۷۰ درصد از بازار ۴۰ هزار میلیاردی دخانیات در اختیار خارجی ها

۷۰ درصد از بازار ۴۰ هزار میلیاردی دخانیات در اختیار خارجی ها

فوری خرید: مدیرعامل شرکت دخانیات ایران از برنامه ریزی برای تولید محصولات سلامت محور با همکاری یک شرکت اروپایی آگاهی داد و اظهار داشت که هم اکنون 70 درصد از بازار دخانیات در اختیار دو شرکت خارجی است و سهم شرکت دخانیات تنها پنج درصد است. موضوعی که علت آنرا نه تغییر ذائقه مردم بلکه سیاستگذاری های اشتباه می داند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، سیاوش افضلی در نشستی خبری اظهار داشت: ارزش بازار دخانیات در کشور حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان است که از این مقدار سهم شرکت دخانیات، فقط ۵ درصد است. ۷۰ درصد بازار دخانیات کشور در اختیار یک شرکت ژاپنی و یک شرکت آمریکایی- انگلیسی است.
به گفته وی این دو شرکت از سال ۱۳۸۲ در کشور مجوز فعالیت دارند و از سال ۱۳۹۰ تعرفه حق العمل مربوط به استفاده از زیرساخت های شرکت دخانیات را نیز پرداخت نمی کنند و تنها عوارض و مالیاتشان چند در صد از شرکت دخانیات بیشتر است. این درحالی است که در گذشته این شرکتها برای سود بردن از بازار ایران باید تعرفه ای اضافی پرداخت می کردند. همین طور شرکتها در گذشته متعهد بودند به کشاورزان کمک کنند و هر ۴ سال یکبار ماشین آلات خودرا به شرکت دخانیات واگذار کنند که همه آنها لغو شده است.

رشد ۵۰ درصدی تولید سیگار داخلی
افضلی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در پی خصوصی سازی شرکت دخانیات همچون کاهش اشتغال و درآمد دولت، اشاره کرد: دهه گذشته این شرکت شرایط خوبی نداشته، اما حالا احیا شده و در سال ۱۳۹۹ میزان تولید، ۵۰ درصد و فروش از نظر مقدار ۲۳ درصد و از نظر سهم بازار ۷۰ درصد رشد داشته است. هر چند همچنان به لحاظ مقداری فقط ۱۴ درصد بازار و به لحاظ ارزشی فقط ۵ درصد بازار را در اختیار دارد.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره تاثیر ذائقه مردم بر کاهش تقاضای محصولات این شرکت نیز اظهار داشت: تغییر تقاضای مردم فقط ۵ تا ۱۰ درصد بر کاهش بازار شرکت دخانیات تاثیر داشته و علت اصلی شرایط سالهای اخیر همچون خصوصی سازی و تغییر نحوه فعالیت شرکت خارجی بوده است. چونکه هدف ما همچنان قسمتی از بازار است که محصولات کلاس سی و دی مصرف می کنند. برای مثال در گذشته شرکت های خارجی فقط مجاز به تولید محصولات کلاس ای و بی بودند.
وی با اعلان اینکه شرکت دخانیات حدود ۶۰۰۰ نفر در بخش تولید و ۶۰۰۰ نفر در بخش کشاورزی ایجاد اشتغال کرده و ظرفیت تولید حدود ۵۰ درصد سهم بازار را دارد، اظهار داشت: با این وجود شرکت های خارجی به آسانی مانند قطعات سی کی دی، مواد اولیه و توتون را وارد می کنند و سهم بازار را در اختیار دارند. در چنین شرایطی تولیدکننده داخلی قادر به رقابت با آنها نیست.
به گفته مدیرعامل شرکت دخانیات ایران مصرف کشور در سال ۷۵ میلیارد نخ سیگار است که سال قبل ۵۵ میلیارد نخ در کشور تولید و بیست میلیارد نخ نیز بصورت قاچاق وارد شده است. از میزان ۵۵ میلیارد تولید داخل، ۹ میلیارد نخ مربوط به شرکت دخانیات بوده است. اما ظرفیت تولید شرکت ۲۵ تا ۳۰ میلیارد نخ سیگار در سال است.
افضلی درباره تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات نیز اظهار داشت: بهتر است این تحقیق و تفحص از صنعت دخانیات باشد چونکه می تواند به شفافیت در این صنعت کمک نماید.

تولید کالای سلامت محور در دستور کار
مدیرعامل شرکت دخانیات همین طور آگاهی داد که شرکت دخانیات در حال حرکت به سمت تولید محصولات سلامت محور با همکاری یک شرکت اروپایی است و همین طور استفاده از فیلترهای توسعه یافته است و در سال ۱۴۰۰ برای حضور در بازارهای خارجی برنامه ریزی نموده است.
او همین طور با اشاره به کاهش صادرات توتون و تنباکو در سالهای اخیر اظهار داشت: شرکت دخانیات ایران برای صادرات امسال برنامه ریزی کرده و تا حالا در پنج مرحله ۱۰ تن توتون صادر گردیده است. اما صادرات سیگار به سبب تعرفه بالای واردات در کشورهای دیگر و کلاس تولیدی ایران صرفه اقتصادی ندارد، اما برنامه هایی برای صادرات به کشورهای منطقه پس از تامین بازار داخل وجود دارد. صادرات تنباکوی زرد طلایی نیز یکی از کالاهای صادراتی و پرطرفدار این شرکت است که صادرات آن به زودی از سر گرفته خواهد شد.

نابسامانی لبنان از عوامل کاهش صادرات ایران
افضلی در ادامه با اعلان اینکه تحریم ها تامین مواد اولیه را برای شرکت دخانیات دشوار کرده اما هیچ تاثیری بر فعالیت شرکت های خارجی نداشته، درباره دلیلهای کاهش صادرات، اشاره کرد: همچون دلیلهای کاهش صادرات، مشکلات جانبی شرکتها و مشکلات حقوقی و قضایی با برخی صادرکنندگان بوده است. از جانب دیگر با توجه به این که ۹۰ درصد صادرات تنباکو به لبنان و ۱۰ درصد به سوریه بوده، اتفاقات سالهای اخیر در لبنان تاثیر زیادی بر کاهش صادرات داشته است.
منبع:

1400/02/27
22:26:34
5.0 / 5
1540
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
فوری خرید