گزارش فوری خرید؛

FATF سد راه سند همكاری ایران و چین خواهد شد؟

FATF سد راه سند همكاری ایران و چین خواهد شد؟

به گزارش فوری خرید اخیرا وزیر امور خارجه مدعی شده مشکلات ایران در ارتباط با FATF مانع از همکاریهای ایران با روسیه و چین است، اما حقیقت این نیست.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، اخیرا وزیر امور خارجه مدعی شده مشکلات ایران در ارتباط با FATF مانع از همکاریهای ایران با روسیه و چین است. این در شرایطی است که همکاری ایران با FATF نه تنها گره ای از روابط ایران با چین و روسیه باز نمی کند، بلکه آثار زیانباری بر این روابط دارد.

هر چه به زمان انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم، فضاسازی های رسانه ای جریان غربگرا برای جهت دهی افکار عمومی در جهت منافع سیاسی خود پررنگ تر می شود. البته نباید از چهره های سیاسی این جریان که خوراک رسانه ای را در اختیار این رسانه ها قرار می دهند چشم پوشید. در همین راستا اخیرا وزیر امور خارجه در یک گفتگوی مجازی در شبکه کلاب هاوس با مبحث ناگفته های تفاهمنامه ایران و چین، ضمن اشاره به مبحث FATF مدعی شده است مشکلات ما درباره FATF مانع از همکاری با روسیه و چین می شود. این ادعا قبلاً هم از جانب برخی به اصطلاح کارشناسان اقتصادی مطرح شده بود. اما حقیقت چیست؟ چه کسانی از همکاری ایران با FATF سود می برند؟ باید دانست که بر خلاف ادعای مطرح شده، تا کنون هیچ درخواست رسمی از جانب کشورهای چین و روسیه در خصوص ضرورت همکاری ایران با FATF مطرح نشده است، بلکه حتی در سال ۹۴ و در همان مقطعی که نام ایران در فهرست سیاه FATF قرار داشت، روسیه پیشنهاد داده بود ایران و روسیه در تجارت دوجانبه از پول های ملی خود استفاده کنند. اساساً همکاری ایران با FATF دغدغه اصلی کشورهای غربی جهت شناسایی مسیرهای دور زدن تحریم ها و افزایش فشار جهت تغییر رفتار ایران در زمینه فعالیتهای موشکی و منطقه ای است. این مورد به قدری واضح است که حتی مقامات آمریکایی هم ابایی از گفتن آن نداشته و در مواردی به آن تصریح کرده اند! از همین روست که آمریکا و همپیمانان غربی اش از تمام اهرم های فشار استفاده می نمایند تا ایران را مجاب به عضویت در کنوانسیون های در رابطه با FATF کنند. بعنوان نمونه کشورهای اروپایی در بهمن ۹۷ راه اندازی کانال ویژه مالی معروف به اینستکس را مشروط به اجرای کامل برنامه اقدام FATF کردند. همینطور پمپئو، وزیر سابق امور خارجه آمریکا هم بارها از ایران خواسته بود استانداردهای FATF را اجرا نماید. پیشتر هم صندوق بین المللی پول که یکی از نهادهای بین المللی تحت سلطه آمریکاست، از ایران خواسته بود برنامه اقدام FATF را به صورت کامل اجرا نماید. آیا چین و روسیه از همکاری ایران با FATF استقبال می کنند؟ اما بر خلاف ادعای آقای ظریف، همکاری ایران با FATF نه تنها گره گشای روابط ایران با چین و روسیه نیست، بلکه می تواند آثار منفی بر این روابط داشته باشد. زیرا: اولاً همکاری ایران با FATF سبب هضم بیشتر در نظام مالی جهانی است که تحت سلطه آمریکا قرار دارد. طبیعی است در چنین شرایطی امکان توافق با کشورهایی که در مقابل آمریکا قرار دارند، مشکل تر خواهد بود.
ثانیاً همکاری ایران با FATF سبب افشای اطلاعات شرکتهای خصوصی چینی و روسیِ طرف همکاری با ایران می شود و ریسک این شرکت ها را زیاد می کند و آنها از ترس جریمه های سنگین آمریکا، از تعامل با ایران سر باز می زنند. ثالثاً آنچه سبب می شود چین و روسیه در تعامل با ایران محتاطانه رفتار کنند، تلاش دولت ایران برای تعامل بیشتر با غرب است. مماشات دولت با امتیازخواهی طرف های غربی در مذاکرات منتهی به برجام، مماشات دولت با نقض عهدهای مکرر طرف های غربی در اجرای تعهدات خود در برجام، نرمش در مقابل خروج آمریکا از برجام و تعلل کشورهای اروپایی در ایجاد سازوکار ویژه مالی (SPV) و کوشش برای اجرای مو به موی خواسته های FATF توسط دولت همگی گویای این حقیقت است که دولت ایران «غرب» را شریک اقتصادی راهبردی برای خود می پندارد. بنابراین است که چین و روسیه همچون گذشته حاضر به همکاری با ایران نیستند. بعنوان نمونه بانک کنلن چین در دوره قبلی تحریم ها (که مشتمل بر تحریم های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و تحریم های یک جانبه آمریکا بود و نام ایران هم در آن دوره در فهرست سیاه FATF قرار داشت) با ایران کار می کرد اما حالا تراکنش های خویش را محدود به تجارت بشردوستانه کرده است. چینی ها و روس ها حتی از این بابت گلایه هم کرده اند. رابعاً اگر همکاری ایران با چین مشروط به رعایت کامل استانداردهای FATF توسط ایران می بود، نمی بایست چین در دوره ای که نام ایران در فهرست سیاه FATF قرار دارد، مبادرت به امضای توافق راهبردی با ایران می کرد. این در شرایطی است که صادرات نفت ایران به چین در یک سال گذشته که نام ایران در فهرست سیاه قرار داشته، نه تنها کاهش نیافته بلکه روند افزایشی داشته است! از مجموع آنچه گفته شد روشن می شود اظهارات وزیر امور خارجه درباره ارتباط دادن مسأله FATF با روابط اقتصادی ایران با روسیه و چین، چیزی جز وارونه نمایی و تحریف حقیقت نیست. اما انگیزه جریان غربگرا از تحریف حقیقت درباره FATF چیست؟ هدف از تحریف حقیقت های FATF چیست؟ عملکرد ضعیف دولت تدبیر و امید در دو دوره گذشته، شکست گفتمان مذاکره و فقدان دستاوردی ملموس که بتواند افکار عمومی را در رقابت های انتخاباتی پیش رو مجاب کند همگی سبب گشته است این جریان سیاسی برای بقا در صحنه سیاست به دنبال «فرافکنی» و «تحریف واقعیت» باشد. ازاین رو این طیف سیاسی تلاش می کنند ضعف های برجام را به پای FATF نوشته و این به اصطلاح «دستاورد» را برای خود نگه دارند. از طرفی با بزرگنمایی فهرست سیاه FATF و ترساندن افکار عمومی و با استفاده از تکنیک رقیب هراسی و معرفی خود بعنوان تنها منجی کشور، سبد رأی خویش را در انتخابات پر کنند.منبع:

1400/01/17
16:37:16
5.0 / 5
1568
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فوری خرید