حمایت سازمان امور مالیاتی از تصویب مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس

حمایت سازمان امور مالیاتی از تصویب مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس

به گزارش فوری خرید معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی اعلام نمود: مالیات بر عایدی سرمایه بر بخش های مختلف اقتصاد اثرات مثبت دارد.به گزارش فوری خرید به نقل از رادیو اقتصاد؛ محمود علیزاده از اثرات مثبت مالیات بر عایدی سرمایه بر بخش های مختلف اقتصاد اطلاع داد و اظهار داشت: اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه عامل مؤثری در افزایش فعالیتهای تولیدی است و فاصله طبقاتی را می کاهد و نوسانات قیمتی در ۴ حوزه مسکن، خودرو، ارز و طلا را مهار می کند.
وی اضافه کرد: نمایندگان مجلس اخیراً کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کردند که از این پس طبق مدت تملک، اگر فردی طلا، ارز، مسکن و خودرو خریداری و سپس مبادرت به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی را بعنوان مالیات پرداخت کند.
اثرات مالیات بر فعالیتهای اقتصادی از مهم ترین موضوعات مالیه عمومی است. این مورد که سیستم های مالیاتی موجود امکان دارد انگیزه سرمایه گذاری را بکاهد و در نتیجه استانداردهای زندگی آینده را کم کند، یک نگرانی مهم می باشد. ساختار نظام مالیاتی علاوه بر تاثیر بر انباشت سرمایه می تواند اثرات دیگری هم بر توسعه مالی و رشد اقتصادی داشته باشد.
وی همینطور اظهار داشت: در بازار مسکن هم اثرگذار می باشد. تقاضای مسکن شامل دو بخش تقاضای مصرفی و تقاضای سوداگرانه است، بروز رفتار نوسانی قیمت در بازار مسکن به علت تقاضای سوداگری باعث اختلال در تأمین مسکن مورد نیاز تقاضای مصرفی شده است. انگیزه سوداگرانه، باعث افزایش تقاضای مسکن شده و نوسان های قیمتی را تشدید و حباب های قیمتی در این بخش را حجیم تر می کند؛ ازاین رو اتخاذ سیاست های مناسب برای کنترل این نوع از تقاضاها امری واجب است. دولت ها برای کنترل سوداگری موجود در این بازار، تخصیص بهینه منابع و کسب درآمد به منظور ایجاد زیرساخت های شهری، مبادرت به دریافت مالیات عایدی سرمایه از بخش املاک می کنند؛ این طرح شامل کل دارایی های مردم مانند سود سهام و سپرده ای بانکی نمی گردد و سقفی هم فعلا ندارد.
وی اضافه کرد: در این طرح، با تبیین برخی مشکلات همچون فعالیتهای غیر مولد جهت سوداگری، کاهش قدرت خرید تقاضای مصرفی و بروز رکود در بخش های مختلف اقتصاد ناشی از رکود حوزه مسکن، مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه مسکن معرفی شده است. بدین منظور آثار اعمال مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن به روش توصیفی-تحلیلی مورد مطالعه قرارگرفته است. نتایج نشان دهنده این است که اعمال این پایه مالیاتی علاوه بر ایجاد درآمد ۶ تا ۹ هزار میلیاردی برای دولت، منجر به خروج سوداگران از بخش املاک شده و به تدریج با کاهش نوسانات قیمتی، تورم مسکن کنترل خواهد شد. این کاهش تورم باعث کاهش فاصله نابرابری درآمدی ناشی از تملک دارایی مسکن هم می شود. همینطور نتایج نشان داد مالیات بر عایدی سرمایه، سرمایه ها را به سمت فعالیتهای مولد همچون ساخت و ساز مسکن سوق می دهد و این مورد رشد اقتصادی را به دنبال دارد.


منبع:

1400/03/10
23:14:10
5.0 / 5
767
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فوری خرید