ورق بازار سكه و طلا برگشت

ورق بازار سكه و طلا برگشت

به قول دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، باوجود افزایش قیمت اونس جهانی، قیمت سکه و طلا طی یک هفته اخیر به جهت نوسانات کاهشی نرخ ارز و کاهش شدید تقاضا، کاهشی پیش رفت؛ بگونه ای که در آخرین معاملات هفته، هر قطعه سکه ۲۵۰ هزار تومان کاهش را نسبت به ابتدای هفته تجربه کرده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در حالیکه در هفته منتهی به ۲۴ اردیبهشت ماه، قیمت ها در بازار طلا و سکه بعد از یک ماه آرامش نسبی و تعطیلی واحدهای صنفی، تحت تأثیر نوسانات افزایشی نرخ ارز، صعودی پیش رفته بود و هر قطعه سکه ۵۰۰ هزار تومان در طول یک هفته گران شده بود؛ اما طی یک هفته اخیر روند قیمت ها نشان داد که ورق قیمت ها در بازار سکه و طلا برگشته است.
در این رابطه، نادر بذرافشان- دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران- در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در هفته ای که گذشت، در مجموع حدود ۱۴ دلار افزایش قیمت اونس جهانی را داشته ایم و این در حالی است در بازارهای داخلی، با عنایت به تشدید کاهش تقاضا، نوسانات نرخ ارز و البته اخبار سیاسی- اقتصادی، روند کاهشی در قیمت سکه و طلا به وجود آمد. این کاهش بدین ترتیب بوده است که هر مثقال طلا ۱۷ عیار حدود ۲۶ هزار تومان، هر گرم طلا ۱۸ عیار کمتر از ۱۰ هزار تومان و هر قطعه سکه ۲۵۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته اند.
وی ادامه داد: باتوجه به تعطیلی واحدهای صنفی در طول یکماه گذشته و حتی بعد از بازگشایی مجدد، نوسانات زیادی به وجود نیامد و بیشتر اوقات روند کاهشی تجربه شد. از همین روی مردم هم منتظر کاهش بیشتر هستند و برای انجام معاملات، دست نگه داشته اند. برخی هم که قصد فروش دارند به امید آنکه شاید روندی صعودی مجدد شکل گیرد، منتظر هستند. در اوایل اردیبهشت که بازارها تعطیل هم بودند، روند بازار برای فروش بیشتر بود.
این مقام صنفی معتقد است: هم اکنون سکه در محدوده ۱۰ میلیون تومان و هر گرم طلا ۱۸ عیار در محدوده یک میلیون تومان قرار گرفته است، باتوجه به افزایش قیمت اونس جهانی که طی شش ماه اخیر بالغ بر ۷۰ الی ۸۰ دلار افزایش بوجود آمده است، قیمت ها متناسب هستند و از ثبات خوبی برخوردار شده اند. البته که نبود تقاضا و نگرانی مردم که اگر خرید خویش را انجام دهند، امکان دارد در آینده قیمت ها کاهش بیشتری داشته باشند، بر بازار اثرگذار بوده است؛ بخصوص این که طی یک هفته اخیر مردم بیشتر نظاره گر تغییرات بازار بوده اند.

تغییرات احتمالی بازار بین ۵ الی ۱۰ درصد نوسان خواهد بود
بذرافشان تصریح کرد: امکان دارد به جهت نوسانات بازار ارز در داخل و نوسانات قیمت جهانی، روند تقاضا در بازار یا خبری سیاسی- اقتصادی، درخلال پنج الی ۱۰ درصد نوسانات قیمت در بازار سکه و طلا داخلی داشته باشیم؛ اما همانطور که اشاره شد، هم اکنون قیمت ها در کانال های مناسب و منطقی قیمتی قرار گرفته و ثبات پیدا کرده است؛ بنابراین مردم می توانند به سادگی معاملات خویش را انجام دهند.
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با آخرین قیمت انواع قطعات سکه و مصنوعات طلا در آخرین معاملات هفته (روز گذشته/پنجشنبه) و تغییرات قیمتی نسبت به ابتدای هفته، اظهار داشت: هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید با کاهش ۲۵۰ هزار تومانی ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم هم با حدود ۲۰۰ هزار تومان کاهش، ۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان در انتها هفته تعیین قیمت شده اند.
وی ادامه داد: هر قطعه نیم سکه و ربع سکه هر یک ۵۰ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته ریزش قیمت داشته و به ترتیب نیم سکه به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ربع سکه به سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده اند. سکه های یک گرمی هم طی یک هفته اخیر حدود ۲۵۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته و در آخرین معاملات دو میلیون تومان قیمت دارد.

حباب سکه به کمترین حد خود طی چند ماه اخیر رسید
این مقام صنفی اظهار داشت: همینطور هر مثقال طلا با افزایش ۲۶ هزار تومانی به چهار میلیون و ۴۲۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش حدود ۶۰۰۰ تومانی به یک میلیون و ۲۰ هزار تومان رسیده است. آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی هم با افزایش حدودا ۱۴ دلاری طی هفته اخیر که اشاره شد، ۱۸۷۴ دلار است. علاوه براین باتوجه به کاهش تقاضا، حباب سکه هم به تبع کاهش یافته و هم اکنون در محدوده ۱۵۰ هزار تومان است که نسبت به ماه های گذشته به پایین ترین میزان خود رسیده است.
منبع:

1400/02/31
19:07:36
5.0 / 5
1565
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فوری خرید