رییس قوه قضاییه:

باید دادسرایی برای كارنكنان ایجاد نماییم

باید دادسرایی برای كارنكنان ایجاد نماییم

به گزارش فوری خرید رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: گاهی برخی ترک فعل ها مشکلاتی به وجود می آورد که انجام یک فعل به آن اندازه مشکل زا نیست و به نظر می آید باید در کنار دادسرای کارکنان دادسرایی هم برای «کارنکنان» ایجاد نماییم.به گزارش فوری خرید به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی بامداد پنجشنبه (۲ اردیبهشت) در جلسه «هم‎اندیشی با اساتید، صاحب‎نظران و مدیران شبکه بانکی جهت بررسی حقوقی و قضایی موانع تولید در حوزه بانکی»، پشتیبانی از تولید و رفع موانع برای رونق تولید را نیاز جدی امروز کشور دانست و اظهار داشت: همه بخش‎ها از دستگاه های اجرایی تا نظام بانکی و سیستم حقوقی و قضایی باید با اقدام و عمل در راه تحقق شعار سال حرکت کنند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت رفع سریع موانع تولید اضافه کرد: بانک ها در رونق تولید و رفع موانع از آن نقش مهمی دارند و نمونه ای از اقدامات خوبی که در این جهت شده اولویت قرار دادن عرضه تسهیلات برای تولید ماسک و تجهیزات پزشکی مورد نیاز در دوره شیوع ویروس کرونا و عرضه تسهیلات به تولیدکنندگان لوازم خانگی در مقطع قطع همکاری برخی شرکتهای خارجی به خاطر تحریم ها است.

رئیسی گفت: در سال‎های اخیر کارخانه‎ها و کارگاه‎های زیادی به تملک بانک ها درآمدند، فارغ از اینکه بانک ها در تعطیلی یا نیمه تعطیلی آنها نقش داشته اند یا این مشکل به علل دیگری به وجود آمده، این وظیفه بانک هاست که همت خویش را صرف رونق باردیگر این واحدها کنند.

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: بانک ها جهت راه اندازی این واحدهای تولیدی امکاناتی دارند که بخش خصوصی از آنها برخوردار نیست و حتی اگر بانک ها بخواهند این واحدها را واگذار هم بکنند به سود آنهاست که چراغ تولید آنها روشن باشد.

رئیسی با اشاره به بازدیدهای مختلف خود از واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل در سفرهای استانی اظهار داشت: درصد تعطیلی کارگاه ها و کارخانه ها بالاست و بخش مهمی از این واحدها هم در تملک بانک ها قرار دارند. این بانک‎ها هستند که لازم است همه تلاش خویش را جهت راه اندازی آنها در به حرکت درآمدن چرخه تولید و اشتغالزایی به کار گیرند.

رئیس دستگاه قضا اشاره کرد: اگر این مجموعه های تولیدی فعال شوند سپرده های مردمی و امکاناتی که در اختیار بانک‎ها قرار دارند در راه پشتیبانی از تولید قرار می گیرند و این مساله از کارهای مهم و اولویت ها است.

رئیسی اعتبارسنجی مشتریان برای پرداخت تسهیلات را هم مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: کسی که می خواهد مبلغ کلانی از بانک تسهیلات بگیرد باید سوابق او و تعاملاتی که با بانک داشته و نحوه دریافت و بازپرداخت احتمالی تسهیلات به او بررسی شود.

رئیس دستگاه قضا به همین دلیل راه اندازی سامانه اعتبارسنجی، مشتریان و دریافت کنندگان تسهیلات از بانک ها را امری مهم و ضروری خواند.

«شفافیت در دریافت سود و جرایم آن» از دیگر نکات مورد تاکید رئیس دستگاه قضا بود و رئیسی در این زمینه اظهار داشت: هم اکنون معلوم نیست که برخی مشتریان در چه فرآیندی جریمه سود پرداخت می کنند و برای روشن شدن مساله باید پرداخت تسهیلات و سود آن شفاف باشد.

رئیسی اضافه کرد: مطابق قانون بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار مرجع تعیین نرخ سود بانکی هستند و هیچ بانکی نباید خارج از ضوابط و بیشتر از میزان تعیین شده سود بگیرد.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: این حرف درستی است که بانک مرکزی باید در تعیین نرخ همه مقتضیات و مبانی شرعی و قانونی مد نظر قرار دهد، اما بعد از تعیین و ابلاغ نرخ سود رقم اعلام شده باید ملاک عمل قرار گیرد.

رئیسی به همین دلیل اشاره کرد که هم در بخشنامه صادره و هم بر مبنای رای وحدت رویه دیوان عالی کشور هیچ یک از واحدهای قضایی و قضات اجازه ندارند ضامن اجرای سود غیرقانونی در رسیدگی به دعاوی مطرح شده در این خصوص باشند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عملکرد برخی بانک ها که باعث تعطیلی با نیمه تعطیلی واحدهای تولیدی شده گفت: اینکه گفته شود بانک ها نقشی در توقف فعالیت واحدهای تولیدی ندارند خیلی خوب است، اما گاهی بانک‎ها به شکلی رفتار می کنند که شریان اقتصادی یک واحد تولیدی را قطع می کنند و آن واحد مجبور به تعطیلی می شود.

رئیسی اضافه کرد: تولید مساله مهمی است و ما در رسیدگی به پرونده های قضایی واحدهای تولیدی هم اعلام کردیم که به شکلی عمل شود که فرآیند دادرسی خللی در فعالیت واحدهای تولیدی ایجاد نکند. این خط قرمز ماست.

رئیس قوه قضاییه افزود: هم اکنون پرونده های زیادی در مراکز قضایی در دست بررسی می باشد، اما اجازه نداده ایم که نفس واحدهای تولیدی و کارخانجات بریده شود بلکه تاکید کردیم چراغ تولید همواره باید در کشور روشن بماند و بانک‎ها هم در پیگیری مطالبات خود باید همین گونه عمل کنند.

رئیسی بانک‎ها را نظام مورد اعتماد حاکمیت خواند و اظهار داشت که بانک ها پشتیبانی از تولید و حکمرانی در حوزه بانکی اقتضا می کند که بانک ها به دنبال سوداگری و ورود به بازار ملک، طلا و ارز و خودرو نروند.

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: انتساب بانک ها به حکومت ایجاب می کند که آنها حقوق عامه را رعایت نمایند و در مقام امانت دار پول مردم این سپرده ها و سرمایه ها و نقدینگی را به جای آنکه صرف سودآوری برای خود کنند به تولید سوق دهند.

رئیسی حرکت نقدینگی به سمت تولید را از لزوم های کشور دانست و اظهار داشت: اینکه هم نقدینگی بالا است و هم تولید با مشکل مواجه می باشد معلوم می کند در هدایت این نقدینگی اشکال وجود دارد و بنا بر این این حجم از سرمایه هرجا برود مانند سیل بنیان کن آنجا را تخریب می کند.

رئیس دستگاه قضا افزود: یکی از موانع تولید این است که بانک‎ها به دنبال سود بردن و کسب منافع بدون توجه به مساله تولید باشند و فراموش کنند که این امکانات می تواند باعث رفع موانع و رونق تولید شود.

رئیسی نقش بانک مرکزی را در نظارت بر عملکرد بانک‎ها مهم دانست و اظهار داشت: بانک مرکزی باید با ایجاد سامانه های لازم نظارت بر خط خود بر بانک‎ها را تقویت کند تا بانک‎ها در مسیری درست حرکت کنند.

رئیس دستگاه قضا ایجاد سامانه های «ذینفع واحد» و «ثبت وثایق» را در این خصوص مورد توجه قرار داد و ابراز امیدواری کرد با ایجاد سامانه ملی ثبت وثایق، وثایق منقول دارای شناسنامه شده و بعنوان یک پشتوانه قابل اعتنا مورد استفاده قرار گیرند.

رئیسی توجه به مالیات تنظیمی برای کنترل نقدینگی را هم مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: مالیات نباید فقط برای کسب درآمد به منظور رفع مشکلات دولت نباشد بلکه می تواند ابزاری برای تنظیم گری در نظام اقتصادی باشد.

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: کسی که به دنبال سفته بازی در بازار می رود باید مالیاتی متفاوت از یک تولیدکننده پرداخت کند.

رئیسی در مورد پرداخت تسهیلات به مردم هم گفت: مردم باید به تسهیلات دسترسی داشته باشند، اما اینکه چگونه میتوان مشکلات در این عرصه را حل کرد نیازمند تدبیر جدی است.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: گاهی برخی ترک فعل ها مشکلاتی به وجود می آورد که انجام یک فعل به آن اندازه مشکل زا نیست و بنظر می رسد باید در کنار دادسرای کارکنان دادسرایی هم برای «کارنکنان» ایجاد و به ترک فعل های مسؤلان و دست اندرکاران که با عدم انجام بموقع وظیفه در زمان خود فرصت سوزی می کنند، رسیدگی نماییم.

رئیسی در بخش پایانی سخنانش تاکید کرد: امسال باید با کار و تلاش مضاعف برای پشتیبانی از تولید و رفع موانع از آن تلاش نماییم و با نیروی انسانی کارآمد و نخبگانی که در کشور داریم و با بهره گیری از ایده ها و نظرات اندیشمندان علم اقتصاد و ظرفیت های موجود در کشور می توانیم به موفقیت برسیم.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: اگر مردم آرامش یابند که مجموعه نظام بانکی و پولی و مالی کشور به سمت پشتیبانی از تولید حرکت می کند و به دنبال رونق اشتغال و استقلال اقتصادی کشور است، دشمنان بیشتر از پیش ناامید شده و دلدادگان انقلاب و آحاد ملت بیشتر از پیش امیدوار می شوند.

رئیسی به همین دلیل اشاره کرد: که همه بخش های نظارتی و قضایی قوه قضاییه همچون سازمان بازرسی کل کشور، دادستانی کل کشور و دادگستری ها حامی و پشتیبان تولیدگران و همه کسانی خواهند بود که به دنبال رفع موانع تولید در کشور می باشند.

راهکارهای پیشنهادی مدیران شبکه بانکی و صاحب نظران برای کمک نظام بانکی کشور به روند تولید

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، مدیران بانکی کشور به همراه صاحب نظران حوزه های اقتصادی و تولیدی، نقطه نظرات خویش را در مورد رفع موانع تولید در کشور از راه مشارکت بانک ها بیان نمودند.

تاکید شورای هماهنگی بانک ها بر عدم مصادره و تعطیلی واحدهای تولید فعال، لزوم ایجاد سامانه تسهیلات نظام بانکی برای شفاف سازی شرایط سود و جرایم تسهیلات، لزوم برقراری ارتباط بین سود تولیدکننده و سود پرداختی به بانک، استفاده از ابزارهای مالی کارآمد برای توزیع و مولدسازی دارایی ها، رفع مساله بهره مرکب و معظل گرداب پولی، لزوم نظارت برخط بانک مرکزی بر عملکرد بانک ها و اصلاح نظام نرخ گذاری تعیینی، لزوم اصلاح الگوی اعتبارسنجی برای کسب و کارهای خرد و کوچک، لزوم تزریق منابع جدید به تولید و ایجاد دسترسی همه مردم به تسهیلات، بهینه سازی کانال های هدایت نقدینگی به سمت تولید از راه مالیات های تنظیمی، نهادهای مکمل و نوآوری های مالی، چاره اندیشی برای تحرک بی قید و شرط منابع پولی بین بانک ها و بخش های مختلف اقتصادی، لزوم هدایت نقدینگی به سمت بخش های مولد از راه الگوهای مالیاتی اثربخش، لزوم رفع مساله تسهیلات ارزی و فشار زیاد بر تولیدکنندگان بزرگ در بازپرداخت جهشی نرخ ارز، لزوم همراهی شهرداری ها با تسریع در صدور پروانه ساخت برای تسهیل در جذب منابع تخصیص یافته در بخش مسکن و همینطور لزوم کاهش نرخ سود بانکی و منع ورود بانک ها به عرصه های سوداگری، مهم ترین مباحث مطرح شده در این نشست بودند.

«حجت الله عبدالملکی» دانشیار دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اهمیت بانک در مقوله تولید اظهار نمود: همانگونه که بانک می تواند مهم ترین پشتیبان مسیر تولید در کشور باشد امکان دارد به بزرگترین مانع مسیر تولید هم تبدیل گردد.

«حسین زاده» مدیرعامل بانک ملی و رئیس شورای هماهنگی بانک ها با اشاره به برگزاری جلسات گذشته مدیران عامل بانک ها با رئیس قوه قضاییه اظهار نمود: مباحث مطروحه در این جلسات در چارچوب چندین دستورالعمل در شورای هماهنگی بانک ها عرضه شده و اجرای آنها به صورت مرتب رصد می شود.

وی با اشاره به برگزاری مرتب جلسات شورای هماهنگی بانک ها با سازمان بازرسی کل کشور در امتداد کاهش موانع تولید در کشور اظهار داشت: تاکید کرده ایم که هیچ بانکی اجازه ندارد یک واحد تولیدی فعال را هم تملیک کند.

«محمدکاظم چغازردی» مدیرعامل بانک سپه هم با اشاره به ادغام بانکهای نیروهای مسلح در بانک سپه، ابراز امیدواری کرد که افزایش منابع شعبه ای، پرسنلی و مالی بانک سپه بتواند در افزایش روند تولید در کشور موثر باشد.
وی همینطور بر ضرورت ایجاد انگیزه برای صاحبان سرمایه های هنگفت در جهت سپرده گذاری در بانک ها به جای بازارهای ارز، طلا و... اصرار کرد.

«صالح آبادی» هم در این نشست ضمن تاکید بر لزوم کاهش کارهای سفته بازی از راه بکارگیری قانون مالیات ها، اظهار داشت که راه اندازی سامانه ذی نفع واحد در کشور به سالم سازی کارهای اقتصادی در کشور کمک می نماید.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از پرداخت وام های ارزی به شرکتهای بزرگ اظهار داشت: تولیدکننده در مرحله بازپرداخت وام های ارزی که از محل صندوق توسعه ملی با عاملیت یک بانک تأمین مالی می شوند، باتوجه به افزایش چند برابری قیمت ارز توان بازپرداخت را ندارد و گرفتار مشکلات بسیار زیادی می شود.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به این سخنان که در مورد مشکلات وام گیرندگان وام های ارزی بود، اظهار داشت: پیشنهاد مشخصی باید دراین زمینه عرضه شود تا در مجامع تصمیم گیری بررسی شود.

«طالبی» دبیر کل بانک مرکزی هم با اعلان اینکه پیشنهادات و راهکارهای مطرح شده در جلسه امروز، در جلسه هیئت عامل بانک مرکزی مورد بررسی قرار خواهند گرفت، به اقدامات بانک مرکزی در مورد جلوگیری از تملک واحدهای تولیدی از جانب بانک ها اشاره نمود و اظهار داشت: بعد از تاکیدات رئیس قوه قضاییه در مورد تملک واحدهای تولیدی از جانب بانک ها، این مساله در شورای پول و اعتبار مطرح و به دنبال آن با کارگروهی که تشکیل شد، دستورالعملی تهیه و تدوین شد که به باعث آن حداقل آسیب به واحدهای تولیدی تملک شده از جانب بانک ها برسد.

وی اضافه کرد: در سال قبل اوراق «گام» به شکلی اعتبار را جایگزین تسهیلات کرد و ان شاالله امسال استفاده از این اوراق گسترش پیدا خواهدنمود.

طالبی همینطور اظهار داشت که بانک مرکزی نظارت خویش را بر مقوله دریافت سود بانکی بانک ها از مشتریان بسیار بالاتر از قبل کرده و به این روند همچنان ادامه خواهد داد.

«محمود شایان» مدیرعامل بانک مسکن هم اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی تکلیف کرده که امسال ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی داده شود که رقم بسیار پایینی است.

وی با اعلان اینکه در «بانکداری تخصصی» تلاش بر آن است که منابعی که تأمین می شوند به سمت تولید حرکت کنند، از شهرداری ها بابت عدم صدور پروانه ساخت واحد مسکونی در زمان مورد نظر انتقاد نمود.

« پرویز داودی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در این نشست با اشاره به میزان رشد نقدینگی در کشور اظهار داشت: اختلاف میزان تولید با میزان نقدینگی کشور، منشا خیلی از مشکلات اقتصادیست.

داودی با اعلان اینکه سیستم های الکترونیکی و اطلاعاتی سامانه نظام اعتبارسنجی مشتریان آماده است و تنها نیازمند یک همت جهت راه اندازی است، اشاره کرد که بانک مرکزی باید از ابزارهای نظارتی خود بسیار بالاتر از گذشته استفاده نماید.

وی ضمن انتقاد از آمار بالای شعب بانک ها در سرتاسر کشور اظهار داشت: چندین برابر متوسط دنیا شعبه بانکی در کشور ما وجود دارد؛ باید از تعداد شعبه ها کاسته شده و بر مدیریت بهتر شعب موجود تمرکز شود.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به اظهارات داودی اظهار داشت: تعداد شعب بانک ها در کشور ما بیشتر از آمار معمول است و باید فکری برای کاهش آن کرد.

«فرهاد رهبر» عضو هیات علمی دانشگاه تهران هم «کفایت سرمایه» را یکی از اشکالات جدی بانکداری کشور عنوان نمود و اظهار داشت: باید در زمینه افزایش سرمایه واقعی نظام بانکی از راه مشارکت سرمایه گذاران، یک تدبیر جدی اندیشیده شود.

وی علت اصلی عدم هماهنگی نظام بانکی با برنامه های توسعه را نامناسب بودن مدل نظارتی بانک مرکزی دانست و اظهار داشت: متاسفانه مدل نظارتی بانک مرکزی، یک مدل منفعلانه و مبتنی بر خوداظهاری است که امیدواریم این مدل هر چه سریع تر اصلاح گردد.

«سید مهدی نیازی» دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید هم در مورد موانع تولید شناخته شده در کشور از جانب این ستاد اظهار داشت: عدم شفافیت میزان سود و جرایم و بدهی بنگاه ها، ایجاد فوری محدودیت برای بخش تولید، وضعیت صدور اجرایی ها و واحدهای تولید تحت تملک، عدم تأمین کافی سرمایه ثابت برای توسعه سرمایه گذاری، عدم تناسب تسهیلات بخش های تولیدی، ضعف نظام اعتبارسنجی در حوزه بانکی، غلبه اقدامات نظام بانکی به سمت میزان افزایش بدهی و همینطور نسبت کفایت سرمایه بانک ها و ذی نفعان واحد، همچون موانع اصلی تولید در کشور می باشند.

وی با اشاره به اقدامات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در مورد راه اندازی سامانه نظام تسهیلات بانکی برای شفاف سازی نرخ سود و میزان مطالبات و تسهیلات، ابراز امیدواری کرد که بانک ‎ها امسال سقف سرمایه در گردش بنگاه ها را تا ۱۴۰ درصد سال قبل محاسبه کنند.

«ابوالحسنی» استاد دانشگاه و از مدیران سابق شبکه بانکی هم طی سخنانی ضمن ابراز تاسف از حرکت نکردن نقدینگی در راه افزایش تولید کشور، این سوال را بیان کرد که تولیدکننده باتوجه به نرخ موثر تسهیلات در شبکه تولیدی کشور که بالای ۲۳ تا ۲۴ درصد است، چقدر باید سود داشته باشد که بتواند این درصد را به بانک بازگرداند؟

وی ضمن انتقاد از عدم دسترسی سهل مردم به تسهیلات بانکی، بر استفاده از روش های نوین بانکی اصرار کرد و اظهار داشت: لزوم دارد که قوانین متزاحم در امتداد عرضه تسهیلات به مردم اصلاح شوند.

«یونس سلمانی» مشاور بانک کارآفرین هم ضمن انتقاد از عدم توزیع عادلانه تسهیلات بانکی در کشور اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد تسهیلات بانکی فقط در دست ۲۰ درصد سپرده گذاران است و معلوم نیست که از این تعداد تسهیلات گیرنده چه میزان در بخش تولیدی فعال می باشند.

«توتونچیان» استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) با اعلان اینکه هر موقع ربا وجود داشته باشد سفته بازی صورت می گیرد، خواهان حذف بهره و غیرقانونی اعلام شدن ربا شد.

وی با اعلان اینکه نگرانی امروز مدیران واحدهای تولیدی، دریافت وام با بهره های مرکب است، عنوان کرد: متاسفانه معیار عملکرد بانکهای کشور میزان دریافت سپرده است درحالیکه معیار آنها باید میزان اشتغالزایی در کشور باشد.

«عیوض لو» عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) هم با اعلان اینکه مشکل ساختاری نظام بانکی آن است که به صورت واقعی در خدمت بخش اقتصادی کشور نیست، اظهار داشت: مسائل بانکی صرفاً با عقود حل نمی گردد و بانک ها باید در ابتدا در مورد خلق پولی که انجام می دهند فکری کنند.

وی ضمن انتقاد از عملکرد بانک مرکزی در زمینه تعیین استانداردهای بانکداری اسلامی عنوان کرد: بانک مرکزی می توانست تنوعی از بانکداری در حوزه های مختلف را تعیین و برای آنها استانداردهای متنوعی را مشخص نماید و از این جهت تولید در کشور را رونق دهد، اما متاسفانه هیچ گاه این اقدامات را انجام نداد.

«محمد جلیلی» مدیرعامل شرکت مشاوره رتبه بندی و اعتبارسنجی ایران با اشاره به خوش حساب بودن اغلب قریب به اتفاق بنگاه‎های خرد در مقابل نظام بانکی، اظهار داشت: بنگاه های خرد و کوچک تفاوت های بنیادین بسیار زیادی با بنگاه های بزرگ دارند و لزوم دارد که روش های اعتبارسنجی این بنگاه ها متفاوت از یکدیگر باشد.

«درودیان» کارشناس امور بانکی هم طی سخنانی در این نشست با اعلان اینکه بانکداری فعالیتی است که جنبه تصدی گرانه و حاکمیتی اش کاملا در همدیگر ممزوج است، عنوان کرد: مساله اصلی در نظام بانکی، نسبت بانکداری با مقوله تولید است و ما باید توجه داشته باشیم که اگر بانک در خدمت تولید نباشد یقینا مانعی بر سر راه تولید است.

«مجید کریمی» مشاور بازار متشکل ارزی هم تخصیص منابع مالی را مسئله اصلی نظام بانکی در کشور دانست و با اعلان اینکه تسهیلات بانکهای تجاری، بانکهای توسعه ای و صندوق های تأمین مالی، کانال های هدایت نقدینگی در کشور می باشند اشاره کرد: بنگاه داری و املاک داری بانک ها به این علت است که تخصیص منابع مالی در نظام بانکی کشور ما ناکارآمد است.

«سعید عمرانی» معاون دادستان کل کشور هم در این نشست ضمن قدردانی از همکاری بانک ها در زمینه رفع موانع تولید طی یک سال گذشته، بر ضرورت همراهی همه بانک ها در جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی اصرار کرد.

وی اشاره کرد: در شرایط جنگ اقتصادی که دشمن آنرا بر ما تحمیل کرده است، بانک ها باید تا آنجا که امکان دارند در مقابل تولیدکنندگان کوتاه بیایند.

منبع:

1400/02/03
23:09:21
5.0 / 5
1505
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فوری خرید