در خرداد ماه معجزه ای در ایران خودرو رخ داده است؟

در خرداد ماه معجزه ای در ایران خودرو رخ داده است؟

فوری خرید: گروه صنعتی ایران خودرو، امروز (چهارشنبه) در حالی خبر از افزایش مجموع تولیدات (1400 دستگاه بیشتر) در این مجموعه خودروسازی در سه ماهه نخست امسال داده که آمار تولید این شرکت در دو ماهه امسال نسبت به مجموع تولید ایران خودرو در فروردین و اردیبهشت 1399، افت شش درصدی را نشان می دهد؛ حال باید دید معجزه افزایش تولید در ماه سوم سال چه بوده است؟


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، این خودروساز بزرگ داخلی اعلام نموده است که بر طبق آمار انتشار یافته، مجموع تولیدات گروه صنعتی ایران خودرو در سه ماهه نخست امسال با افزایش مواجه بوده است و در سه ماهه نخست امسال ۱۱۰ هزار و ۵۲۹ دستگاه خودرو در این گروه صنعتی ساخته شده است که آمار تجمیعی تولید این خودروساز از آغاز امسال تا اختتام خردادماه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان از تولید ۱۴۰۰ دستگاه خودرو بیشتر دارد.
این در شرایطی است که بررسی عملکرد ایران خودرو در دو ماهه ابتدایی سال جاری نشان داده است که ۵۴ هزار و ۲۸۱ دستگاه خودرو در این شرکت ساخته شده که نسبت به ۵۷ هزار و ۸۶۲ دستگاه خودرو تولیدی ایران خودرو در دو ماه نخست سال گذشته، کاهش شش درصدی را حکایت می کند.
بر طبق آمار تولید، در دو ماهه ابتدایی امسال تولید وانت آریسان و پژو ۲۰۰۸ صفر بوده است، نسبت به آمار تولید در دو ماهه نخست ۱۳۹۹ تولید محصولات گروه پژو، گروه سمند، دنا و هایما کاهشی شده و در تنها تولید دو محصول تارا و رانا امسال بیشتر شده است. مثبت شدن آمار تولید تارا هم به جهت این است که تولید انبوه آن از بهمن ماه ۱۳۹۹ شروع شد.
به تفکیک و با بیان جزییات می توان اظهار داشت که در مجموع فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری ۳۷ هزار و ۵۵۱ دستگاه خودرو در محصولات گروه پژو (به جز پژو ۲۰۰۸) ساخته شده که نسبت به ۴۱ هزار و ۷۰۲ دستگاه سال قبل ۴۱۵۱ دستگاه کمتر است و افت ۱۰ درصدی داشته است که پایین ترین میزان کاهش است.
تولید هایما نیز از ۱۰۳۳ دستگاه در دو ماهه ابتدایی سال قبل به ۹۱۶ دستگاه در مدت مشابه سال جاری رسیده و ۱۱ درصد کاهش را ثبت کرده است. بعد از آن هم دنا با کاهش ۱۳ درصدی در دو ماهه سال جاری به تعداد ۶۹۳۷ دستگاه ساخته شده است. در مجموع دو ماه نخست سال قبل ۷۹۵۰ دستگاه دنا در ایران خودرو ساخته شده بود.
تولید محصولات گروه سمند نیز از ۵۴۷۹ دستگاه در دو ماهه نخست سال قبل به ۴۶۳۶ دستگاه در دو ماهه امسال رسیده و کاهش ۱۵ درصدی را تجربه کرده است.
در جدول آماری تغییرات درصدی برای دو خودرو پژو ۲۰۰۸ و وانت آریسان ۱۰۰- درصد ثبت شده است، چونکه همانطور که اشاره شد هیچ پژو ۲۰۰۸ و وانت آریسانی در دو ماهه سال جاری تولید نشده و این در شرایطی است که در مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱۴۹ دستگاه پژو ۲۰۰۸ و ۵۶۵ دستگاه وانت آیسان به مرحله تولید رسیده بود.
علاوه بر تارا که محصول جدید است و طبیعتا درصد مثبت در جدول تغییرات دارد، رانا تنها محصولی است که در مقایسه آمار تولید در دو ماهه امسال و دو ماهه نخست سال گذشته، رشد تولید داشته است. این خودرو در مجموع فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری ۴۰۵۳ دستگاه ساخته شده که ۳۰۶۹ دستگاه بیشتر از تیتراژ تولید آن در دو ماه نخست سال قبل (۹۸۴ دستگاه است) و رشد ۳۱۲ درصدی را ثبت کرده است.
تیراژ تولید خودرو ملی و تازه نفس گروه صنعتی ایران خودرو (تارا) هم در دو ماهه ابتدایی امسال به ۱۸۸ دستگاه رسیده است.
بر طبق این گزارش که نشان از افت تولید اکثریت محصولات ایران خودرو و کاهش شش درصدی مجموع تولید در دو ماهه ۱۴۰۰ و دو ماهه ابتدایی ۱۳۹۹ دارد، گزارش ایران خودرو از افزایش تولید در سه ماهه امسال، اساسا خبری در خصوص رخ دادن معجزه ای در این گروه صنعتی در یک ماهه خرداد است.
در ادامه خبر امروز افزایش تولید گروه صنعتی ایران خودرو همین طور آمده است که "رفع موانع و پشتیبانی از تولید ملی، لازمه ادامه روند افزایشی تولید و تحقق اهداف تعیین شده است؛ بگونه ای که رفع برخی موانع که سبب تولید به همراه زیان می شود، عامل تعیین کننده ای در حفظ رونق در خطوط تولید ایران خودرو به حساب می آید.
همین طور در سه ماهه نخست امسال آمار خودرو های تحویلی با ۸۹ هزار و ۵۳۱ دستگاه، نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۷ درصدی را ثبت کرده است که طبق آن، خانواده پژو پارس، بیشترین آمار خودرو های مورد تقاضا از طرف مشتریان را به خود اختصاص داده و بیشترین تعداد تحویل به مشتریان را از آن خود کرده است. "
آمار افزایش تحویل خودرو ها طی سه ماهه هم نشان از رخداد معجزه در گروه ایران خودرو است، چونکه از آغاز امسال تا اختتام اردیبهشت ماه، ایران خودرو در مجموع ۵۴ هزار و ۲۸۱ دستگاه خودرو تولید کرده اما توانسته ۵۲ هزار و ۸۸۱ دستگاه آن تجاری و روانه بازار کند. بدین سبب ۱۴۰۰ دستگاه از محصولات این خودروساز در دو ماهه امسال ناقص بوده و امکان عرضه به بازار را نداشته است.
منبع:

1400/04/02
22:49:28
5.0 / 5
757
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
فوری خرید