دپوی ۸۵۰ هزار تنی انواع روغن در گمرك و بنادر بعلاوه قیمت

دپوی ۸۵۰ هزار تنی انواع روغن در گمرك و بنادر بعلاوه قیمت

به گزارش فوری خرید هم اکنون ۸۵۰ هزار تن انواع دانه های روغنی و روغن خام در گمرک و بنادر دپو شده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، اواخر اردیبهشت ماه خبرهایی در ارتباط با افزایش قیمت روغن منتشر گردید و نشان داد که طی تصمیم وزارت صمت، قیمت این محصول بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش خواهد یافت.
این در حالی بود که واکنش های متفاوتی در ارتباط با افزایش این قیمت وجود داشت، اما آنچه وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد چرایی این گرانی اعلام کرد، این بود که به علت افزایش قیمت جهانی روغن خام و افزایش هزینه های تولید همچون هزینه مواد بسته بندی دستمزد و غیره بوده است.

با توجه به افزایش قیمتی که روغن از سال قبل تا کنون طی کرده، تازه ترین وضعیت قیمت و همینطور میزان واردات و دپوی مواد روغنی در گزارش رسمی گمرک و مرکز آمار مورد بررسی قرار گرفت.

براساس آمار در ارتباط با گمرک ایران، تا تاریخ ۹ خرداد سالجاری ۴۲۰ هزار تن دانه های روغنی و تا ۴۲۰ هزار تن روغن خام در گمرک و بنادر دپو شده بود که در مجموع نشان دهنده دپوی ۸۴۰ هزار تن از مواد روغنی است.

این در حالی است که پارسال هم دو میلیون و ۳۴۰ هزار و ۱۵۸تن دانه روغنی به ارزش یک میلیارد و ۲۴۹ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۷۶۴ دلار و همینطور روغن خوراکی، نیمه جامد، مایع و خام یک میلیون و ۱۸۴ هزار و ۷۸۹ تن به ارزش یک میلیارد و ۶۷ میلیون و ۶۰ هزار و ۴۰۷ دلار از گمرکات کشور ترخیص و وارد شده بود.

روغن کمی عقب رفت، ولی گرانی ادامه دارد

افزایش قیمت و گاها کمبود روغن در بازار از نیمه دوم سال قبل شدت یافت و آنچه اخیرا مرکز آمار از وضعیت قیمت خوراکی ها منتشر نموده، جزئیات در ارتباط با روغن نشان داده است که قیمت روغن مایع ۹۰۰ گرمی نسبت به اردیبهشت سال گذشته بیشتر از ۸۶ درصد افزایش داشته است، ولی در مقایسه با فروردین ماه ۰.۷ درصد ارزان شده است.

همچنین قیمت روغن مایع در اردیبهشت سال گذشته به صورت متوسط ۸۷۰۰ تومان بوده که به ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان در فروردین سال جاری و متوسط ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان در اردیبهشت ماه رسیده است.

طبق این گزارش روغن مایع با حداقل ۱۱ هزار و ۲۰۰ و حداکثر ۲۵ هزار تومان قیمت خورده است.

اما در مورد روغن جامد قیمت هر کیلو در اردیبهشت سال گذشته به صورت متوسط ۹۲۰۰ تومان و فروردین سال جاری ۲۳ هزار تومان بوده که در اردیبهشت ماه به ۲۲ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است.
حداقل و حداکثر قیمت فروش روغن جامد در ماه گذشته به ترتیب ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان و ۳۲هزار تومان اعلام گردید.

براین اساس، روغن جامد در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه ۳.۴ درصد ارزان شده اما در قیاس با اردیبهشت سال گذشته بالغ بر ۱۴۱ درصد افزایش قیمت دارد.

این کاهش قیمت روغن مایع و جامد در فروردین ماه در حالی ثبت شده که تصویب افزایش قیمت آن در اواخر اردیبهشت ماه بود و احیانا در تورم خردادماه بروز خواهد نمود.
منبع:

1400/03/15
12:46:00
5.0 / 5
1702
تگهای خبر: بازار , ترخیص , فروش , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید