سرمایه گذاری خارجی در صنعت نزدیك به 3 برابر شد

سرمایه گذاری خارجی در صنعت نزدیك به 3 برابر شد

فوری خرید: سال قبل حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت نسبت به زمان مشابه سال قبلش 189 درصد افزایش داشته و چین، آلمان و امارات بیشترین حجم سرمایه گذاری را در کشور انجام داده اند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که در سال ۱۳۹۹، حدود ۲۲۲ مورد سرمایه گذاری خارجی به ارزش بیش از ۶.۰۵ میلیارد دلار در کل کشور تصویب شده که ۱۵۸ مورد از آنها با حجم سرمایه گذاری ۲.۴۶ میلیارد دلار، یعنی حدود ۲۹ درصد از کل، در بخش صنعت، معدن و تجارت بوده است.
همین طور از این تعداد در بخش های صنعت، معدن و تجارت، ۶۲ مورد در حال بهره برداری و مابقی در حال طی مراحل اجرائیست.
بر طبق این آمار، سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در مدت یاد شده نسبت به سال ۱۳۹۸ از لحاظ تعداد ۹۲ درصد و از نظر ارزش ۱۸۹ درصد رشد داشته و به لحاظ تعداد پروژه ها، سهم بخش صنعت ۹۰.۵، معدن ۴.۴ و تجارت ۵.۱ درصد بوده است.
در این میان از بین ۱۳۵ مورد سرمایه گذاری خارجی در این بخش، ۶۳ شرکت با ۱۰۰ درصد سهامدار خارجی، ۷۸ شرکت به طور مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و ۱۷ مورد بصورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT اجرا می شود.
مهم ترین گروه های کالایی سرمایه پذیر
برمبنای اطلاعات انتشار یافته از طرف وزارت صمت، بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی در دوره مورد بررسی نیز در گروه های ساخت مواد و محصولات شیمیایی با ۵۷۸ میلیون دلار، ساخت فلزات اساسی با ۳۱۳ میلیون دلار، ساخت کاغذ و محصولات کاغذی با ۲۸۵ میلیون دلار و کارهای پشتیبانی و کمکی حمل و نقل با ۲۸۰ میلیون دلار بوده است.
پنج کشور اول از لحاظ ارزش سرمایه گذاری خارجی مصوب نیز کشورهای چین با ۵۴۳، آلمان با ۴۸۶.۹، امارات با ۳۶۳.۷، کانادا با ۲۷۱.۶ و اتریش با با ۱۱۶ میلیون دلار هستند.
خوزستان صدرنشین جذب سرمایه خارجی
در این میان، استان های خوزستان ۲۶، سیستان و بلوچستان ۲۳، فارس ۱۹، هرمزگان ۱۹ و آذربایجان شرقی ۱۳درصد از حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صعت، معدن و تجارت را جذب کرده اند.
سرمایه گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست ها شامل سرمایه گذاری جهت ایجاد طرح های جدید، خرید سهام شرکت های موجود و همین طور سرمایه گذاری های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.
منبع:

1400/01/24
14:45:10
5.0 / 5
1480
تگهای خبر: خرید , كالا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فوری خرید