جرا بازار روغن متلاطم است؟

جرا بازار روغن متلاطم است؟

فوری خرید: هر چند که طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت وضعیت بازار روغن عادی است، اما در میانه صحبت های مسئولان این بخش به افزایش قیمت جهانی روغن، احتکار خانگی و برخی مشکلات مربوط به واردات، بعنوان دلیلهای نابسامانی در بازار این محصول اشاره شده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، عباس قبادی در گفت وگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد روغن خام کشور وارداتی است، اظهار نمود: قیمت روغن پالم از ۶۰۰ یورو به ۹۰۰ یورو در تن افزایش داشته است، همین طور روغن آفتابگردان از ۷۰۰ یورو به ۱۳۰۰ یورو رسیده است.
وی با اشاره به اینکه مصرف ماهانه روغن در کشور ۱۵۰ هزار تن است و از آذرماه امسال ۱۷۰ تا ۱۸۰ تن روغن خام در ماه به کارخانه ها تحویل داده شده، اظهار داشت: همه عوامل دست به دست هم داد تا فشار به ذخایر روغن بیشتر شود. حالا وضعیت روغن در کشور خوب و ذخیره قابل قبول است. کارخانجات سه شیفته در حال فعالیت هستند. اما روغن کالایی خاص است و تولید آن مسائل خاص خودرا دارد. بدین سبب رسیدن به وضعیت عادی نیاز به زمان دارد.
واردات دانه های روغنی سقف ندارد
قبادی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات دانه های روغنی را همچون موارد اولویت دار عنوان نمود و افزود:، اما واردات دانه های روغنی با مشکلاتی هم روبروست، برای اینکه اگر وارد کننده دانه های روغنی بازاری برای کالایش نداشته باشد؛ نگهداری دانه های روغنی در مخازن و انبارها با فساد و خرابی همراه می شوند.
وی ادامه داد: ما هم موافق اعمال ارز ۴۲۰۰ تومانی نیستیم، اما حذف آن تبعاتی دارد که توضیح آن در برنامه گفت و گوی ویژه خبری نمی گنجد.
قبادی با اشاره به تخصیص نزدیک به یک میلیارد دلار به دانه های روغنی، اظهار داشت: حدود همین میزان هم به روغن خام اختصاص داده شد. بطور کلی باتوجه به ایجاد فضای روانی در دو ماهه اخیر و پیش آمدن انتظارات تورمی در کشور، تفکراتی به وجود آمد که شاید در ماه های پایانی سال، ارز وارداتی روغن از ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی تبدیل گردد، این تفکر سبب شد که مراجعه مردم به فروشگاه ها بیشتر شود.
وی با اشاره به اینکه در ماه های آبان و آذر مشکلات موجود درباب روغن کم شد، افزود: در ماه های دی و بهمن به جهت ذخیره سازی و اندوختن روغن جامد توسط صنعتی کاران، کمی با هجمه این صنف به فروشگاه ها و مراکز فروش مواجه شدیم که البته این مشکل هم رفته رفته حل شد. هم اکنون با افزایش نرخ روغن در سراسر جهان، کمی فشار بر روی ما بوجود آمد، اما این فشارها باز هم نتوانست مشکلی در تامین روغن مورد نیاز و واردات آن به کشور بوجود آورد.
این اظهارات در حالی مطرح می شود که بتازگی مشاهدات میدانی ایسنا نشان میدهد در بعضی ازمحله های شهر تهران در برخی از فروشگاه های زنجیره ای خرید روغن جامد با ارائه کارت ملی میسر است؛ یعنی به هر کارت ملی تنها یک روغن جامد فروخته می شود.
از اواخر شهریور امسال عرضه روغن جامد در بازار کم شد و کمتر از یک ماه بعد نیز این مشکل برای روغن مایع بوجود آمد. مشکلات به وجود آمده در حدی بود که بر طبق گزارش های رسیده از تهران و برخی شهرستانها یا بطور کل روغن در فروشگاه ها و مغازه ها نبود، یا با قیمت های بالاتر به بهانه کمیاب شدن فروخته می شد، یا خرید روغن منوط به خرید اقلام دیگر بود یا اینکه بعد از ایستادن در صف به هر نفر تنها یک روغن فروخته می شد. بااینکه چندی بعد وضعیت عرضه روغن مایع در فروشگاه های زنجیره ای و پس از آن در خرده فروشی ها بهتر شد و بازار به ثبات نسبی رسید اما گزارش ها نشان میدهد که هنوز برخی استانها در تامین روغن مایع مصرفی خانوار با مشکلاتی مواجهند و کمبود عرضه روغن جامد نیز همچنان خودنمایی می کند و شهروندان را با چالش های بسیاری مواجه کرده است.
چرا واردات گوشت کاهش یافت؟
معاون تجاری داخلی وزارت صمت با اعلان اینکه سال قبل حدود ۷۰۰ تا۸۰۰ میلیون دلار گوشت قرمز وارد کشور شد، اظهار داشت: امسال واردات گوشت قرمز به زیر ۱۶۰ میلیون دلار رسیده است برای اینکه ارز مربوط به گوشت نیمایی شد. وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی برداشته می شود اتفاقات دیگری هم به دنبال دارد. به همین خاطر است که باید تمام جوانب امر را ببینیم و همه مسائل پیرامون ارز ۴۲۰۰ تومانی را بسنجیم در آخر مجلس است که به ما می گوید چه کار نماییم.
هر چقدر مرغ بدهند عرضه می کنیم!
وی با اشاره به اینکه در تولید داخل هم خرید تضمینی وجود دارد افزود: میادین میوه و تره بار گوشت مرغ را می آورند و تا غروب عرضه می کنند، بدین سبب در این رابطه محدودیت و مشکلی وجود ندارد. به هر میزانی که بخش تولید به مرغ تحویل بدهد به همان میزان در بحث عرضه اقدام می نماییم. ما تکلیف داریم ذرت و کنجاله را وارد کشور نماییم و این کار اتفاق افتاده است یعنی هر آنچه که وزارت جهاد کشاورزی اعلام نموده را انجام داده ایم. ما کنجاله و ذرت را تحویل همکاران وزارت جهاد دادیم و از اینجا به بعد و وظیفه دخالت در سامانه بازارگاه را نداریم.
از اوایل آذر با وجود تعیین نرخ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی برای هر کیلو مرغ، قیمت این محصول در سطح خرده فروشی ها به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید که بعدا با عرضه مرغ تنظیم بازاری کنترل شد. البته بتازگی باردیگر قیمت این محصول شدت گرفت و به حدود ۳۰ هزار تومان رسید. همین طور مرغداران درخواست افزایش قیمت را از ستاد تنظیم بازار مطرح نمودند که با آن موافقت نشد و تصمیم گیری در این رابطه به پس از ماه رمضان موکول شد.
منبع:

1399/12/08
15:43:31
0.0 / 5
1967
تگهای خبر: بازار , خرید , فروش , فروشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فوری خرید