مركز آمار خبر داد؛

تورم 77 و هفت دهم درصدی كالاهای صادراتی در پاییز امسال نسبت به تابستان

تورم 77 و هفت دهم درصدی كالاهای صادراتی در پاییز امسال نسبت به تابستان

به گزارش فوری خرید مرکز آمار ایران اعلام نمود: تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی در پاییز ۱۳۹۹ نسبت به پاییز سال قبل 209.1 درصد و نسبت به تابستان امسال نیز ۷۷.۷ واحد درصد افزایش داشته است.به گزارش فوری خرید به نقل از مرکز آمار ایران، قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می باشد و تغییرات آنها از اهمیت بالایی برخوردارست. در طرح شاخص قیمت کالاهای صادراتی از کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور سال ۱۳۹۵ (سال پایه) استفاده شده است. روش جمع آوری اطلاعات با بهره گیری از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ۲۰ گروه اصلی طبقه بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می شود.
ذکر این نکته لازم است که برای محاسبه شاخص فصل پاییز ۱۳۹۹ از داده های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. پس نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آنها بایستی با ملاحظه صورت گیرد. شایان ذکر است که بعد از استخراج و ارائه ی داده های قطعی سال ۱۳۹۹ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص صادرات نیز از طرف مرکز آمار بازبینی شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.
تورم فصلی
تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل قبل ۴۲، ۶ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۳۵.۹ درصد) حدود ۶.۷ واحد درصد افزایش داشته است. همین طور تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری نیز در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل قبل، ۱.۰ درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۰.۸ درصد) حدود ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «حیوانات زنده و محصولات حیوانی» (۲۰، ۰ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها یا … » (۱۲۹.۰ درصد) است.
تورم نقطه به نقطه
تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۰۹، ۱ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۱۳۱.۴ درصد) ۷۷.۷ واحد درصد افزایش داشته است. همین طور تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴.۹ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان سال ۱۳۹۹ (برابر با ۲ درصد) ۳.۰ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه «مواد پلاستیکی و اشیا تولید شده از این مواد و …» (۹۳.۲ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «اشیا هنری و کلکسیون …» (۶۷۲.۰ درصد) است.
تورم سالانه
تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ۱۳۹۹ برابر با ۱۳۰، ۲ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه ی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۹۴.۹ درصد) ۳۵.۳ واحد درصد افزایش داشته است. تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ۱۳۹۹ برابر با صفر درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه ی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با منفی ۶.۵ درصد) ۶.۵ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «مواد پلاستیکی و اشیا تولید شده از این مواد و …» (۴۴.۴ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی؛ ادوات برقی؛ اجزا و قطعات آنها و …» (۵۳۹.۶ درصد) است.


منبع:

1399/12/15
12:37:46
0.0 / 5
1442
تگهای خبر: تعرفه , صادرات , صادراتی , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
فوری خرید