ركود در بازار خودرو همچنان ادامه دارد

ركود در بازار خودرو همچنان ادامه دارد

فوری خرید: چندی است که بازار خودرو به رکودی عمیق کشیده شده و سطح معاملات به صفر بسیار نزدیک است؛ همین نبود مشتری در بازار باعث شده است که باوجود نوسان افزایشی نرخ ارز و اجرائی شدن مصوبه افزایش قیمت خودرو ها درب کارخانه، در مقایسه قیمت خودرو ها در بازار امروز (سه شنبه11 خردادماه) با قیمت های نیمه دوم اردیبهشت ماه تغییر چندانی دیده نشود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در صورتیکه طی روزهای اخیر (از روزهای آخر هفته گذشته تاکنون) نرخ ارز، سیر صعودی پیش گرفته اما همچنان بازار خودرو اعتنایی به این نوسانات افزایشی نرخ ارز نداشته و همانطور که به اعمال مصوبه مجوز شورای رقابت برای افزایش قیمت محصولات و اعلام قیمت های جدید، اعتنایی نکرد، به تغییرات نرخ ارز نیز واکنش نداشته و سبب ایجاد تقاضای کاذب نشده است.
این در حالیست که هرگاه نرخ ارز در داخل افزایشی پیدا می کرد، بسیاری به سمت بازار خودرو به جهت سرمایه گذاری روانه و با ایجاد تقاضای کاذب، سبب افزایش قیمت ها می شدند؛ اما اینبار نبود مشتری و بگفته رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو، "محدود شدن معاملات به تقاضاهای مصرفی آن هم بسیار کم" بازار به صرافت جذب مشتریان کاذب و دلالان نیفتاد.
امیدواری به نتیجه مذاکرات وین یا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می تواند همچون عواملی باشد که مردم را منتظر نگه داشته تا ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد و امید دارند که قیمت ها ریزش بیشتری داشته باشد. به جهت این که تعداد فروشندگان خودرو بیش از خریداران است، تقاضای کاذب هم شکل نگرفته و قیمت ها نسبت به نیمه دوم اردیبهشت ماه امسال که هنوز قیمت های جدید خودروسازان تغییری نکرده بود و دلار نیز ارزان تر بود، تغییر چندانی نداشته و از ثبات نسبی برخورد بوده است.
به طور مثال تا قبل از افزایش رسمی قیمت محصولات خودروسازان و افزایشی شدن نرخ ارز که قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که در محدوده ۱۹۸ تا ۲۱۰ میلیون تومان بود در بازار امروز (سه شنبه) حدودا ۱۹۵ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. تیپ ۵ آن که حدودا ۲۵۵ میلیون تومان بود حالا هم ۲۵۷ میلیون تومان است. پژو ۲۰۷ اتوماتیک نیز همچنان در کانال ۳۷۰ میلیون تومان قرار دارد.
همین طور پژو پارس که در نیمه دوم اردیبهشت ماه ، به ۲۱۰ میلیون تومان نزدیک شده بود امروز حدودا ۲۱۷ میلیون تومان است. پژو ۴۰۵ GLX همچنان در همان محدوده ۱۹۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده و سمند LX نیز از ۱۹۱در کانال ۱۹۰ میلیون تومان نوسان محدود دارد.
دیگر محصولات گروه صنعتی ایران خودرو قیمت های حدودیشان بدین صورت است که به طور مثال رانا ۲۰۵ میلیون تومان، راناپلاس ۲۲۲ میلیون تومان، دنا حدود ۲۷۰ میلیون تومان و دنا پلاس توربو (دنده ای) در کانال ۳۵۰ میلیون تومان هستند.
علاوه براین ها در محصولات دیگر خودروساز بزرگ کشور نیز ثبات نسبی و نوسانات محدود نسبت به قیمت های اواسط اردیبهشت دیده می شود. به طور مثال سایپا ۱۱۱ در کانال ۱۳۰ میلیون تومان قرار گرفته، سایپا ۱۳۱ حدود ۱۱۵ میلیون تومان و سایپا ۱۵۱ (پراید وانت) هم همچنان کمتر از ۱۲۰ میلیون تومان قیمت گذاری می شوند.
ساینا نیز در محدوده ۱۴۵ میلیون تومان، تیبا ۱۲۵ میلیون تومان و تیبا۲، ۱۲۹ میلیون تومان هستند.
کوییک دنده ای و کوییک R نیز نوسان قیمتی چندان نداشته و در همان محدوده های قبلی، قیمت گذاری شده اند. کوییک دنده ای حدود ۱۴۵ میلیون تومان و کوییک R در محدوده ۱۵۲ میلیون تومان قرار دارند.
کارشناسان و فعالان صنعت خودرو کشور نیز معتقدند که خواسته یا ناخواسته بازار خودرو وارد دوران سنگین رکود شده است و آنها نگران از این هستند که ادامه این وضعیت، نیاز بازار خودرو امسال را محدود کند و حجم عرضه و تقاضا به شدت تحت فشار قرار گیرد و بازار به خوابی عمیق فرو رود.
منبع:

1400/03/11
22:52:11
5.0 / 5
1017
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
فوری خرید