دو مقام مسئول در گزارش فوری خرید؛

احتمال دست درازی به سرمایه شركتهای سرمایه گذاری استانی وجود دارد

احتمال دست درازی به سرمایه شركتهای سرمایه گذاری استانی وجود دارد

مسؤلان می گویند طبق آئین نامه ۳۰ درصد از سرمایه شرکتهای سرمایه گذاری در اختیار هیات مدیره است و احتمال دارد با برگزاری غیرقانونی انتخابات مجامع تلاش در دست درازی به این منابع باشد.حسین بوجار مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سؤال که آیا مشکلات در ارتباط با برگزاری انتخابات هیأت مدیره های شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت مرتفع شده است یا خیر، عنوان کرد: ۳۰ فروردین ماه سالجاری سازمان بازرسی کل کشور نامه ای را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارسال کرد و در آن ذکر شده با عنایت به این که تشریفات قانونی این انتخابات رعایت نشده و آیین نامه به درستی اجرا نشده، دستور توقف مجامع را داده است تا ابهامات حل شود؛ اما طی ویبناری که روز پنجشنبه وزارت اقتصاد با شرکتهای امور دارایی استان برگزار کرد هیأت رئیسه ای را به صورت انتصابی، برگزیده اند.
وی اضافه کرد: مبنای این اقدامشان را نامه دفتر رهبری گذاشته اند؛ در این نامه برگزاری مجامع، اصلاح اساسنامه و انتخاب مدیران مورد تاکید قرار گرفته شده است در حالیکه وزارت اقتصاد فقط انتخاب مدیران را لحاظ کرده است.
بوجار اظهار داشت: دادستان های استان هایی همچون همدان، کرمانشاه و … ورود کرده و برگزاری مجامع را غیرقانونی اعلام و دستور توقف برگزاری مجامع را داده اند.
احتمال دست درازی به ۳۰ درصد از سرمایه شرکت ها
عضو هیأت مدیره کانون شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت خاطرنشان کرد: در نامه ای که دفتر رهبری آورده است مشارکت واقعی مردم مورد تاکید قرار گرفته در حالیکه در مجامعی که مقرر شده برگزار گردد هیچ گونه مشارکت مردمی لحاظ نشده است؛ بعنوان مثال در استان مرکزی ۵۸۸ هزار سهامدار وجود دارد که از این تعداد حداقل باید نصف به اضافه یک در مرحله دوم مجمع رجوع کنند اما فقط ۵۰ درصد از سهامداران استان مرکزی سجامی شده اند.
وی اضافه کرد: در فرمان ۸ بندی رهبری (سال ۸۵) مردم را سهامدار تعاونی و تعاونی ها را سهامدار شرکتهای سرمایه گذاری اعلام نمودند در حالیکه دولت خلاف گفته رهبری عمل کرده و اصلاً تعاونی ها را حساب نمی کنند. سهامداران واقعی شرکتهای سرمایه گذاری استانی تعاونی ها هستند اما به اجبار می خواهند از مردمی که از برگزاری مجامع آگاهی نداشته و دسترسی کامل هم به اینترنت ندارند در این انتخابات استفاده کنند.
بوجار عنوان کرد: به نظر می آید گرفتن کرسی های هیأت رئیسه شرکتهای سرمایه گذاری و گرفتن سهام به صورت مجانی از مردم اهداف برگزاری این چنینی انتخابات باشد.
وی اضافه کرد: طبق آیین نامه ۳۰ درصد از سرمایه شرکتهای سرمایه گذاری، در اختیار هیأت مدیره است؛ شرکتی ۱۴ هزار میلیارد تومان سرمایه دارد به سهولت می توانند با یک مصوبه هیأت مدیره ۳۰ درصد این رقم را از این دست به آن دست کنند.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان مرکزی اظهار داشت: رئیس جمهوری در یکی از پیشنهاداتش به رهبری، اعلام نمود که اجازه دهند سهامداران بزرگ سهام این شرکت ها را بخرند که این پیشنهاد مورد مخالفت جدی رهبری قرار گرفت. رهبری تاکید نمودند که باید مشارکت واقعی باشد و دست سهامدران بزرگ از این سهام کوتاه شود. با این وجود هم اکنون که نماد بعضی از استان ها باز است، چند کارگزاری و شرکتهای سرمایه گذاری بزرگ در حال خرید سهامشان هستند؛ این در حالیست که مطابق قانون باید سهام شرکتهای تعاونی را بخرند.
وی عنوان کرد: ما تلاش داریم از راه دادستانی، قوه قضائیه و دستگاههای قضائی و امنیتی به صورت قانونی با این اقدام برخورد نماییم.
دولت قصد نابودی تعاونی های سهام عدالت را دارد
همچنین وحید وطن دوست فر مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تابحال هیچ انتخاباتی در کشور به صورت الکترونیکی نبوده است و قصد برگزاری آزمایشی انتخابات را دارند؛ از سویی دیگر طبق اساسنامه تأیید شده از جانب سازمان بورس و اوراق بهادار که هر گونه تغییرش نیازمند مجوز سازمان بورس و مجمع شرکت هاست، انتخابات باید به صورت کتبی و مستند برگزار گردد تا اگر کسی اعتراضی کرد اسناد انتخابات موجود باشد و مهندسی نشده باشد.
وی اضافه کرد: متأسفانه اساسنامه ها اصلاح نشده و سازمان بورس هم در این حوزه قصور کرده و هر گونه برگزاری انتخابات غیر از حالت کتبی مغایر با اساسنامه و قانون تجارت خواهد بود. همه هم در جریان این مورد هستند و نمی توان گفت بی خبرند.
وطن دوست فر افزود: افرادی که به واسطه حضور در تعاونی های سهام عدالت و به تبع آن شرکتهای سرمایه گذاری از تخلفات دولت در سهام عدالت خبر داشته و مستنداتی هم دارند را از راه برگزاری انتخابات غیرحضوری می خواهند کنار بگذارند؛ در واقع دولت با برگزاری این چنینی انتخابات درصدد مهندسی کردن است.
وی اظهار داشت: در ابلاغیه های رهبری همواره بر ترویج فرهنگ سهامداری بین مردم و کاهش تصدی گری دولت تاکید گردیده است، ازاین رو متولیان با برگزاری الکترونیکی انتخابات عملاً مغایر با دستور رهبری اقدام می کنند. اداره جات امور اقتصادی و دارایی وظیفه ای ندارند؛ مجمع باید تشکیل گردد و اعضای مجمع هیأت رئیسه را انتخاب کنند نه اینکه از قبل هیأت رئیسه ای برای خودشان تعیین کنند وبه اداره کل امور اقتصاد دارایی اعلام کنند و بعد این اداره جات انتخابات مهندس شده ای را برگزار و نفراتی را تعیین کنند. به هر علتی این نفرات قبل که از دزدی بزرگ دولت خبر دارند از کار برکنار شوند.
دولت نمادها را پیش از انتخابات معاملاتی کرده است
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان قزوین تصریح کرد: تمامی سهامداران باید اجازه حضور در مجمع داشته باشد اما در حالت فعلی فقط سهامداران سجامی مجوز ورود دارند. از سویی دیگر طبق ابلاغیه رهبری و قانون اصل ۴۴ شرکتهای سرمایه گذاری باید متشکل از شرکتهای تعاونی باشند اما این بخش کلاً کنار گذاشته شده و فرهنگ سهامداری هیچگاه ترویج داده نشد و تصدی گری دولت کاهش نیافت؛ در واقع چیزی که در اینجا اجرا نمی گردد قانون و فرمان ۸ بندی رهبری (در سال ۸۵) است.
وی با اشاره به اینکه تعاونی های سهام عدالت را می خواهند نابود کنند، اظهار داشت: در آیین نامه ای که پس از ابلاغیه اردیبهشت ماه سال ۹۹ رهبری در شورایعالی بورس تصویب گردید، شورا حتی آنرا هم اجرا نمی کند، در حالیکه اجرای این آیین نامه برای دستگاههای اجرایی الزامی است و فقط شرکتهای سرمایه گذاری را مجبور به اجرای این آیین نامه می کنند.
وطن دوست فر اضافه کرد: آیین نامه ایرادات اساسی و مغایرت هایی با قانون دارد؛ از طرفی طبق این آیین نامه انتخابات باید پس از افزایش سرمایه انجام می شده آن هم از جانب سهامدارانی که روش غیرمستقیم را برگزیده اند و همینطور نمادها باید پس از انتخابات معاملاتی می شد ولی اینجا دولت نمادها را پیش از انتخابات معاملاتی کرده و شخصیت های حقوقی و حقیقی مدنظرشان سهام های این شرکت ها را خریداری نموده اند تا مهندسی انتخابات را به خوبی انجام دهند و افراد مدنظر دولت وارد این شرکت ها شوند.


منبع:

1400/02/12
20:12:41
5.0 / 5
1546
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بورس , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
فوری خرید