موز چقدر گران شد؟

موز چقدر گران شد؟

فوری خرید: به دنبال نوسان تند در بازار موز، این کالا نسبت به پارینه تا بیش از 193 درصد گران شده است.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در مدت اخیر قیمت موز در بازار نوسان زیادی داشته و با رشد قابل توجه تا بیش از ۶۰ هزار تومان نیز فروش رفته است.

این در حالی است که بررسی تازه ترین گزارش مرکز آمار از وضعیت قیمت کالاهای خوراکی نشان میدهد که در بهمن ماه پارینه قیمت هر کیلو موز بطور متوسط حدود ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان بوده که در بهمن امسال به متوسط ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

حداقل قیمت هر کیلو موز حدود ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان و حداکثر آن ۵۵ هزار و ۸۰۰ تومان در بهمن و متوسط ۳۳ هزار و ۴۰۰ تومان در دی ماه ثبت شده است.

بر این اساس قیمت هر کیلو موز در بهمن امسال نسبت به دی ماه ۳۳ درصد و در مقایسه با بهمن پارینه ۱۹۳.۲ درصد گران شده است.

نوسان تند قیمت موز در حالی رخ می دهد که انحصار در واردات و یا موانع ورود این کالا از عوامل موثر اعلام شده بود، این در حالیست که از شروع سال جاری با تصمیم وزارت صمت و به سبب محدودیت ارزی موز در گروه ۲۷ کالایی با اولویت ارزی غیرفعال قرار گرفت و امکان ثبت سفارش جدید و یا واردات وجود نداشت.

در ادامه واردات موز منوط به صادرات سیب و تامین ارز از این محل شد، اما بتازگی و به دنبال تشدید نوسان در بازار تصمیم بر آزادسازی واردات موز البته به صورت مشروط به صادرات سیب گرفته شد.

وضعیت واردات موز امسال و برمبنای آمار گمرک ایران نشان میدهد که با وجود ممنوعیت های واردات، در ۱۰ ماهه اول امسال ۳۳۳هزار و ۶۳۲ تن موز وارد شده که ارزش این واردات ۲۲۷میلیون و ۵۴ هزار و ۲۶۷دلار بوده است ولی اینکه این حجم بالا آیا در مقابل صادرات سیب بوده معین نیست.

منبع:

1399/12/11
15:03:56
0.0 / 5
2024
تگهای خبر: بازار , صادرات , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فوری خرید