رییس اتاق بازرگانی ایران:

صدای فعالان اقتصادی را بشنوید!

صدای فعالان اقتصادی را بشنوید!

فوری خرید: رئیس اتاق تجاری ایران می گوید تصمیم گیران کلان کشور باید برای تکرار نشدن معضلات و مشکلات اقتصادی سالهای قبل، صدای فعالان اقتصادی را بشنوند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، اتاق تجاری ایران که طبق قانون مشاور سه قوه کشور بشمار می رود در طول هفته های گذشته از سویی با برخی از نامزدهای انتخاباتی جلساتی مشترک برگزار کرد و از طرف دیگر، بسته ای را بعنوان طرح پیشنهادی بخش خصوصی برای دولت آینده، منتشر نمود.
ابراهیم رییسی – رئیس جمهور منتخب – نیز در یکی از اولین برنامه های انتخاباتی خود به اتاق تجاری ایران رفت و در جریان خواسته های بخش خصوصی قرار گرفت. بعد از نهایی شدن پروسه انتخابات، حالا رئیس اتاق تجاری ایران می گوید، باید نسبت به شنیده شدن صدای فعالان اقتصادی، تصمیمی جدی گرفته شود.
غلامحسین شافعی گفته: پارلمان بخش خصوصی، بسته ای از پیشنهادات کارآمد اقتصادی را به انضمام یک بررسی جامع و لطمه شناسانه از تمامی عواملی که سبب شده تا در قریب به چهار دهه گذشته اقتصاد کشور به سیر نزولی گرفتار شود، گردآوری نموده و این جمع بندی را در اختیار سیزدهمین رییس جمهور منتخب کشورمان قرار خواهد داد.
رئیس اتاق تجاری با اشاره از اهمیت نقش آفرینی و مشارکت گری فعالان اقتصادی در بزنگاه های مهم تاریخ کشور، اضافه کرد: هر ساله آمارهای مختلفی در بخش های مختلف اعلام می شود که متولیان در آن نوید رشد می دهند اما بررسی و برآورد کلی، حکایت از آن دارد که در طول ۱۰ ساله گذشته رشد اقتصادی تقریباً صفر بوده است. مؤلفه های دیگری نظیر ثبات در بخش اقتصاد، نرخ ارز، تورم و... نیز مکرر بعنوان اولویت دولت ها مطرح شده و ساماندهی هرکدام از این بخش ها، هدف مقدس نهادهای متولی اعلام شده است، لکن برآمد و ماحصل اتفاقات، اُفت در این بخش ها را نشان میدهد.
او افزود: همین طور باوجود تاکید بر پشتیبانی از اقشار ضعیف و دهک های پایین جامعه در برنامه رفاهی دولت ها، شاهدیم که مکرر شرایط اقتصادی برای این گروه ها دشوارتر شده است. در مقاطع کوتاهی دولت ها توانسته اند تا حدی بر فقر مطلق فائق آیند اما شاخص فقر نسبی مدام بدتر شده است.
شافعی اشاره کرد: بنظر می رسد که دولت آینده باید یک نگاه واقع بینانه به شرایط و منابع موجود داشته باشد، در غیر این صورت روند مذکور تداوم می یابد. پارلمان بخش خصوصی ایران نیز با همین دغدغه و در جهت عمل به تعهدات خود در عرصه اقتصاد، بسته ای را پیرامون حقایق اقتصادی، عوامل بروز چالش ها، اشتباهات و...، جمع بندی نموده و به چاشنی پیشنهاداتی در اختیار سیزدهمین رییس جمهور منتخب مردم، قرار می دهد.
او با انتقاد از وعده هایی که به جهت اغنای افکار عمومی در طول تبلیغات انتخاباتی بیان شدند اما پشتوانه ای برای آنها در اقتصاد وجود نداشت؛ عنوان کرد: عدم رشد اقتصادی کشور متأثر از وعده ها و برنامه هایی است که با واقعیت های موجود، هم خورئیس پارلمان بخش خصوصی ایران، نقبی به چالش های موجود در بخش صنعت کشور زد و اظهار داشت: کوتاهی ها و کم کاری های گذشته، اثرات خودرا امروز در بخش صنعت و تولید نشان میدهد و یکی از نمونه های آن، «شکاف تکنولوژی» است. عدم بهره گیری از دانش روز سبب شده تا تولیدات ما از بازار جهانی عقب بمانند و قیمت تمام شده تولید برای صنعتگر ایرانی بیشتر از رقبای جهانی او باشد. تداوم این روند به کم رنگ شدن حضور محصولات ایرانی در بازارهای جهانی، از دست رفتن فرصت ها و خسران بخش تولید منجر خواهد شد.
او تاکید کرد: تقویت تولید، الزاماً در گرو بالا بردن مصرف داخلی نیست بلکه باید حضور محصولات ایرانی را در بازارهای جهانی تقویت نماییم.
شافعی در ادامه اشاره کرد: مسئله مهم دیگری که اتاق و بخش خصوصی بر آن تاکید دارد و باید مورد توجه رییس جمهور آینده نیز قرار بگیرد، از میان رفتن اعتماد عمومی بعنوان یک سرمایه اجتماعی است. کاهش مشارکت می تواند به شکست کوشش های مصلحانه، (به واسطه عدم همراهی جامعه)، منجر شود.
او یکی از پیشنهادات شاخص بخش خصوصی به دولت آینده را اولویت دادن به نگاه اقتصادی در انتصاب و انتخاب «استانداران» و «سفرا» در قیاس با رویکرد های سیاسی عنوان نمود و اظهار داشت: طبیعتاً این تاکید ما برای انتخاب مدیران تصمیم ساز در زمینه اقتصاد نیز وجود دارد. بر این باوریم که توفیق رییس جمهوری و دولت آینده، در گرو کابینه ای است که او معرفی خواهدنمود. نوع نگرش اعضای این کابینه، می تواند متضمن میزان تحقق وعده های انتخاباتی عنوان شده باشد.
رییس اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: به کاندیداهای محترمی که به جمع فعالان اقتصادی آمده بودند، گفتیم باید افراد دارای اهلیت حرفه ای و نه سیاسی را برای وزارتخانه های اقتصادی مدنظر قرار دهند و اگر این مهم صورت گیرد و هماهنگی لازم نیز میان بخش خصوصی، دانشگاهی و دولت در تصمیم سازی ها شکل بگیرد، مطمئن باشید که توفیقات جدی در عرصه اقتصاد و بهبود معیشت مردم را شاهد خواهیم بود.
منبع:

1400/03/30
17:33:11
5.0 / 5
1144
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید