وزارت صمت به فوری خرید پاسخ داد

وقفه ای در روند واردات تایر نداشتیم

وقفه ای در روند واردات تایر نداشتیم

به گزارش فوری خرید به دنبال طرح مبحث مشکلات رانندگان در تأمین لاستیک از راه سامانه کالا و این که لاستیک های موجود در سامانه وزارت صمت پاسخگوی نیاز بازار و رانندگان نیست، وزارت صمت بعنوان متولی تأمین و توزیع لاستیک مورد نیاز رانندگان پاسخ داد که بعد از ممنوعیت واردات تایر با ارز ۴۲۰۰ تومانی، واردات با قیمت ارز نیمایی به طور مکفی انجام پذیرفته و هیچگونه اختلال و وقفه ای در روند واردات صورت نپذیرفته است و هم اکنون موجودی تایر سنگین مطابق نیاز، در انبارها موجود است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، روز گذشته خبری مبنی بر "مشکل رانندگان در تأمین لاستیک/ وزارت صمت پاسخگو باشد" منتشر گردید که ضمن آن مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اعلام نمود که گزارش هایی از رانندگان در ارتباط با مشکلات آنها در زمینه تأمین لاستیک از راه سامانه کالا دریافت و به وزارت صمت انتقال داده شده است.
از سال ۱۳۹۷ به دنبال مشکلات بوجود آمده برای رانندگان در تأمین لاستیک، سامانه ای در سازمان راهداری بوجود آمد و بر مبنای میزان پیمایش رانندگان به آنها حواله لاستیک داده می شد. واگذاری بدین طریق تا سال قبل برقرار بوده است. از زمان تبدیل ارز ترجیحی برای تأمین لاستیک به ارز نیمایی، تا ابتدای سالجاری هم سامانه برقرار بود اما تأمین لاستیک به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شد و رانندگان باید از راه سامانه کالا این وزارت خانه نیازشان را اعلام می کردند؛ اما از آغاز سال جاری و با اتمام ذخایر شدن لاستیک های ترخیص از گمرک، همه نیازها به سمت سامانه کالا وزارت صمت سوق پیدا کرد.
لاستیک های موجود در این سامانه پاسخگوی نیاز بازار و رانندگان نیست و براین اساس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به صورت هفتگی جلساتی با حضور وزیر راه و نمایندگان تشکل ها می دهد و مطالبات و مشکلات رانندگان را در زمینه لاستیک، روغن، قطعات و غیره به وزارت صمت اعلام می شود اما وزارت راه تنها منعکس کننده این مشکلات بوده و در زمینه مشکلات لازم است که وزارت صمت پیگیر و پاسخگو باشد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت پاسخ داد
به دنبال انتشار این خبر، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور شفاف سازی و تنویر افکار عمومی مخاطبان پاسخ خویش را به شرح زیر اعلام نمود:
" حسب ابلاغیه دولت از تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ گروه کالایی لاستیک از گروه یک به دو تغییر یافت و تأمین ارز آن نیمایی گردید. برپایه این تصمیم از آن تاریخ به بعد، هیچگونه ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) به واردات تایر تخصیص داده نشد. متعاقب آن وفق تصمیمات متخذه کارگروه پایش حمل و نقل کشور کلیه واردکنندگانی که ارز ترجیحی در سال ۱۳۹۸ دریافت نموده اما موفق به واردات تایر نگردیدند تا ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹ مهلت داده شد تا نسبت به واردات و ترخیص تایر تأمین شده، اقدام نموده و از راه سامانه جامع تجارت و سامانه توزیع تایر راهداری برپایه پیمایش و صدور حواله مطابق قیمت مصوب سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نسبت به عرضه اقدام نمایند.
در حال حاضر بعد از دوره مذکور میزان موجودی تایر تأمین شده با ارز ترجیحی به حداقل موجود رسیده است. علیرغم این از تاریخ ممنوعیت واردات تایر با ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات با قیمت ارز نیمایی به طور مکفی انجام پذیرفته و هیچگونه اختلال و وقفه ای در روند واردات صورت نپذیرفته است و هم اکنون موجودی تایر سنگین به مقدار نیاز در انبارها موجود است.
تولید لاستیک در داخل کشور متاثر از تغییر گروه کالایی تایر با قیمت های تحت نظارت و استانداردهای لازم در حال انجام می باشد و کلیه تایرهای تأمین و ساخته شده از راه سامانه توزیع کالا و با حواله رزرو، در دسترس ناوگان حمل و نقل کشور خواهد بود. رانندگان وسیله حمل بار و مسافر می توانند شخصا نسبت به رزرو و خرید ۱۲ حلقه از برند مورد نظر خود در سال اقدام نمایند و هیچگونه الزامی در خرید تایرهای بی کیفیت وجود ندارد. "
منبع:

1400/03/27
11:28:36
5.0 / 5
888
تگهای خبر: بازار , ترخیص , خرید , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید