برای نخستین در یك سال گذشته

قیمت جهانی مواد غذایی كم شد

قیمت جهانی مواد غذایی كم شد

فوری خرید: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام نمود قیمت جهانی مواد غذایی برای اولین بار در 12 ماه گذشته تحت تاثیر افت قیمت روغنهای گیاهی، غلات و محصولات لبنی در ژوئن 2.5 کاهش پیدا کرد.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در ژوئن به ۱۲۴.۶ واحد در مقایسه با ۱۲۷.۸ واحد در ماه مه کاهش پیدا کرد. آمار ماه مه قبل از این ۱۲۷.۱ واحد اعلام شده بود.

قیمتها برمبنای سالانه در ژوئن ۳۳.۹ درصد افزایش داشت.

شاخص قیمت روغن گیاهی فائو تحت تاثیر کاهش قیمت روغن پالم که ناشی از انتظارات برای تولید بالاتر در تولیدکنندگان بزرگ و عدم وجود تقاضای جدید برای واردات بود، در ژوئن ۹.۸ درصد کم شد. قیمت روغن سویا و آفتابگردان هم کاهش داشت.

شاخص قیمت غلات فائو در ژوئن برمبنای ماهانه ۲.۶ درصد کم شد اما برمبنای سالانه ۳۳.۸ درصد افزایش نشان داد. قیمت ذرت پنج درصد کاهش داشت که ناشی از انتظارات برای بازدهی بالاتر از حد مطلوب محصول آرژانتین و بهبود وضعیت محصول آمریکا بود. قیمت جهانی برنج هم در ژوئن کم شد و به پایینترین حد در ۱۵ ماه اخیر رسید برای اینکه هزینه بالای حمل و کمبود کانتینر همچنان فروش صادراتی را محدود نگه داشته است.

شاخص قیمت لبنیات در ژوئن یک درصد کاهش پیدا کرد. کره تحت تاثیر کاهش سریع تقاضای جهانی برای واردات و افزایش اندک ذخایر به ویژه در اروپا، بزرگترین کاهش را داشت.

شاخص قیمت شکر در ژوئن برمبنای ماهانه ۰.۹ درصد رشد کرد و به بالاترین حد از مارس سال ۲۰۱۷ رسید. ابهامات درباب تاثیر وضعیت اقلیمی نامطلوب بر بازدهی محصول در برزیل که بزرگترین صادرکننده شکر جهان است، قیمتها را بالا برده است. شاخص قیمت گوشت در ژوئن ۱.۲ درصد در مقایسه با ماه مه افزایش پیدا کرد. قیمت همه انواع گوشت با افزایش واردات از طرف برخی از کشورهای شرق آسیا که کندی خرید گوشت از طرف چین را جبران کرد، افزایش داشت.

فائو برآورد خود از تولید جهانی غلات در سال میلادی جاری را اندکی پایین آورد که به سبب کاهش چشم گیر پیش بینی تولید ذرت برزیل که ناشی از دوره هیای طولانی خشکسالی و تاثیر منفی آن بر محصول بود. چشم انداز تولید جهانی گندم هم ماه جاری به سبب آب و هوای خشک در خاور نزدیک که به چشم انداز محصول این منطقه صدمه زد، ضعیف تر شد. اما پیش بینی تولید جهانی برنج در سال ۲۰۲۱ بالا رفت.

فائو پیش بینی خود از میزان استفاده جهانی از غلات در فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ را به میزان ۱۵ میلیون تن در مقایسه با پیش بینی ماه پیش خود کم کرد و ۲.۱۸۰ میلیارد تن برآورد کرد که همچنان ۱.۵ درصد در مقایسه با فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ بالاتر است.

بر اساس گزارش رویترز، فائو اعلام نمود ذخایر جهانی غلات تا اختتام فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ برای اولین بار از فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ بالاتر از سطح ابتدای فصل خواهد بود.

منبع:

1400/04/18
14:21:56
5.0 / 5
905
تگهای خبر: خرید , صادرات , صادراتی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
فوری خرید