آیا قیمت چای افزایش می یابد؟

آیا قیمت چای افزایش می یابد؟

فوری خرید: خراسان رضوی اگر نمی توانید روز خودرا بدون نوشیدن چای شروع کنید و آنرا با یک فنجان بابونه آرام بخش اختتام دهید، ممکنست خبرهای بدی در انتظار شما باشد.


به نقل از نیوز، نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد، قیمت یک فنجان چای ممکنست افزایش یابد برای اینکه تغییرات آب وهوایی، فصل موسمی هند را شدیدتر می کند. بر این اساس، بارش شدید باران محصولات را می شوید و گرسنگی کشوری را که در آن کشاورزی می تواند یک پنجم اقتصاد را تشکیل دهد، بدتر می کند.
دانشمندان می گویند: تغییرات آب وهوایی صنعت چای را با کاهش محصول چای با عطر، طعم و فواید سلامتی در معرض خطر قرار می دهد.
تجزیه وتحلیل هسته سنگ ها ارتباط مستقیمی بین گرم شدن کره زمین و بارش شدیدتر طی ۹۰۰هزار سال قبل را نشان میدهد و بیان کننده این است که حوادث ناگوار آب وهوایی که هزینه زندگی و معیشت در بر دارند، بطور فزاینده ای بیشتر خواهند شد.
در این تحقیق کشتی تحقیقاتی JOIDES Resolution هسته های رسوبی را از خلیج بنگال حفاری کرد و از آن برای احیاء باران های موسمی گذشته استفاده شد. با این داده ها آزمایش پیش بینی باران های موسمی آینده با تغییر آب وهوا انجام شد و حاکی از آن بود که با افزایش سطح CO۲ میزان بارندگی در آینده افزایش می یابد.
استیون کلمنز، استاد علوم زمین شناسی دانشگاه براون ایالات متحده در اطلاعیه ای اظهار نمود: «ما نشان دادیم، سطح بالاتر CO۲ همراه با تغییرات مربوط به حجم یخ و انتقال رطوبت با باران های شدید موسمی مرتبط می باشد. نتایج نشان میدهد که سطح CO۲ و گرمایش ناشی از آن در گذشته نقش اصلی در شدت موسمی ها داشتند. این مورد از آنچه مدلها در مورد موسمی های آینده پیش بینی می کنند پشتیبانی کرده و بیان می کند که با افزایش CO۲ و گرم شدن دمای کره زمین باران شدت می گیرد.»
چگونه سنگ های دریا آینده صنعت چای را پیش بینی می کنند؟
گروه متشکل از دانشمندان بین المللی نمونه های رسوبی را که توسط کشتی حفاری Joides Resolution در سواحل هند جمع آوری شده بود، مورد بررسی قرار داد. این داده ها آنان را قادر به بازسازی تاریخچه موسمی ها کرد. تغییرات دوره ای همزمان با نوسانات CO۲ جو همراه و بر میزان یخ خشکی و میزان رطوبت وارد شده از نیمکره جنوبی اقیانوس هند موثر بود. این داده ها طغیان و طوفان های پیش بینی شده در آینده را با تغییر آب وهوا ارائه کردند.
نتایج این مطالعه نشان داد که پیش بینی های مدل آب وهوایی درست است و افزایش سطح گازهای گلخانه ای و درجه حرارت بالاتر منجر به تقویت بادهای موسمی می شود.
نتایج این مطالعه که در Science Advances انتشار یافته است، برای میلیاردها انسان که در آب وهوای موسمی آسیای جنوبی، آفریقا و مناطق گرمسیری آمریکا زندگی می کنند، پیامدهایی در بر دارد. هر بهار آنان منتظر بارانی می مانند که خشکی زمستان را اختتام دهد حتی اگر سیل فاجعه بار نیز بوجود آورد. در حقیقت غالبا آب بسیار کم یا زیاد است.
بادهای موسمی آسیای جنوبی به تنهایی قدرتمندترین بیان کننده آب وهوای زمین هستند. کلمنز می گوید: هر تابستان در برخی از مکان ها چندین متر باران می بارد و برای کشاورزی و اقتصاد منطقه مهم هستند اما زمانی که خیلی شدید باشند می تواند موجب جاری شدن سیل و نابودی محصولات شوند. این باران ها برای حدود ۱.۴ میلیارد نفر حیاتی هستند و درک چگونگی تاثیر تغییرات آب وهوایی بر آنها بسیار مهمست.
کلمنز و همکاران وی با کشتی تحقیقاتی به خلیج بنگال رفتند تا سنگ ها را از کف دریا بیرون آوردند. این سنگ ها سابقه کارهای موسمی طی میلیونها سال را حفظ می کنند. هر تابستان آب از شبه قاره هند تخلیه می شود. یک لایه سطحی رقیق در خلیج، بالاتر از آب دریا متراکم و شورتر قرار دارد که زیستگاهی برای پلانکتون ها است و از مواد مغذی موجود در آب برای ساخت پوسته های خود از کربنات کلسیم (CaCO۳) استفاده می نمایند.
وقتی موجودات از بین می روند، پوسته ها فرو می ریزند و در رسوبات گیر می کنند. ایزوتوپ های اکسیژن موجود در فسیل ها شوری آبی که موجودات در آن زندگی می کردند را آشکار می کنند و نشانگر تغییر باران در طول زمان است. رواناب رودخانه نیز رسوبی را از این قاره به همراه می آورد و سرنخ دیگری ارائه می دهد. ترکیب کربن مواد گیاهی شسته شده دفن شده در کف اقیانوس تغییراتی در نوع پوشش گیاهی منعکس می کند و هیدروژن موجود در موم های موجود در برگ های گیاه در محیط های مختلف بارشی متفاوت می باشد که به خوبی از سنگ ها قابل تشخیص می باشد.


کلمنز توضیح می دهد: «ایده این است که ما می توانیم باران را به مرور زمان با بهره گیری از این موارد بازسازی نماییم، سپس به سایر داده های اقلیم دیرینه نگاه نماییم تا ببینیم عوامل محرک مهم فعالیت موسمی چه هستند و این مورد به ما کمک می نماید تا به سوالات مهمی درمورد عوامل محرک بادهای موسمی پاسخ دهیم. آیا آنها اصولا تحت تاثیر عوامل خارجی مانند تغییر در مدار زمین قرار دارند و میزان تابش خورشید را تغییر می دهند یا عوامل داخلی سیستم آب وهوایی مانند CO۲، حجم یخ و بادهای انتقال دهنده رطوبت، مهمتر هستند؟»
دوره های شدید بادهای موسمی و بارندگی بیشتر برمبنای بالاترین میزان CO۲ اتمسفر و نقاط کم حجم یخ جهانی است. همین طور تغییرات چرخه ای در مدار زمین که میزان نور خورشید هر نیمکره را تغییر می دهد در شدت موسمی نقش دارد اما به تنهایی نمی تواند تنوع موسمی را توضیح دهد.
به طورکلی یافته ها نشان میدهد که در حقیقت موسمی ها به گرم شدن مربوط به CO۲ حساس است.
کلمنز اضافه کرد: «این مدلها به ما می گویند که در یک دنیای گرم، بخار آب بیشتری در جو وجود دارد و در مناطقی که حالا باران زیادی می بارد در آینده باران بیشتری خواهد بارید. از نظر موسمی در آسیای جنوبی این مورد کاملا مطابق با آنچه در این مطالعه مشاهده شده، است.»
سیل سال قبل در هند موجب هزاران کشته و خسارت به ارزش بیش از ۴۲ میلیارد دلار شد و میلیونها نفر از خانه های خود آواره شدند.
یک چهارم چای جهان در هند تولید می شود. باران شدید موجب فرسایش و خاک غرقاب می شود که به رشد ریشه لطمه می رساند و تولید محصول را می کاهد.
منبع:

1400/03/17
12:34:48
5.0 / 5
1208
تگهای خبر: اقتصاد , كشاورزی , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید