الزام به ثبت سفارش برای واردات كالا به مناطق آزاد، كنسل شد

الزام به ثبت سفارش برای واردات كالا به مناطق آزاد، كنسل شد

فوری خرید: معاون فنی گمرک ایران، از لغو ثبت سفارش برای واردات کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آگاهی داد.به گزارش فوری خرید به نقل از گمرک؛ در حالی از سال ۱۳۹۷ مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشمول مصوبه ثبت سفارش برای واردات کالا شد که تازه ترین اعلام معاون فنی گمرک ایران از عدم نیاز به مجوز ثبت سفارش، برای واردات کالا به این مناطق یا ترانزیت بین آنها حکایت دارد.
ثبت سفارش لغو و ثبت آماری انجام می شود
مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران با اشاره به این که برمبنای مصوبه هیئت وزیران در سال ۱۳۹۷، واردات کالا در مناطق آزاد یا ترانزیت کالا بین مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی ملزم به انجام ثبت سفارش بوده است، گفت:، اما طی آخرین تصمیم ستاندن شده و ابلاغ معاونت حقوقی رییس جمهور و معاونت امور مجلس وزارت اقتصاد، ترانزیت خارجی کالا با مقاصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از مبدأ سایر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و یا مبادی ورودی کشور، بدون نیاز به ثبت سفارش صورت خواهد گرفت.
به گفته وی، با لغو الزام ثبت سفارش، واردات کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یا ترانزیت کالا بین مناطق فقط برمبنای ثبت آماری کالا و اعلام توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت خواهد گرفت.

ارونقی اضافه کرد: همین طور قرار شد سازمان های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همه اطلاعات کالاهای وارد شده را بصورت بر خط در اختیار گمرک ایران قرار دهند.

لازم به یادآوری است که تا پیش از الزامی شدن ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه، این مناطق از ثبت سفارش برای واردات کالا معاف بود و در زمان تصویب این الزام که به سبب تغییر سیاست های ارزی اعمال و مناطق را نیز در بر گرفت، با واکنش هایی به سبب مغایرت با قوانین و مقررات و ماهیت مناطق همراه شد.
افزایش تعرفه کالاهای همراه مسافر
معاون فنی گمرک ایران همین طور اظهار داشت: در این جلسه مشترک توافق شده است که با همکاری گمرک ایران افزایش تعداد ردیف تعرفه های کالای مجاز همراه مسافر (در کارگروه مورد نظر) در دستور کار قرار گیرد.
شرایط ترانزیت خودرو
ارونقی در ادامه به توافق بین دبیرخانه شورای عالی با پلیس راهور ناجا، اشاره نمود و اضافه کرد: ترانزیت خارجی خودرو های سواری دارای پلاک و شماره گذاری شده در مناطق آزاد بعد از انجام ثبت آماری مورد تأیید دبیرخانه شورای عالی، درخلال مناطق آزاد تجاری، صنعتی بلامانع است، اما مشمول خودرو های آمریکایی و لوکس نخواهد بود.
برگشت حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی به مناطق آزاد
معاون فنی گمرک ایران همین طور با اشاره به ماده ۶۶ قانون امور گمرکی اظهار داشت: طی توافق انجام شده قرار شد حقوق ورودی مواد اولیه خارجی پرداخت شده واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بعد از صادرات، با رعایت مقررات مربوطه استرداد شود.
یک توافق ارزی
ارونقی به دیگر توافق صورت گرفته فی درخلال دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گمرک ایران و بانک مرکزی اشاره نمود و اضافه کرد: بمنظور رفع مشکلات تسویه ارزی کالاهای وارده به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی قرار شد گمرکات اجرائی مستقر در مناطق ویژه و گمرک ایران، همکاری لازم را درباب تعیین ارزش استنباطی کالای وارده به عمل آورند.
وی همین طور اظهار داشت: قرار شد ورود اطلاعات قبوض انبار کالاهای وارده به مناطق ویژه اقتصادی توسط سازمان مسئول آن منطقه در سامانه گمرک ایران یا در سامانه خاص مناطق با ایجاد ارتباط سامانه ای صورت گیرد.
معاون فنی گمرک ایران افزود: این معاونت در گمرک ایران و همین طور نماینده ای از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مسئول حسن اجرای این توافقات و همین طور رفع مسائل و مشکلات مربوطه، فی درخلال خواهند بود.


منبع:

1400/03/10
11:47:49
5.0 / 5
1672
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تعرفه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فوری خرید