افزایش قیمت 50 تا 370 درصدی 51 كالا در آذر ماه سال جاری

افزایش قیمت 50 تا 370 درصدی 51 كالا در آذر ماه سال جاری

جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که قیمت بعضی از انواع خوراک دام و طیور، میوه، حبوبات و برنج، روغن، مرغ زنده و همینطور آهن آلات در آذرماه سال جاری بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش داشته و بین ۲ تا ۴.۷ برابر شده و قیمت ۲۳ کالا هم بیشتر از ۵۰ درصد گران شده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، از بین ۹۵ کالایی که تغییرات قیمت آنها از آذر ماه سال قبل تا آذر مشابه سال جاری انتشار یافته، قیمت ۲۸ کالا بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش یافته و قیمت آنها بین دو تا بیشتر از ۴.۵ برابر شده است. بیشترین افزایش قیمت در ارتباط با کنجاله سویای وارداتی است که قیمت آن در مدت یاد شده ۳۷۳.۹ درصد افزایش یافته و ۴.۷ برابر شده است و در کنار آن باید به جو خارجی و داخلی با ۱۱۷.۴ و ۱۱۴.۲ درصد و ذرت خارجی و داخلی با ۱۰۵.۱ و ۱۱۹.۷ درصد افزایش قیمت اشاره کرد؛ چونکه این کالاها هم بعنوان خوراک دام و طیور بر قیمت مرغ، گوشت، تخم مرغ و لبنیات هم تاثیرگذارند. قیمت مرغ زنده هم در همین ماه با افزایش ۱۰۰.۶ درصدی نسبت به آذر سال گذشته به حدود ۱۷ هزار تومان رسیده است.
از اوایل آذر با وجود تعیین نرخ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی برای هر کیلو مرغ، قیمت این محصول در سطح خرده فروشی ها به بیشتر از ۳۰ هزار تومان رسید که بعدا با عرضه مرغ تنظیم بازاری کنترل شد. البته به تازگی باردیگر قیمت این محصول شدت گرفت و به حدود ۳۰ هزار تومان رسید. همینطور مرغداران درخواست افزایش قیمت را از ستاد تنظیم بازار مطرح نمودند که با آن موافقت نشد و تصمیم گیری در این رابطه به پس از ماه رمضان موکول شد. همینطور با وجود اینکه بر مبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار باید قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی بسته بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد حداکثر ۳۱ هزارتومان باشد، از میانه آذر این محصول گران تر از نرخ مصوب عرضه شده و اول دیماه قیمت هر شانه تخم مرغ در خرده فروشی ها به ۴۰ هزارتومان رسید و هین وضعیت همچنان ادامه دارد.
در این میان ۹ کالای دیگری که قیمت آنها طی یک سال بیشتر از دو برابر شده شامل برخی میوه، حبوبات، برنج و روغن است؛ به صورتی که در آذر سال جاری قیمت پرتقال ۱۵۵، موز ۱۲۳.۶، قیمت حبوبات شامل نخود، لپه، عدس، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، به ترتیب ۱۰۸.۱، ۱۷۷.۸، ۱۸۲.۳، ۱۱۶.۲، ۱۰۹.۷ درصد و قیمت برنج هندی و برنج تایلندی هم ۱۷۲.۹ و ۱۲۰ درصد و حلب ۱۶ کیلویی روغن نباتی معمولی ۱۲۵.۵ درصد نسبت به آذر سال قبل افزایش یافته است.
بنابراین در آذر ماه سال جاری قیمت هر کیلو پرتقال ۱۲ هزار و ۹۰۰، موز ۲۹ هزار و ۳۰۰ تومان، هر کیلو حبوبات شامل نخود، لپه، عدس، لوبیا قرمز و لوبیا چیتی به ترتیب به ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، ۳۵ هزار و ۲۰۰ تومان، ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان، ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان و ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت برنج هندی و برنج تایلندی به ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان و ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان و و حلب ۱۶ کیلویی روغن نباتی معمولی به ۲۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است.
همچنین ۱۲ کالای دیگر با افزایش قیمت بیشتر از ۱۰۰ درصد در گروه آهن آلات شامل چهار نوع تیر آهن با ۱۳۱ تا ۲۹۰ درصد، دو نوع میلگرد با ۱۴۸.۸ و ۱۵۱ درصد، ورق سیاه با ۱۹۹.۳ درصد، دو نوع سیم با ۱۴۲ و ۱۵۱.۷ درصد و همینطور لاستیک پراید، پژو و سمند با ۱۰۱.۸، ۱۰۱.۴ و ۱۰۵ درصد افزایش قیمت قرار دارد.
۲۳ کالا بیشتر از ۵۰ درصد گران شدند
در این میان ۲۳ کالا هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشتند که همچون مهم ترین آنها برنج پاکستانی باسماتی به ۹۸ درصد، سبوس گندم با ۹۹، تخم مرغ با ۸۰.۸ درصد، گوشت مرغ با ۹۳.۱، شیر خام درب دامداری با ۶۵.۶ درصد، شکر بسته یندی و کیلویی با ۵۳.۸ و ۶۷.۷، قند شکسته با ۶۰.۷، تن ماهی با ۷۰.۱، کره پاستوریزه با ۹۱.۷، روغن نیمه جامد ۵.۴ کیلویی با ۶۹.۶، سیب با زرد با ۸۶.۳ و پیاز با ۷۰ درصد بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است؛ ازاین رو در آذر سال جاری قیمت هر کیلو برنج پاکستانی باسماتی ۲۴ هزار و ۵۰۰، سبوس گندم ۳۲۰۰، تخم مرغ ۱۷ هزار و ۳۰۰، گوشت مرغ ۲۴ هزار و ۶۰۰، شیر خام درب دامداری ۴۴۰۰، شکر بسته بندی و کیلویی ۸۵۰۰، قند شکسته ۱۰ هزار و ۴۰۰، تن ماهی ۲۴ هزار و ۶۵۰، کره پاستوریزه ۸۶۰۰، روغن نیمه جامد ۵.۴ کیلویی ۵۹ هزار و ۲۰۰، سیب ۱۳ هزار و ۵۰۰ و پیاز ۷۱۰۰ تومان شده است.
انواع لاستیک، سیمان، گچ سفید، لاستیک کامیون و اتوبوس، یخچال و فریزر و ماشین لباسشویی تولید داخل همچون دیگر کالاهایی است که قیمت آنها بیشتر از ۵۰ درصد افزایش یافته است.
از بین مهم ترین کالاهایی که در مدت یاد شده کمتر از ۵۰ درصد افزایش قیمت داشتند هم می توان به برنج طارم اعلا و داخلی هاشمی با حدود ۴۶ رصد، ماکارونی ۷۰۰ گرمی با ۴۵.۷ درصد، سیب زمینی با ۳۰.۷ درصد، گوشت گوسفندی و گوساله با ۲۳.۷ و ۲۵.۴ درصد، گوسفند و گوساله زنده با ۲۴.۸ و ۳۲.۴، ماست پاستوریزه ۹۰۰ گرمی و ماست ۲.۵ کیلویی کم چرب با حدود ۳۷.۱ و ۲۹.۷، شیر استریل پاکتی با ۴۰.۴، شیر بطری یک لیتری با ۲۵.۸، پنیر ۵۲۰ گرمی با ۴۵.۳، انواع چای خارجی با ۳۸.۱ و ۳۹.۲ درصد، انواع روغن مایع با ۱۵ تا ۲۴، انواع صابون، مایع ظرفشویی و دستشویی و پودر با ۱۸ تا ۳۰ درصد، کاغذ روزنامه وارداتی با ۲۳.۶ درصد، روغن موتور با حدود ۳۰ درصد و آرد صنف و صنعت با ۲۲.۸ درصد افزایش قیمت اشاره نمود.
در این میان در مدت یاد شده قیمت هیچ کدام از کالاها نسبت به سال قبل کاهش نداشته است.
منبع:

1399/12/09
14:42:24
0.0 / 5
1441
تگهای خبر: بازار , فروش , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فوری خرید