پیشبینی مثبت شدن رشد اقتصادی كشور امسال

پیشبینی مثبت شدن رشد اقتصادی كشور امسال

یک کارشناس اقتصادی معتقد است: توانمندی های داخلی ایران و ورود به عرصه های مختلف دانش بنیان ها، بارقه های امیدی در اقتصاد ۱۴۰۰ کشور بوجود آورده است.به گزارش فوری خرید به نقل از صداوسیما، صمد عزیز نژاد در برنامه تیتر امشب چهارشنبه شب شبکه خبر اظهار داشت: مبحث رونق اقتصادی ایران با عنایت به تحولاتی که در اقتصاد در بخش های مختلفی شکل گرفته از نیمه دوم سال ۹۹ مطرح گردیده است.
وی اضافه کرد: نشانه های رشد مثبت اقتصاد ایران در ۳ ماه دوم، سوم و چهارم ظاهر شد که در انتهای سال ۹۹ با رشد ۲.۲ با فرض وجود نفت و ۱.۹ بدون وجود نفت به ثبت رسید.
این کارشناس اقتصادی افزود: در سال ۱۴۰۰ با عنایت به اهمیت مقابله با کرونا و توانمندی های داخلی درباره تولید واکسن کرونا و واکسیناسیون افراد صدمه پذیر تا اردیبهشت و ۸۰ درصد هموطنان تا آخر سال جاری، نشانه های خوبی از رشد اقتصاد ایران بوده و تحریم ها را کم اثر کرده است.
وی اظهار داشت: البته شواهد نشان داده است تحریم های آتی، حتی اثری کمتر از تأثیرات تحریم در سالهای ۹۸ و ۹۹ خواهند داشت و بر مبنای پیشبینی ها در سال ۱۴۰۰ اثر منفی تحریم کاسته می شود.
آقای عزیزنژاد تصریح کرد: ورود بخش های دانش بنیان به عرصه های مختلف کشور بعنوان علومی که تحریم ناشدنی هستند، ارزش افزوده بالایی برای کشور بوجود آورده است و به صورتی که در سال ۹۹، حدود ۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور مشغول به فعالیت بودند؛ ازاین رو با فعال تر شدن شرکتهای دانش بنیان، رشد اقتصادی افزایش خواهد داشت.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: بر اساس این شواهد، پیشبینی صندوق بین المللی پول درباره رشد ۳.۲ درصدی اقتصاد ایران هم، با تکیه بر این موارد بوده است که با تمرکز بر مبحث "کیفی سازی تولیدات" انتظار می رود حتی به رقمی بالاتر از میزان پیشبینی صندوق برسیم.
وی افزود: رشد تولیدات داخلی زمانی مفید است که خروجی رشد اقتصادی با زیربخش های در رابطه با آن، هماهنگ باشد؛ نمی توان همزمان با رشد اقتصادی، شاهد افزایش نرخ بیکاری بود.
در ادامه برنامه، مروی دیگر کارشناس اقتصادی درباره رشد اقتصادی کشور اظهار داشت: استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی باعث افزایش تورم خواهد شد.
وی تصریح کرد: با تزریق منابع ارزی، تورم کاسته می شود، اما در بلندمدت با تشویق واردات، بخش زیادی از تولیدکنندگان صدمه می بینند.
شاکری، دیگر کارشناس اقتصادی هم اظهار داشت: آنچه منجر به تورم می شود رشد نقدینگی است، نه افزایش پایه پولی.
وی اضافه کرد: با عنایت به این که پیشبینی می شود چشم انداز اقتصادی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل تغییر کند، تورم انتظاری کاهش داشته است.

1400/01/14
23:00:45
5.0 / 5
1679
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید