر از رسیدن به شرایط پایدار می دهند، اما با تمام این تفاسیر هنوز در میان مردم ترس هایی وجود دارد که گاهی نابجا و گاهی بجاست.
نمونه آنرا می توان در یکی، دو مورد دیدن گوشت بی حال و رنگ پریده مرغ و لطمه هایی در بافت مرغ در خانه های مردم دید که گویا ربطی به آنفلوانزا ندارد، اما گاهی مردم را نگران می کند.


این ترس نابجاست
شهروندی که برای پس دادن پگوشت مرغ به مغازه گوشت فروشی آمده بود به ایسنا می گوید: در حال تکه کردن مرغ در خانه بودم که دیدن بافت داخل گوشت لطمه دیده و رنگ خاصی شبیه فاسد شدن پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: از ترس ویروس آنفلوانزا، همه جای خانه را ضدعفونی کردم و گوشت را برای تعویض به مغازه آوردم. مغازه دار گوشت را برایش تعویض می کند و می گوید: بهتر بود در مغازه گوشت را تکه می کردم که با دیدن انهدام بافت داخل گوشت آنرا اصلا به مشتری نمی فروختم.
مرغداران می گویند کشتار مرغ باید سه الی چهار روز بعد از تزریق واکسن آنفلوانزا کشتار شوند تا مواد واکسن داخل بافت مرغ نماند، اما گاهی به سبب عجله برای رسیدن به بازار فروش، مرغ ها سریع کشتار می شوند و مواد واکسن در داخل گوشت می ماند که مرغدار نباید این گوشت را به مردم دهد.
مرغداران معتقدند بهترین راه این است که گوشت مرغ هنگام خرید به تقاضای مردم در داخل مرغداری یا مغازه تکه شود تا اگر این مشکل پیش آمد مرغدار سریعا آن گوشت را معدوم کند.
شاید همین نگرانی ها بود که در این هفته در نیمه های شب، رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی را به صورت سرزده به کشتارگاه صنعتی طیور در مرکز استان کشاند.


در تولید مرغ مشکلی نداریم
غلامرضا قوسی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در این بازدید ضمن تاکید بر رعایت تمامی موارد بهداشتی اظهار داشت: باتوجه به شیوع آنفلوانزا در استان، ثبت ورود و خروج تمامی مرغ های این کشتارگاه باید به ریز مشخص و تفکیک شود.
وی اضافه کرد: در روز های پایانی قرنطینه خیلی از تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ استان هستیم، با این تفاسیر تلاش مضاعفی برای تامین گوشت و تخم مرغ هم استانی ها صورت گرفت و به زودی با شروع به کار مجدد مرغداری ها دغدغه ای برای تامین گوشت و تخم مرغ وجود نخواهد داشت.
وی با اعلان اینکه مرغ به اندازه کافی در استان تولید و کشتار می شود، بیان کرد: یکی از اولویت ها و برنامه های سازمان جهاد کشاورزی، نظارت بر کشتارگاه ها و روند تولید و توزیع مرغ در استان است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اشاره کرد: به شهروندان اطمینان خاطر می دهیم که در تلاشیم با نظارت کامل و بعد از سپری شدن مدت قرنطینه برای آنفلوانزا، مرغ به اندازه کافی در مرغداری های استان تولید و به نحو مطلوبی در اختیار هم استانی ها قرار گیرد.
قوسی با اعلان اینکه این استان مازاد تولید مرغ دارد، اما به سبب افزایش قیمت مرغ در استان های مجاور گرایش مرغداری ها به خروج مرغ از استان بیشتر شد، اظهار نمود: بنابر پیگیری های انجام شده و جلسات گوناگون با مرغداری ها، مقرر شده است مرغ تولید شده را به نرخ مصوب به مصرف کنندگان تحویل دهند چونکه نهاده مورد نیاز برمبنای ارز دولتی بین آنان توزیع شده است.


خروج مرغ از استان خراسان جنوبی ممنوع است
وی با تاکید بر ایجاد ثبات بازار مرغ، اشاره کرد: تا زمانی که بازار مرغ در استان به ثبات نرسد اجازه خروج مرغ از استان داده نخواهد شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با تاکید بر نظارت دامپزشکی بر روند کشتار مرغ، اظهار نمود: تا اختتام اسفندماه نظارت مستمر بر مرغداری ها، کشتارگاه ها و عمده فروشی های استان در دستور کار قرار دارد و تعزیرات و سازمان صمت نیز نظارت بر خرده فروشی ها را انجام می دهند.
آنفلوانزا هیچگاه به خانه های مردم نمی رسد
محمد اصغرزاده، مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی نیز به ایسنا می گوید: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، به هیچ عنوان وارد کشتارگاه یا بازار نمی گردد.
وی با اشاره به اینکه نظارت ها بسیار دقیق است، اضافه کرد: کنترل ها و ثبت آمار دقیق مرغداری ها هر روزه به صورت مستمر انجام می شود و به محض تغییرات همچون کاهش تولید و مصرف آب و دان، علت ها پایش می شوند و اگر تشخیص داده شد از آنفلوانزاست، سریعا جهت معدوم سازی اقدام می شود.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به وجود خرابی هایی در بافت مرغ و علت آن، اظهار داشت: گاهی این موارد به سبب وجود کیست و آبسه در بافت مرغ است که طبیعی است و ممکنست یک در هزار پیش آید.
اصغرزاده افزود: در این موارد مردم باید با مراجعه به مغازه های فروش مرغ، آنرا پس داده و گوشت مرغ تازه بگیرند و مطمئن باشند این موارد آنفلوانزا نیست و این بیماری هیچگاه به خانه ها نفوذ پیدا نمی کند چونکه نظارت ها دقیق و حساب شده است.


فعالیت بروز ترین کشتارگاه ها در استان
وی با اعلان اینکه هرچه در بازار وجود دارد تحت نظر دامپزشکی است و اگر مواردی باشد ورود جدی پیدا می نماییم، اشاره کرد: کشتارگاه های استان از لحاظ فناوری و تجهیزات بهترین ها را دارند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: خراسان جنوبی، پنج کشتارگاه دارد که از این تعداد تنها یک کشتارگاه غیرفعال بوده و کشتارگاه فردوس نیز ۵۰ تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
اصغرزاده افزود: شرایط در حال پایدار شدن بوده، درست است که گردش ویروس هنوز در استان وجود دارد، اما خوشبختانه تنها سه شهرستان درگیر ویروس آنفلوانزا شده اند.


تا چند روز دیگر شاید استان پاک از بیماری شود
وی با اعلان اینکه در کنترل ویروس، دستگاه های متولی همکاری خوبی دارند، اضافه کرد: با این رویه، امیدواریم بعد از مدتی استان را پاک اعلام نماییم.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اعلان اینکه الان تولید در حال برگشتن به شرایط عادی است، اشاره کرد: حالا ضرورت انجام و اجرای واکسیناسیون و بیمه در واحدهای تخم گذار و داشتن بیمه در واحدهای گوشتی قبل از شروع فعالیت الزامی شده است.
اصغرزاده تصریح کرد: از شناسایی آخرین کانون آلوده صنعتی در استان حدود دو هفته می گذرد، اما باز هم باید اصول امنیت زیستی توسط مرغداران رعایت شود.
به گفته مسئولان، شرایط از نظر این بیماری در استان در حال پایدارسازی است و آنفلوانزای فوق حاد پرزندگان هیچگاه به خانه های مردم نمی رسد چونکه قبل از آن نابود می شود، اما گاهی ترس ها از اعتمادها پیشی می گیرند.1399/12/06
22:02:17
0.0 / 5
1237
تگهای خبر: بازار , بیمه , خرید , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فوری خرید