نسبت به سال ۹۸؛

تورم كالاهای وارداتی در سال ۹۹ دو برابر شد

تورم كالاهای وارداتی در سال ۹۹ دو برابر شد

فوری خرید: نرخ تورم کالاهای وارداتی مبتنی بر داده های ریالی در سال 99 نسبت به سال قبل 534، 6 درصد است که در مقایسه با تورم سال 98 حدود 239.4 واحد درصد افزایش داشته است.به گزارش فوری خرید به نقل از مرکز آمار ایران؛ قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می باشد و تغییرات آنها از اهمیت بالایی برخوردارست. در طرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی از کلیه کدهای تعرفه وارداتی کشور سال ۱۳۹۵ (سال پایه) استفاده شده است.
روش جمع آوری اطلاعات با بهره گیری از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است.
نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ۲۰ گروه اصلی طبقه بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می شود.
ذکر این نکته لازم است که برای محاسبه شاخص سال ۱۳۹۹ از داده های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است؛ پس نتایج اعلام شده بصورت مقدماتی بوده و استفاده از آنها بایستی با ملاحظه صورت گیرد.
شایان ذکر است که بعد از استخراج و ارایه داده های قطعی سال ۱۳۹۹ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص واردات نیز از طرف مرکز آمار بازبینی شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً بصورت قطعی منتشر خواهد شد.
تورم سالانه
تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده های ریالی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل، ۵۳۴، ۶ درصد است که در مقایسه با تورم سال ۱۳۹۸ (برابر با ۲۹۵.۲ درصد) حدود ۲۳۹.۴ واحد درصد افزایش داشته است.
همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده های دلاری نیز در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل، ۴۷.۴ درصد است که در مقایسه با تورم سال ۱۳۹۸ (برابر با ۳۰.۳ درصد) حدود ۱۷ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «چوب و اشیا چوبی، زغال چوب، چوب پنبه و…» با ۷، ۳ درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی؛ ادوات برقی؛ اجزا و قطعات آنها و…» با ۶۰۳.۴ درصد است.
همچنین بیشترین کاهش مربوط به گروه «پوست خام، چرم، پوست های نرم و اشیا تولید شده از این مواد و…» با ۳.۲- درصد است.


منبع:

1400/04/08
12:47:36
5.0 / 5
1381
تگهای خبر: تعرفه , كالا , گمرك , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فوری خرید