آیا با كاهش نرخ ارز لوازم خانگی ارزان می شود؟

آیا با كاهش نرخ ارز لوازم خانگی ارزان می شود؟

به گزارش فوری خرید دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از مشکل جدی این صنعت در تامین مواد اولیه آگاهی داد و اظهار داشت: حتی اگر کاهش نرخ ارز استمرار داشته باشد و قیمت جهانی مواد اولیه همچون محصولات پتروشیمی و فولاد نیز کم شود و بر مواد اولیه تولید داخل اثر مثبت بگذارد، باتوجه به افزایش 39 درصدی دستمزد و تابعیت بازار از عرضه و تقاضا، نمی تواند تاثیر شایان توجهی بر قیمت محصولات داشته باشد.


عباس هاشمی در گفت و گو با ایسنا ضمن امیدواری نسبت به استمرار کاهش نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت مواد اولیه، اظهار نمود: هم اکنون همزمان با افت نرخ ارز، قیمت فولاد در جهان بالا رفته، اما اگر کاهش نرخ ارز استمرار داشته باشد و قیمت مواد اولیه مورد نیاز لوازم خانگی همچون پتروشیمی و فولاد نیز با این کاهش همسو شود وضعیت تولید مثبت خواهد شد.
وی با اشاره به افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد و همین طور افزایش قیمت مواد اولیه، اشاره کرد: بدین سبب انتظار نمی رود کاهش قیمت کالای تولید شده لوازم خانگی در اثر کاهش نرخ ارز چشم گیر باشد. از جانب دیگر قیمت لوازم خانگی تابع عرضه و تقاضا است.
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با اعلان اینکه نحوه توزیع مواد اولیه این صنعت بعنوان صنعت پیشران کشور باید متناسب با نام سال تنظیم شود و در اولویت قرار گیرد، اظهار نمود: مواد اولیه بعنوان الزام تولید باید در دسترس باشد، اما در ادامه عرضه و تقاضا تعیین کننده وضعیت بازار است. باتوجه به انحصاری نبودن صنعت لوازم خانگی و این که کالاهای این صنعت کالای سرمایه ای یعنی منبع درآمد نیستند، گرانفروشی موضوعیت چندانی ندارد و اصولا به نفع تولید کننده نیست که قیمت را بالا ببرد.
نابه سامانی در بازار محصولات پتروشیمی، دامن گیر صنعت لوازم خانگی
هاشمی در ادامه با تاکید بر لزوم تهیه مکانیزمی برای تسهیل دسترسی واحدهای تولیدی لوازم خانگی به مواد اولیه، اشاره کرد: هم اکنون مشکل اصلی واحد ها تامین مواد اولیه محصولات پتروشیمی و پس از آن تا حدودی ورق های فولادی است اما تامین محصولات پتروشیمی به یک معضل اساسی تبدیل گشته و با وجود اجرای سهمیه بندی، تولیدکنندگان پایین دستی پتروشیمی نمی توانند نیاز را تامین کنند، اما همین مواد در بازار آزاد وجود دارد؛ بدین سبب دولت یا باید اجازه واردات دهد یا به تولیدکنندگان داخلی کمک نماید که تولید خودرا بالا برند. در این میان معین نیست که مواد اولیه پتروشیمی چگونه در بازار آزاد تامین می شود.
وی همین طور معتقد می باشد که سازمان حمایت باید دخالت های خودرا در حوزه قیمت گذاری محصولات بکاهد، چونکه برمبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار فقط ۲۵ قلم کالای مشمول دریافت ارز دولتی مشمول قیمت گذاری هستند و با توجه به این که حتی برای تامین مواد اولیه تولید لوازم خانگی از ارز نیمایی استفاده می شود، این محصول بطور کلی مشمول قیمت گذاری تکلیفی نیست. از جانب دیگر الزام قیمت در کالاهای اساسی هم مثمر ثمر نبوده، بازار را ملتهب کرده، فسادزا است و نفع آن به مصرف کننده نرسیده است؛ بدین سبب قیمت ها باید به مکانیزم عرضه و تقاضا سپرده شود که نتیجه آن شفاف سازی خواهد بود.
هاشمی در پاسخ به سوالی درباره میزان افزایش قیمت امسال نیز اظهار داشت: افزایش قیمت امسال چشم گیر نبوده اما متعادل بوده که به سازمان حمایت ارائه شده و با در نظر گرفتن نهاده های تولید در حال بررسی است. اما همانطور که بارها به آنها اعلام کردیم روش های محاسبه سازمان حمایت اشتباه است و روش جایگزین نیز ارائه کردیم.
منبع:

1400/02/24
15:16:17
5.0 / 5
1467
تگهای خبر: بازار , حقوق , دولتی , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
فوری خرید