در سال ۱۳۹۹ قیمت ۲۷ كالا ۲ تا ۴ برابر شد

در سال ۱۳۹۹ قیمت ۲۷ كالا ۲ تا ۴ برابر شد

تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که قیمت تعدادی از انواع خوراک دام و طیور، میوه، حبوبات و برنج، روغن، مرغ زنده و همین طور آهن آلات طی سال 1399 بیش از 100 درصد افزایش داشته و بین 2 تا 4 برابر شده و قیمت 41 کالا نیز 50 تا 100 درصد گران شده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، از بین ۹۷ کالایی که تغییرات قیمت آنها از اسفند ماه سال ۱۳۹۸ تا ماه مشابه ۱۳۹۹ پخش شده، قیمت ۲۷ کالا بیش از ۱۰۰ درصد بالا رفته و قیمت آنها بین دو تا نزدیک به چهار برابر شده است. بیشترین افزایش قیمت مربوط به کنجاله سویای وارداتی است که قیمت آن در مدت یاد شده ۲۷.۱ درصد بالا رفته و ۳.۷ برابر شده است و در کنار آن باید به جو خارجی و داخلی با ۱۰۷.۸ و ۱۶۳ درصد و ذرت خارجی و داخلی با ۱۲۲.۸ و ۱۳۰.۳ درصد افزایش قیمت اشاره کرد؛ چونکه این کالاها نیز بعنوان خوراک دام و طیور بر قیمت مرغ، گوشت، تخم مرغ و لبنیات نیز تاثیرگذارند. قیمت مرغ زنده نیز در همین ماه با افزایش ۱۰۱.۱ درصدی نسبت به اسفند سال ۱۳۹۸ به حدود ۱۷ هزار ۳۰۰ تومان رسیده است.
سال قبل قیمت مصوب مرغ در ستاد تنظیم بازار دو بار افزایش یافت و در نهایت قیمت مصوب آن ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان شد، اما در اسفندماه قیمت هر کیلو گوشت مرغ به بالای ۴۰ هزار تومان هم رسید. در نهایت با وجود این که دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام نموده بود قیمت مصوب مرغ تا اختتام ماه رمضان تغییر نمی کند، دوازدهم فروردین ماه قرارگاه ساماندهی مرغ در نخستین جلسه کاری خود نرخ مصوب مرغ را ۴۵۰۰ تومان افزایش داد.
بر این اساس حداکثر قیمت مصوب مرغ گرم برای مصرف کننده کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد. هر چند پس از اعلام نرخ جدید بازار برای مدتی آرام گرفت، اما در ایام اخیر باردیگر بر طبل گرانی کوبیده می شود و اخباری در خصوص عرضه مرغ خارج از شبکه و تغییر قیمت توسط واسطه ها اعلام گردید. نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به این که هزینه تولید مرغ به سبب افزایش هزینه مولفه های تولید بالا رفته است، گفته که اگر فکری برای شرایط پیش آمده نشود و کنترل و نظارت بر بازار نباشد شاهد کمبود مرغ در ماه های آتی خواهیم بود.
همچون کالاهای دیگری که قیمت آنها طی یک سال بیش از دو برابر شده شامل تعدادی از انواع میوه، حبوبات، برنج و روغن است؛ بطوریکه در اسفند سال قبل قیمت پرتقال ۱۳۶.۴، موز ۱۹۱.۵، قیمت حبوبات شامل نخود، لپه و عدس، به ترتیب ۱۱۵.۵، ۱۱۴.۱ و ۱۲۷.۲ درصد و قیمت برنج پاکستانی، هندی و تایلندی نیز ۱۱۳.۶، ۱۱۱.۱ و ۱۸۵.۴ درصد و کره پاستوریزه ۱۰۰ گرمی، حلب ۱۶ کیلویی روغن نباتی معمولی و روغن نیمه جامد به ترتیب ۱۱۹.۹، ۱۶۲.۹ و ۱۳۱.۱ درصد نسبت به اسفند سال ۱۳۹۸ بالا رفته است.
قیمت موز ۳ برابر شد
بدین سبب در اسفند ماه سال قبل قیمت هر کیلو پرتقال به ۱۵ هزار و ۳۰۰، موز ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان، هر کیلو حبوبات شامل نخود، لپه و عدس به ترتیب به ۲۱ هزار و ۴۰۰ تومان، ۳۷ هزار و ۳۰۰ تومان و ۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان و قیمت برنج پاکستانی، هندی و برنج تایلندی به ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان و ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان و ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان و کره پاستوریزه ۱۰۰ گرمی، حلب ۱۶ کیلویی روغن نباتی معمولی و روغن نیمه جامد به ۹۹۰۰، ۳۰۵ هزار تومان و ۸۱ هزار تومان رسیده است.
همین طور قیمت تعدادی از انواع تیرآهن، ورق سیاه، سیم و لاستیک طی یک سال اخیر بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد بالا رفته است.
۴۱ کالا ۵۰ تا ۱۰۰ درصد گران شدند
در این میان ۴۱ کالا هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشتند که همچون مهم ترین آنها لوبیا چیتی و قرمز با ۹۹.۳ و ۹۱.۶ درصد، سیب زرد با ۸۷.۴، گوشت مرغ و تخم مرغ و جوجه یک روزه ۸۷ و ۸۳ و ۸۰.۹ درصد، شیر خام درب دامداری، شیر پاستوریزه پرچرب، پنیر روزانه و ماست پاستوریزه با ۷۵.۹، ۷۱.۹ و ۸۸.۸ و ۵۵.۹ درصد، شکر بسته بندی و کیلویی با ۷۴.۷ و ۷۲.۱، قند شکسته با ۸۶.۵، انواع چای خارجی ۶۷ تا ۷۳ درصد، خمیرمایه با ۵۴.۷ درصد و تن ماهی با ۸۱.۱، صابون و انواع شوینده شامل مایع ظزفشویی، دستشویی و پودر با ۶۲ تا ۶۹ درصد، بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.
بدین سبب در پایاس سال قبل قیمت هر کیلو لوبیا چیتی و قرمز به ۳۱ هزار و ۶۰۰ ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان، سیب زرد به ۱۵ هزار و ۱۰۰، گوشت مرغ و تخم مرغ و جوجه یک روزه به ۲۳ هزار و ۸۰۰، ۱۸ هزار و ۳۸۰۰ تومان، شیر خام درب دامداری، شیر پاستوریزه پرچرب و پنیر روزانه به ۴۷۰۰، ۱۲ هزار و ۷۰۰ و ۲۵ هزار تومان، شکر بسته بندی و کیلویی به حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰، قند شکسته به حدود ۱۳ هزار تومان، انواع چای خارجی ۵۰۰ گرمی به حدود ۱۰۰ تا ۱۱۶ هزار تومان، تن ماهی به حدود ۲۶ هزار تومان رسیده است.
انواع دیگر تیرآهن، میلگرد، لاستیک، سیمان، گچ سفید، یخچال و فریزر و ماشین لباسشویی تولید داخل، کاغذ روزنامه و دفترچه مشق همچون دیگر کالاهایی است که قیمت آنها بیش از ۵۰ درصد بالا رفته است.
از بین مهم ترین کالاهایی که در مدت یاد شده کمتر از ۵۰ درصد افزایش قیمت داشتند هم می توان به برنج طارم اعلا و داخلی هاشمی با ۴۶.۲ و ۴۳.۵ درصد، ماکارونی ۷۰۰ گرمی با ۴۸ درصد، گوجه فرنگی با ۱۸.۷ درصد، گوشت گوسفندی و گوساله با ۴۰ و ۴۵.۲ درصد، گوسفند و گوساله زنده با ۳۵.۷ و ۴۵.۲ درصد، روغن موتور با حدود ۳۸ تا ۴۲ درصد و آرد صنف و صنعت با ۳۵.۵ درصد افزایش قیمت اشاره نمود.
کدام کالا ارزان شد؟
در این میان در مدت یاد شده قیمت تنها قیمت پیاز ۳۹.۱ درصد کاهش داشته و از ۸۹۰۰ تومان در اسفند سال ۱۳۹۸ به ۵۴۰۰ تومان در اسفند سال قبل رسیده است.1400/03/09
10:07:22
5.0 / 5
1367
تگهای خبر: بازار , كالا , واردات , وارداتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فوری خرید