معاون سازمان امور مالیاتی خبر داد؛

جزئیات قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا

جزئیات قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا

به گزارش فوری خرید معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده معاملات طلا از ۱۲ دیماه سال جاری اجرایی شده و اصل طلا از این مالیات معاف و ۹ درصد به کارمزد و اجرت تعلق میگیرد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، محمد مسیحی در برنامه زنده تلویزیونی درباره قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده خرید و فروش طلا اظهار داشت: در لایحه اصلاحیه ای که از جانب دولت به مجلس تقدیم شده بود، نرخ ۳ درصد مالیات بر ارزش افزوده برای کارمزد و اجرت خرید و فروش طلا پیشنهاد شده بود اما در مصوبه نهایی نمایندگان، مالیات بر ارزش افزوده برای اجرت و کارمزد فروش طلا به ۹ درصد افزایش یافت و اصل طلا از مالیات بر ارزش افزوده معاف شد.
آغاز اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا از ۱۲ دیماه ۱۴۰۰
وی اضافه کرد: در یک هفته اخیر برای مردم و فروشندگان طلا ابهام بوجود آمده بود اما در قانون آمده ۶ ماه بعد از تاریخ ابلاغ، این قانون لازم الاجراست که از ۱۲ دیماه اصل طلا معاف از مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود اما اجرت و کارمزد آن مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی افزود: اجرای این قانون مشروط به این است که کلیه معاملات از جانب طلافروشان در سامانه مؤدیان مالیاتی به تفکیک اصل طلا و اجرت و دستمزد آن ثبت گردد.
اگر طلافروشان قیمت اصل و اجرت و کارمزد را تفکیک نکنند، ۹ درصد دیگر جریمه می شوند
وی تصریح کرد: اگر این موضوعات رعایت نشود یعنی اگر طلافروشان قیمت اصل و اجرت و کارمزد را تفکیک نکنند، علاوه بر این که اجرت و کارمزد مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده می شود، ۹ درصد دیگر بعنوان جریمه غیرقابل بخشش به فروشندگان طلا تعلق خواهد گرفت که این جریمه ۹ درصدی قابل انتقال به مشتری نخواهد بود.
واردات و فروش شمش طلا از مالیات بر ارزش افزوده معاف شد
مسیحی با تکیه بر این که باید همه معاملات طلا به تفکیک اصل، اجرت و کارمزد در سامانه ثبت گردد اظهار داشت: شمش طلا شامل واردات و عرضه آن مطابق قانون از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: ثبت معاملات در سامانه مؤدیان نه تنها برای صنف طلافروشان بلکه برای همه فعالان اقتصادی الزامی است و صورت حساب فعالیتهای اقتصادی آنها شامل اطلاعات هویتی، قیمت اصل طلا، کارمزد و اجرت آن به صورت تفکیک شده در این سامانه ثبت می شود.


منبع:

1400/04/19
18:54:59
5.0 / 5
920
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید