مقام مسئول:

انتخابات سرمایه گذاری های استانی، بزرگترین خصوصی سازی تاریخ است

انتخابات سرمایه گذاری های استانی، بزرگترین خصوصی سازی تاریخ است

به گزارش فوری خرید مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، پیرامون تکلیف پرداخت سود سهام عدالت، وام اعطایی بر از محل وثیقه قراردادن این سهام و انتخابات هیئت مدیره شرکتهای استانی، توضیحاتی ارائه نمود.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، میثم فدایی بامداد امروز با حضور در برنامه سلام تهران شبکه پنج سیما اظهار داشت: شرکتهای بورسی، مجمع سالانه ای دارند و تقسیم سود سهام طبق برنامه ای در این مجمع انجام می شود. سازمان بورس و اوراق بهادار بعنوان حافظ منافع سهام داران خود، همواره به دنبال این بوده که تقسیم سود شرکت ها در اسرع وقت صورت پذیرد اما برخی از شرکتهای پالایشی و بانکی، هنوز سود سهام را به صندوق بورس واریز نکرده اند.

ایشان در ادامه اضافه کرد: سازمان بورس و شرکت سپرده گذاری بعنوان یک واسط هستند که سود را از این شرکت ها گرفته و پرداخت می کنند. با پیگیری های حقوقی و اجرایی زیادی که صورت گرفت؛ شب عید فطر بخشی از سود سهام، دریافت و تقسیم شد؛ بخش دوم هم بزودی واریز می شود.

فدایی خاطرنشان کرد: از ۴۹ میلیون سهام دار سهام عدالت، تقریباً ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند؛ به این شکل که سهام خویش را به به کد بورسی شان منتقل کردند و به صورت انتخاب شده می توانند آنرا بفروشند. افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند سهام دار یکی از ۳۱ شرکت استانی هستند. در هر صورت همه سهام دارند اما بحث سجام به سرمایه گذاری غیر مستقیم برمی گردد.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس افزود: در تهران و البرز، دو میلیون و هفتصد هزار نفر سهام عدالت دارند و در حاضر تفکیک این دو استان در حال انجام می باشد. استان خراسان رضوی هم با اختلاف ناچیزی حدوداً دارای همین تعداد سهام دار است. تفکیک تعداد سهام داران، مثل تفکیک جمعیتی کشور نیست و استان های محروم تر سهام داران بیشتری نسبت به سایر استان ها دارند.

فدایی در مورد انتخابات هیئت مدیره های ۳۱ شرکت استانی اظهار داشت: شرکتهای بورسی، مطابق قانون تجارت تا ۴ ماه پس از سال مالی خود فرصت دارند که مجمع عمومی عادیشان را برگزار کنند. شرکتهای سرمایه گذاری استانی هم باید مجامع خویش را پارسال برگزار می کردند. بر مطابق قانون، شرکت هایی که در فرصت معین، موفق به برگزاری مجمع عادی نشدند؛ کارشان به مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده می کشد.

ایشان در ادامه اظهار داشت: این مجمع در دو نوبت قابل برگزاری است. در نوبت اول، مجمع با ۵۰ درصد بعلاوه یک حق رأی رسمیت پیدا می کند. اگر در این نوبت مجمع به حد نصاب رسید؛ تصمیم گیری در مورد صورت مالی، هیئت مدیره و سایر موارد صورت می گیرد و اگر به حد نصاب نرسید در مجمع عادی به صورت فوق العاده در نوبت دوم با هر تعداد سهام داری، این مجمع رسمیت پیدا می کند. هم اکنون مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده در ۱۸ استان برگزار شده اما در ۱۰ استان برگزار نشده است. استان سمنان هنوز تبدیل به نهاد مالی نشده و باید این فرایند را بپیماید تا مجمع در آن برگزار گردد. تهران و البرز هم بعد از تفکیک، مجامع شان شکل می گیرد.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی بورس اظهار داشت: در هر استان ۵ تا ۳۰ نفر هیئت مدیره اصلی و دو عضو علی البدل خواهیم داشت که بیشتر از ۲۰۰ نفر خواهند شد. ۳۰ میلیون نفر در این انتخابات مجمع شرکتهای سرمایه گذاری بورسی استانی شرکت می کنند. مجامع شرکتهای بورسی مثل شرکتهای فولاد مبارکه، خلیج فارس، بانک ها و … سهام داران عمده ای دارند که پیش از برگزاری مجمع تقریباً تکلیف اعضای هیئت مدیره را می توانند مشخص کنند. این اتفاق بزرگ ترین و جدی ترین خصوصی سازی تاریخ کشور است. رأی تک تک سهام داران مهم و انتخابات پر چالشی خواهد بود.

وی تصریح کرد: یکی از اصلی ترین مراحل وام دهی روی سهام عدالت، وثیقه گذاری آن است که زیرساخت های فنی اش توسط شرکت سپرده گذاری آماده شده است. متناسب با سیاست های اعتباری هر بانکی مبلغ وام امکان دارد متفاوت باشد. سهام پایه سهام عدالت، سهام های بنیادی و ارزشمند هستند به این دلیل بانک ها رغبت زیادی به وام دهی بر روی این سهام دارند. میزان وام، بستگی به مبلغ سهام دارد و هر بانکی می تواند برای پرداخت وام اقدام نماید.

فدایی در انتها اضافه کرد: در مورد سهام عدالت، گام بعدی طبق آیین نامه آزادسازی این سهام؛ فروش ۳۰ درصد از سهام پرتفوی این شرکت ها و سرمایه گذاری این منابع در استان مد نظر هست. به صورت مثال در تهران ارزش سهام عدالت ۴۰ هزار میلیارد تومان و حدود ده درصد سهام کل استان ها است. اگر ۳۰ درصد آن به فروش برسد می تواند صرف پروژه های استانی شود که موتور محرکه این پروژه های اقتصادی خواهد شد.

1400/02/27
10:03:22
5.0 / 5
1943
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بورس , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فوری خرید