توضیح ایران خودرو در مورد یك گزارش

توضیح ایران خودرو در مورد یك گزارش

فوری خرید: در پی انتشار گزارشی با عنوان ˮخرداد ماه معجزه ای در ایران خودرو رخ داده است؟ˮ روابط عمومی شرکت ایران خودرو توضیحاتی ارائه نمود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در متن نامه ایران خودرو آمده است: به استحضار می رساند قسمتی از اطلاعات و تحلیل های انتشار یافته در خبر فوق ناصحیح است. آمار تولید ایران خودرو در هر ماه بطور رسمی به سازمان های نظارتی، وزارت صمت و سازمان بورس ارائه می شود که برای بازه زمانی ادعا شده در مطلب درج شده در ایسنا به شرح زیر است:
۱ – در سه ماهه ابتدایی امسال ۱۱۰، ۵۲۹ دستگاه خودرو در گروه صنعتی ایران خودرو تولید شد که نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد ۱.۲ درصدی داشته است.
نمودار تولید سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ در هر ماه به ترتیب زیر است:


در دوماه ابتدایی امسال مجموع تولید انجام شده نسبت به سال ۱۳۹۹ تعداد ۱.۲۵۹ دستگاه، معادل ۱.۸ درصد کاهش داشته است، این مساله ناشی از کمتر بودن روزهای کاری اردیبهشت سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ماقبل و تقارن با ماه مبارک رمضان و لیالی قدر بوده است.
لازم به توضیح است، تعداد ۱۲۰۰ دستگاه برای ایران خودرو با تیراژ تولید روزانه ۲۲۰۰ دستگاه تعداد اندکی به شمار می آید که این تعداد در خرداد ماه جبران شده است.
۲- همانطور که در خبر ایسنا ذکر شده، تعداد خودروی تحویلی در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ تعداد ۸۹، ۵۳۱ دستگاه بوده که رشد ۱۷ درصدی نسبت به سال قبل داشته است. این میزان رشد معادل ظرفیت یک هفته کاری ایران خودرو و ناشی از فعالیت تجاری سازی و تحویل خودرو در تعطیلات عید نوروز و سایر تعطیلات رسمی جهت ایفای بموقع تعهد مشتریان است.
خاطرنشان می کند، ایران خودرو در ارائه اطلاعات صحیح و بموقع به تمامی نهادهای مرتبط پیش قدم است و با وجود تمامی مشکلات موجود، همیشه در تلاش است تا با حداکثر امکانات و ظرفیت نسبت به انجام بموقع تعهدات خود اقدام نماید.
توضیح ایسنا:
در حالی ایران خودرو مدعی است که قسمتی از آمار و اطلاعات ایسنا در اعلام تعداد خودرو های تولیدی طی دو ماهه نخست سال جاری ناصحیح است که آمار ارائه شده توسط این خبرگزاری، از سایت کدال (سازمان جامع اطلاع رسانی ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار) استخراج شده و با آمار ارائه شده مطابقت دارد.
ضمن این که ایران خودرو در جوابیه خود نیز همچون گزارش روز چهارشنبه، بازهم به افزایش تیراژ خودرو ها در مدت سه ماهه اشاره کرده و ایسنا نیز این مساله را طرح کرده که ایران خودرو در ماه خرداد تیراژ تولید را نسبت به ماه های فروردین و اردیبهشت بالا برده و معجزه کرده است؟ که در جوابیه این گروه خودروسازی، بر این مساله صحه گذاشته و تاکید شده که در دو ماهه نخست امسال نسبت به دو ماهه سال قبل مجموع تولیدات کمتر بوده و علت آن تعداد روزهای کمتر کاری در اردیبهشت ماه امسال نسبت به سال قبل و تقارن با ماه مبارک رمضان و شب های قدر اعلام شده؛ پس خود ایران خودرو نیز به کاهش میزان تولید در دو ماه نخست اذعان دارد.
براین اساس تاکید می شود آمار گزارش ایسنا مطابق آمار ارائه شده در سایت کدال بوده و ایران خودرو هم بر کاهش تولید دوماهه با دلیلهای اعلام شده صحه گذاشته است و اشاره می کند که در سومین ماه سال (خرداد) این کاهش تولید را جبران کرده و توانسته مجموع تولید را بالا ببرد؛ پس همین "جبران کردیم" می تواند تعبیر واژه معجزه در گزارش ایسنا باشد.
منبع:

1400/04/05
23:10:12
5.0 / 5
1026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فوری خرید