گزارش فوری خرید؛

ارزش خانه های خالی، برابر با نصف رقم تفاهم 25 ساله ایران و چین!

ارزش خانه های خالی، برابر با نصف رقم تفاهم 25 ساله ایران و چین!

فوری خرید: ارزش خانه های خالی که باوجود سرمایه گذاری سنگین حدود 200 میلیارد دلاری، خدمتی به اقتصاد کشور نمی کنند و راکد مانده اند به اندازه نصف تفاهم نامه 25 ساله ایران و چین است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، این روزها اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی با قدرت در حال پیشروی است و سازمان امور مالیاتی نیز اعلام نموده که از مرداد ماه امسال، برگه های مالیاتی برای مالکان خانه های خالی که در ۴ ماهه نخست امسال اقدامی برای اجاره دادن یا فروش واحدهای خالی خود نکرده اند، صادر می کند.
گفته می شود نقش مالیات بر خانه های خالی، اصلاح وضعیت فعلی بازار مسکن و رهایی از اقدامات سوداگران با خالی نگه داشتن واحدهای مسکونی و احتکار آنها به امید افزایش قیمت مسکن و درنتیجه حفظ ارزش دارایی های مالکان این واحدهاست که بجای سرمایه گذاری در بخش های مولد اقتصادی، بخش هایی چون مسکن و املاک را برای سوداگری انتخاب می کنند که نتیجه آن، دامن زدن به نابسامانی های بازار مسکن می باشد.
با این حال بگفته کارشناسان، در کنار اجرای مالیات بر خانه های خالی، پایه مالیاتی عایدی سرمایه نیز به کمک این پایه مالیاتی می آید و به تولید بها می دهد؛ نظریه ای که بعضاً با مخالفت هایی هم روبروست و مخالفان این نظریه معتقدند باید از همه بخش های اقتصاد غیر مولد که برای سرمایه گذاری و افزایش عایدی سرمایه گذاران در کشور فراهم شده، مالیات ستاندن شود و بجای آن حجم مالیات از تولیدکننده کم شود.
کارشناس اقتصادی: مالیات بر خانه های خالی به تنهایی کارآمد نیست
محمد یزدی زاده اقتصاددان در گفت و گو با خبرنگار مهر مالیات بر خانه های خالی یک مالیات با ماهیت هدایتی در اقتصاد است و هزینه نگهداری خانه های خالی را بعنوان یکی از جنبه های سرمایه، می افزاید و با تصویب اصلاحیه اخیر این قانون، این اتفاق در حال رخ دادن است.
وی اضافه کرد: مالیات عایدی بر سرمایه، مالیاتی است برای هدایت سرمایه ها به بخش های مولد؛ به این معنا که بخش هایی که غیر مولد هستند و اقتصاد ما بیشترین گرفتاری را از همین بخش ها دارد و سرمایه های کشور به شکل عجیبی در این بخش ها متورم شده و درصد کوچکی از آنها می تواند اقتصاد کشور را از خام فروشی راحت کند، با جرایم مالیاتی، به سمت بخش های مولد هدایت می شوند.
ارزش خانه های خالی چقدر است؟
عضو هیئت علمی دانشگاه با اعلان اینکه مالیات بر خانه های خالی، املاک بلااستفاده را فعال می کند و مالیات بر عایدی سرمایه، این سرمایه ها را هدایت می کند افزود: مثلاً در آماری که درباره املاک بلااستفاده اعلام می شود، نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود که فقط ارزش املاک خالی در کشور است.
وی اشاره کرد: امیدواریم با مالیات بر خانه های خالی، این ۲۰۰ میلیارد دلار از راکد بودن به فعال بودن تغییر وضعیت دهد؛ اما نه بخش مولد؛ بلکه فقط از رکود خارج می شود. تبدیل وضعیت آن از فعال بودن به مولد بودن با بهره گیری از مالیات بر عایدی سرمایه امکان پذیر است.
این اقتصاددان تاکید کرد: ۲۰۰ میلیارد دلار ۵ برابر سرمایه ای است که کشور نیاز دارد تا از خام فروشی خلاص شود؛ این رقم، نصف تفاهم نامه ایران و چین برای ۲۵ سال است.
یزدی زاده ارزش خودرو های لوکس را یک و نیم برابر سرمایه مورد نیاز برای اتمام خام فروشی در ایران دانست و اظهار داشت: ارزش این خودرو ها چیزی حدود ۱، ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود.
سیاست های کلان اقتصادی را اشتباه پایه ریزی کرده ایم
عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور با تاکید بر این که آمارها نشان میدهد سیاست های کلان اقتصادی کشور، اشتباه پایه ریزی شده، اظهار داشت: در اقتصاد ما، زمینه سرمایه گذاری برای بخش هایی که ذاتاً بدون ریسک بوده، سوددهی ذاتی دارند و همیشه مورد اقبال عمومی بوده اند را فراهم نموده ایم و اتفاقاً از مالیات هم معافشان کرده ایم.
وی با اعلان اینکه افزایش قیمت املاک و خودرو از رشد طلا و ارز در کشور بمراتب بیشتر بوده، اظهار داشت: علت آن این است که هر از گاهی واردات خودرو ممنوع می شود و نوعی انحصار به وجود می آورد که این انحصار به افزایش قیمت منجر می شود بدین سبب پیشنهاد می شود مالیات بر عایدی سرمایه برای ملک و خودرو اعمال شود تا کسی که قصد سرمایه گذاری در این دو بازار را دارد، منصرف شده و به سمت تولید بیشتر تشویق شود.
۴ بازار ملک، خودرو، ارز و طلا همزمان مالیات عایدی سرمایه دهند
این مدرس دانشگاه با اعلان اینکه اگر ۴ بازار اصلی را مورد به هدف خوردن همزمان مالیات بر عایدی سرمایه قرار ندهیم، این اتفاق می افتد که یک بازار برای سایر بازارها تخریب شود اضافه کرد: ۴ پایه ملک، خودرو، ارز و طلا باید همزمان مورد به هدف خوردن مالیات بر عایدی سرمایه باشند؛ در غیر این صورت اجرای ناقص آن به اقتصاد لطمه می زند.
ارقام عجیب و غریب از ذخایر خانگی ارز و طلا
یزدی زاده افزود: ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار ارز خانگی و معادل همین میزان، ذخیره خانگی شمش یا سکه طلا در کشور برآورد می شود بدین سبب نمی توان اظهار داشت که بازار مسکن و املاک از بازارهای ارز و طلا قدرتمندتر، بزرگ تر و پُرنقدینگی تر است. ارز و طلا بعنوان شاخص بی ثباتی اقتصادی ما تبدیل گشته اند و ابزار اقتصادی دشمن در جنگ اقتصادی هستند.
بازار مسکن تحت تأثیر ارز و طلاست
وی اشاره کرد: این دو بازار چون شاخص تورم هستند، بر بازار مسکن هم اثرگذارند و متأسفانه به جایگزین پول ملی تبدیل گشته اند؛ البته مسکن هم به محلی برای حفظ ارزش دارایی ها تبدیل گشته است؛ اما فرق بازار مسکن با دو بازار ارز و طلا در این است که برای تبدیل مسکن به نقدینگی، ارقام بالایی نیاز است اما با هر میزان تقاضایی، می توان وارد دو بازار ارز و طلا شد بدین سبب اجرای مالیات بر عایدی سرمایه باید در همه بازارها همه جانبه باشد.منبع:

1400/02/26
20:54:12
5.0 / 5
1933
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فوری خرید