رئیس كل گمرك خبر داد؛

صدور مجوز ترانزیت كالاهای ایرانی به سوریه از عراق

صدور مجوز ترانزیت كالاهای ایرانی به سوریه از عراق

فوری خرید: رئیس كل گمرك ایران از افزایش صادرات غیر نفتی به ۴۰ میلیارد دلار در ۱۱ ماهه امسال آگاهی داد و اظهار داشت: ترانزیت محموله های ایرانی به سوریه و تركیه از خاك عراق بزودی اجرایی می شود.


به گزارش فوری خرید به نقل از گمرك ایران، مهدی میر اشرفی در جمع هیأت بلند پایه گمرك اقلیم كردستان عراق، مدیران گمركات مرزی و معاونین استانداری كردستان و كرمانشاه گفت: برمبنای آنچه سازمان جهانی گمرك اعلام نموده است هر یك روز توقف كالا یك درصد هزینه كالا را بالا می برد بدین سبب باید با توسعه همكاریهای مشترك معطلی در مرزهای گمركی را به حداقل برسانیم.

وی ایجاد هماهنگی میان گمركات دو طرف و سپس آن میان سازمان های داخلی را در امر تجارت از استانداردهای سفارش شده سازمان جهانی عنوان نمود و اظهار داشت: در دو طرف مرز دستگاه های ذی مدخل در امر تجارت خارجی هنوز تحت مدیریت هماهنگ مرزی قرار نگرفته اند و باید دروازه مشترك مرزی میان دو طرف ایجاد شود. البته برخی رویه های گمركی همچون كارنه تیر، كارنه دوپاساژ یا تریپتیك (TRIPTYQUE) باز در عراق شكل نگرفته است.

رئیس كل گمرك ایران به حجم تجاری میان ایران و عراق اشاره نمود و اظهار داشت: رقم صادرات ایران در ۱۱ ماهه سال جاری به ۴۰ میلیارد دلار رسید و عراق و به خصوص اقلیم كردستان بزرگترین شریك تجاری ماست كه پیش بینی می شود، رقم صادرات ما به عراق تا آخر سال به ۱۰ میلیارد دلار برسد. عراق در حوزه صادرات انواع كالا فقط با اختلاف ۱۰۰ میلیون دلار سپس چین در رتبه دوم قرار گرفته و هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از صادرات كشورمان را به خود مختص كرده است و این آمار حكایت از آن دارد كه این كشور بزودی شریك اول تجاری ایران در بخش صادرات غیر نفتی خواهد بود. رئیس كل گمرك ایران در ادامه به افزایش ۱۰ درصدی ترانزیت انواع كالا به عراق اشاره نمود و درباب توسعه تجارت با نمایش چندین پیشنهاد خواهان رفع موانع گمركی میان دو كشور شد. میر اشرفی ایجاد دروازه مشترك مرزی را در اولویت قرار داد و اظهار داشت: دروازه مشترك مرزی در دنیا تجربه بسیار مفیدی است و ما باید با حل مشكلات هر چه زودتر به استانداردهای گمركی موجود در دنیا برسیم. مجوز ترانزیت كالاهای ایرانی به سوریه از خاك عراق در این جلسه باز سامان عبدالرحمن عزیز - رئیس گمرك اقلیم كردستان عراق باز از توافق با دولت مركزی عراق برای اعمال قوانین یكسان گمركی آگاهی داد و اظهار داشت: از ۱۰ روز پیش این قوانین یكسان اعمال می شوند.

این مقام ارشد گمركی اقلیم كردستان اضافه كرد: بخشنامه اخیر درباب یكپارچگی قوانین گمركات عراق كمی با شتاب زدگی ابلاغ و اجرایی شد و ما بزودی نقصها آنرا بر طرف خواهیم كرد. وی درباب ترانزیت محموله های ایرانی به سوریه و تركیه و ستاندن دو نوع عوارض از تجار ایرانی را عدم هماهنگی دولت مركزی عراق عنوان و اشاره كرد: این مشكل حل شده و بزودی اجرایی می شود.

رئیس گمرك اقلیم كردستان عراق اضافه كرد: ما با وزیر اقتصاد اقلیم در حال رایزنی هستیم كه با مسئولیت خودمان تسهیلاتی را ایجاد نماییم. عبدالرحمن عزیز افزود: هم اكنون در سه مرز مشترك ما نمایندگی مستقر هستند و كارشان را برای نمایش تسهیلات به بازرگانان آغاز نموده اند. وی امضای یك بخشنامه برای ترانزیت ۲۰۰ هزار تن كالای ایرانی از مرز اقلیم به سوریه را از آخرین اقدامات اقلیم در جهت تسهیل تزانزیت كالاهای ایرانی عنوان نمود.

عبدالرحمن عزیز درباب دیگر اقدامات انجام شده در گمركات اقلیم اظهار داشت: نخستین قدم ما در اقلیم یكپارچه سازی رویه ها بود و در گام بعدی استقرار ایكس ری در مرزهای گمركی و اسكن تمامی كالاها به خصوص كالاهای نفتی بوده است. او درانتها اضافه كرد: تمامی تلاش ما برای توسعه همكاری ها با ایران است و ما باید با نگاه جدیدی این همكاری ها را توسعه داده و از روش های سنتی عبور نماییم.

1397/12/07
19:54:13
5.0 / 5
5199
تگهای خبر: اقتصاد , صادرات , كالا , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فوری خرید