رئیس سازمان زمین شناسی تاكید كرد

ضرورت شناسایی ذخایر پنهان معدنی برای تامین مواد اولیه صنایع

ضرورت شناسایی ذخایر پنهان معدنی برای تامین مواد اولیه صنایع

فوری خرید: رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ضمن اعلام به روزرسانی نقشه ها و داده های اکتشافی کشور، بر اهمیت حوزه اکتشاف در کاهش هزینه ها اشاره نمود و شناسایی ذخایر پنهان معدنی جهت تامین مواد اولیه صنایع معدنی طی سالهای آتی را ضروری دانست.


به گزارش فوری خرید به نقل از وزارت صمت، علیرضا شهیدی کارهای اکتشافی را از وظایف اصلی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دانست و ضمن اشاره به تدوین اطلس منابع معدنی کشور در اواخر دهه ۸۰ اظهار نمود: در دهه ۸۰ تهیه زون های ۲۰ گانه اول و دوم با تمرکز بر روی ۱۴ عنصر انجام شد و حدود ۹۴۵ هزار کیلومتر از مساحت کشور مورد مطالعه قرار گرفت. بعد از آن در اوایل دهه ۹۰ بمنظور افزایش دقت کارهای اکتشافی، بحث تلفیق و مدل سازی روی نقشه های زمین شناسی، نقشه های ژئوشیمی، ژئوفیزیک زمینی، ژئوفیزیک هوایی، نقشه های آلتراسیون و روی تصاویر ماهواره ای با دقت بیشتری انجام شد که منجر به کاهش مساحت اکتشاف و در نتیجه کاهش ریسک فعالیت و قیمت سرمایه گذاری شد.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، هدف گذاری ژئوفیزیک هوایی را در حدود دو میلیون و ۷۵۰ هزار کیلومتر خطی اعلام نمود و اظهار داشت: تا کنون در حدود ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی (۱۵۵ هزار کیلومتر مربع) از مساحت کشور انجام شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه پایه ژئوفیزیک هوایی کشور برمبنای الگوهای جهانی است، اشاره کرد: این سازمان موفق شده که پروسه این کار را بومی سازی کرده و هم اکنون تمامی مراحل از برداشت تا مدل سازی (برداشت، پردازش، تفصیل، تلفیق و مدل سازی) درداخل سازمان و توسط کارشناسان ایرانی انجام می شود که بعنوان یک لایه اطلاعاتی جهت اکتشاف ذخایر پنهان مورد استفاده قرار می گیرد.
شهیدی یکی از مهم ترین دستاوردهای سازمان در یک سال قبل را تقویت ارتباط با بخش خصوصی دانسته و اشاره کرد: هم اکنون با شرکت های خصوصی مطرح در سطح کشور ارتباط و همکاری خوبی شکل گرفته است.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن اشاره به اهمیت اکتشاف برای صنایع معدنی، یکی از دغدغه های صنایع معدنی را تامین سنگ بعنوان خوراک اولیه اعلام نموده و اضافه کرد: در کشور در حدود دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی سنگ آهن وجود دارد و برداشت سالیانه حدود ۹۵ تا ۱۰۰ میلیون تن است؛ بدین سبب در صورت استمرار این روند، کمتر از دو دهه آینده ذخایر فعلی به پایان می رسد.
وی ادامه داد: پس برای استمرار زنجیره تامین مواد اولیه شرکت های فولاد سازی، شناسایی و اکتشاف ذخایر پنهان اهمیت پیدا می کند که همکاری خوبی با تعدادی از شرکت های معدنی دراین زمینه شکل گرفته که نتایج خوبی هم داشته است.

افزایش ۱۰ برابری دقت در تهیه نقشه ژئوفیزیک هوایی کشور
برمبنای توضیحات رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، تصویربرداری ژئوفیزیک هوایی هم اکنون از ارتفاع ۴۰ متری ثابت و خطوط پروازی ۲۰۰ تا ۲۵۰ متری است و مقیاس تصاویر گرفته شده در حدود یک بیست وپنج هزارم است که دقت آن ۱۰ برابر نسبت به آخرین نقشه تهیه شده، بالا رفته است.
منبع:

1399/12/09
22:38:45
0.0 / 5
1901
تگهای خبر: خصوصی , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
فوری خرید