معاون سازمان امور اراضی اعلام كرد

قرارگیری یك چهارم از اراضی شالی در طرح های هادی

قرارگیری یك چهارم از اراضی شالی در طرح های هادی

به گزارش فوری خرید معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی اظهار داشت: کل اراضی شالی در کشور ۴۰۰هزارهکتار است که ۱۰۰هزارهکتار آن در طرح های هادی قرار گرفته است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا صفدر نیازی در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی برگزار شد با اشاره به اینکه درسال ۱۳۹۹، ۱۲ هزار و ۵۷۰ مجوز تغییر کاربری صادر گردیده است، اظهار داشت: از این تعداد مجوز صادر شده ۶۳۹۴مورد آن تغییر کاربری در بخش کشاورزی، ۵۵۶۹ مورد آن تغییر کاربری اراضی کشاورزی و غیرکشاورزی مشمول عوارض و ۶۰۷مورد آن تغییر کاربری اراضی کشاورزی و غیر کشاورزی معافیت از عوارض(طرح های عمومی مانند پمپ بنزین، اقامتگاه، ...) بود.
وی افزود: در سال ۱۳۹۹، ۶۰ هزار و ۳۰۰ مورد تغییر کاربری غیر مجاز شناسایی کردیم که ۲۷ هزار مورد آن در حین اجرای این تغییر با آنها برخورد شد و زمین به کاربری اول بازگشت و ۱۹۰۰ مورد هم احکام قضایی گرفت.
معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور افزود: در حفظ اراضی کشاورزی با چالش های بسیاری مواجه هستیم. همچون این چالش ها میتوان به خرد شدن اراضی و کاهش راندمان تولید، استفاده از شیوه های غیر رسمی معاملات در کشور، نبود پشتوانه مالی مناسب جهت اجرای قانون حفظ اراضی، تعارض منافع، مغایرت برخی آرا با قانون، توسعه بی رویه شهرها، قرارگیری اراضی در طرح های هادی وخارج بودن اراضی مناطق آزاد از دسترس سازمان امور اراضی کشور اشاره نمود.
وی در تشریح قرارگیری اراضی در طرح های عمرانی اظهار داشت: برای مثال کل اراضی شالی در کشور ۴۰۰ هزار هکتار است ولی ۱۰۰ هزار هکتار از آن در طرح های هادی قرار گرفته که همین مبحث چالش های بسیاری را بوجود آورده است.
نیازی همینطور به محدودیت منابع و نیروی انسانی در حوزه حفظ اراضی اشاره نمود و اظهار داشت: اعتبار سال قبل حفظ کاربری اراضی ۵۵ میلیارد تومان بود که ۴۰ میلیارد تومان هزینه پرسنل شد و تنها ۱۰ میلیارد تومان برای دیگر امور باقی ماند که این رقم اساسا جوابگوی کار بزرگ حفظ اراضی نیست.
معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی در بخش دیگری از صحبت هایش به گسترش بی رویه شهرها که از چالش های پیش و روی حفظ اراضی است اشاره نمود و اظهار داشت: ۵۷ درصد شهرها زیر ۱۰ هزار نفر هستند و تبدیل روستا به شهر برای بخش کشاورزی بار دارد. همچنین۱۲۵۰ شهر درکشور داریم و چهار میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار حریم شهرها و توسعه آتی آنهاست که عدد کمی نیست.

وزارت نیرو به ۸۰۰هزار واحد غیر مجاز انشعاب آب داده
وی در بخش دیگری از صحبت هایش به اختصاص بخشی از آب کشاورزی به شرب اشاره نمود و اظهار داشت: وزارت نیرو به ۸۰۰ هزار واحد غیر مجاز انشعاب داده است. اگر با مشکل آب مواجه هستیم چرا به این تعداد واحدهایی که به صورت غیر مجاز کاربری کشاورزی را تغییر داده اند انشعاب آب داده شده است؟

بنیاد مسکن محدوده طرح ها را مشخص و اعلام کند
نیازی با بیان با ساخت و سازهای غیر مجاز و عدم شفافیت در این بخش مشکل داریم، اظهار داشت: بنیاد مسکن اجازه دسترسی به محدوده های طرح هادی را نمی دهد. اگر محدوده مجاز و غیر مجاز مشخص شود ۵۰ درصد ساخت و سازها کم می شود. ازاین رو این محدوده ها باید در اختیار سازمان امور اراضی و مردم قرار گیرد.
در ادامه این نشست حسین میررجبی _ معاون ساماندهی و توسعه اراضی سازمان امور اراضی کشور ضمن اشاره به این که دو میلیون هکتار از اراضی کشاورزی را بررسی کردیم و این اراضی دارای اختلاف با سایر اقدامات موازی بود، اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم ۱۲ میلیون هکتار از اراضی را مورد بررسی قرار داده و موجبات اطمینان خاطر بخش کشاورزی را فراهم نماییم.
وی افزود: اولویت ما در سازمان امور اراضی تعیین و تکلیف اراضی واگذار شده است، چونکه امکان دارد بعضی از اراضی واگذار شده به هدفی که مدنظر بوده نرسیده باشند. ازاین رو وظیفه ما در سالهای اخیر و همینطور سالهای آتی تعیین و تکلیف و نظارت جامع بر این اراضی است.
میررجبی استفاده از پتانسیل های بخش خصوصی را در این حوزه حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: می توانیم با برون سپاری فعالیتها به بخش خصوصی از ظرفیت آنها در رفع تداخلات، نظارت بر واگذاری و... استفاده نماییم. اگر دولت می خواهد در اقدامات خود موفق باشد باید برون سپاری را در اولویت اول خود قرار دهد.
معاون ساماندهی و توسعه اراضی به الکترونیکی کردن فعالیت ها اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۵ سال است سامانه ای تحت عنوان سامانه جامع واگذاری اراضی طراحی نموده ایم و کلیه مراحل از واگذاری تا انتقال در داخل آن انجام می شود.
او در آخر همینطور به اهمیت آمایش سرزمین هم اشاره نمود و اظهار داشت: درخواست اول ما در حوزه واگذاری زمین آمایش سرزمین است و سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا آمایش سرزمین به درستی انجام شده و اگر کار درست و اساسی است چون که ملاک عمل دستگاه اجرایی قرار نمی گیرد؟
منبع:

1400/03/26
09:24:48
5.0 / 5
1453
تگهای خبر: خصوصی , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید