شورای رقابت هنوز مجوز نداده

كرمان موتور گران كرد ایران خودرو تكذیب

كرمان موتور گران كرد ایران خودرو تكذیب

فوری خرید: در صورتیکه چند هفته از بحث های پیرامون افزایش قیمت مصوب خودرو ها برای سه ماه نخست سال جاری می گذرد، اما همچنان شورای رقابت منتظر اعلام نرخ تورمی فصلی از طرف بانک مرکزی و سپس تصمیم گیری برای قیمت خودروهاست. هنوز مصوبه افزایش قیمت صادر نشده، کرمان موتور در بخشنامه جدید فروش جک S3، قیمت آنرا افزایش داده است. این در حالیست که شایعه افزایش قیمت محصولات ایران خودرو نیز طی چند روز اخیر به گوش می رسید اما امروز (پنجشنبه) این خودروسازی در اطلاعیه ای، این مساله را تکذیب نمود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، دقیقا یک روز بعد از شروع کارهای رسمی امسال (۱۵ فروردین ماه)، رئیس شورای رقابت از افزایش قیمت خودرو در سه ماه نخست امسال آگاهی داد.
بگفته او، باتوجه به اینکه شورای رقابت به سبب پایین بودن نرخ تورم در سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۹ با افزایش قیمت موافقت نکرد، حالا شورا برای تصمیم گیری قیمت خودرو در سه ماه اول سال ۱۴۰۰ منتظر اعلام تورم قسمتی از سوی بانک مرکزی است تا قیمت های جدید برای سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ را تعیین کند.
این خبر حواشی بسیاری در پی داشت و برخی کارشناسان و فعالان بازار این تصمیمات را راه گشا ندانسته و از آن بعنوان راهی جهت استفاده دولت از ابزاری همچون شورای رقابت برای کنترل و دستوری کردن قیمت ها یاد کردند و اینکه عدم تعادل فعلی بازار خودرو در نتیجه لجاجت شورای رقابت به وجود آمده است.
از طرف دیگر بنظر می رسد که برخی شرکتها به استقبال گرانی رفته اند. در صورتیکه شورای رقابت هنوز مصوبه و اجازه افزایش قیمت خودرو ها را صادر و اعلام نکرده است، گروه خودروسازی کرمان موتور پیش دستی کرده و در بخشنامه فروش محصول جک S۳ ویژه فروردین ماه که ثبت نام آن از ۳۰ فروردین ماه شروع و تا ۱۵ اردیبهشت ادامه می یابد، افزایش قیمت را " هرچند کم" اما لحاظ کرده است.
مقایسه نخستین بخشنامه فروش این خودرو برای فروردین ۱۴۰۰ که مشابه بخشنامه اسفند ۱۳۹۹ بوده است و بخشنامه جدید این شرکت برای فروش در فروردین ۱۴۰۰ نشان میدهد که این خودرو ۱۰ میلیون تومان گران تر عرضه خواهد شد.
در بخشنامه فروش جک S۳ برای اسفند ۱۳۹۹ که مهلت ثبت نام آن از ۱۸ تا ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ بوده، این خودرو با قیمت مصوب ۴۹۹ میلیون تومان ارائه شده بود و برای فروش اقساطی آن ۲۵۰ میلیون تومان مبلغ پیش پرداخت و الباقی بصورت اقساط ۱۲، ۲۴ و ۳۶ ماهه بوده است که اقساط بصورت سه ماه یکبار و از تاریخ ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ شروع می شود. اما در نخستین بخشنامه فروش این محصول امسال ویژه فروردین ۱۴۰۰ با زمان ثبت نام ۱۹ تا ۳۱ فروردین، قیمت مصوب آن مشمول ۱۰ میلیون تومان افزایش قیمت شده و مقرر است با قیمت مصوب ۵۰۹ میلیون تومان ارائه شود. برای فروش اقساطی این خودرو نیز همچنان مبلغ پیش پرداخت، ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده و اقساط ۱۲، ۲۴ و ۳۶ ماهه ارائه شده است و اقساط بصورت سه ماه یکبار و از ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ شروع می شود.
ایران خودرو افزایش قیمت را تکذیب کرد
در همین حال انتشار خبری در فضای مجازی در خصوص افزایش قیمت محصولات ایران خودرو نیز قابل تامل بود که این شرکت در اطلاعیه ای اعلام نمود قیمت محصولاتش افزایش نداشته و فقط نرخ بیمه خودرو ها بر طبق افزایش سالیانه، به روزرسانی شده است. نرخ بیمه نیز از شروع امسال طبق روال سالهای قبل اعمال شده و ارتباطی به قیمت فروش محصولات ندارد.
در این اطلاعیه تاکید شده که محصولات بر طبق قیمت مصوب نهادهای ذی ربط به فروش می رود و هم اکنون هیچ نوع افزایشی در نرخ محصولات اعمال نشده است.
منبع:

1400/02/03
21:40:09
5.0 / 5
1229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید