گرانی مبل بازار تعمیرات را داغ كرد

گرانی مبل بازار تعمیرات را داغ كرد

به گزارش فوری خرید رئیس اتحادیه درودگران و مبلسازان تهران از افزایش تقاضا برای تعمیرات مبل به علت گرانی این کالا اطلاع داد.


علیرضا عباسی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: دو سال است که صنف مبل سازان با افت فروش مواجهند و به علت تحریم ها و وضعیت اقتصادی، مردم به تعمیرات مبل روی آوردند. سال ۱۳۹۸ که به علت اوج گیری شیوع کرونا به صورت کلی بازار در آستانه شب عید تعطیل شد و سال قبل هم که بازار باز بود، شرایط اقتصادی سبب شد بازار شب عید مبلسازان پر رونق نباشد.
ایشان در ادامه از افت ۶۰ درصدی فروش در ماه های پایانی سال ۱۳۹۹ نسبت به سالهای قبل از کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: این در شرایطی است که تقاضای تعمیرات نسبت به سالهای قبل ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است.
رئیس اتحادیه درودگران و مبلسازان در ادامه درباره علل گرانی مبل خاطرنشان کرد: علت اصلی گرانی مبل افزایش قیمت مواد اولیه و حضور دلالان و واسطه ها در بازار این مواد است. برای مثال قیمت چوب راش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۱۴ میلیون تومان و قیمت پارچه از متری پنجاه هزار تومان به ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.
قبضه بازار مواد اولیه از جانب دلالان در غیاب نهادهای نظارتی
وی با اشاره به اینکه مواد اولیه از جانب دلالان و واسطه ها توزیع می شود، اظهار نمود: دلالان و واسطه ها که پول کافی دارند مواد اولیه را از کارخانه ها یا وارد کنندگان می خرند، سپس احتکار می کنند یا به هر قیمت که دلشان بخواهد به تولید کنندگان مبل عرضه می کنند. برای مثال بعضی از کارخانه های تولید ام دی اف محصولات خویش را به مزایده می گذارند که همین مبحث دست دلالان را باز می گذارد.
عباسی در ادامه از نبود کنترل و نظارت بر فرایند تأمین مواد اولیه انتقاد نمود و اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید نظارت خویش را بر تأمین کنندگان مواد اولیه همه صنایع همچون صنایع مبلمان تشدید کنند.
به قول وی به صورت کلی بالا بودن قیمت تمام شده محصولات یکی از اشکالات تولیدکنندگان است که حتی صادرات را برای آنها دشوار کرده، چونکه در مواردی قیمت تمام شده محصول از قیمت کالاهای وارداتی هم بیشتر می شود و یکی از علل اصلی این شرایط نبود کنترل نظارت بر تأمین کنندگان مواد اولیه و حضور دلالان در این بازار است.
عباسی همینطور اعتقاد دارد که افزایش تعرفه واردات بعضی از کالاهایی که مشابه داخلی دارند سبب می شود مردم هزینه بیشتری برای تهیه کالاها بپردازند و اگر دولت می خواهد از تولید حمایت کند، بهتر است از جیب خودش برای مثال با کاهش مالیات و موارد این چنینی این کار را انجام دهد.
منبع:

1400/01/15
11:32:34
5.0 / 5
1651
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فوری خرید