نایب رییس انجمن انبوه سازان تهران:

سازندگان مسكن نای بلند شدن ندارند

سازندگان مسكن نای بلند شدن ندارند

فوری خرید: افزایش قیمت سیمان به پاکتی 65 هزار تومان و میلگرد به کیلویی 20 هزار تومان در ایام اخیر، انتقاد نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران را در پی داشت و اظهار داشت: با این وضعیت سازندگان دیگر نای برخاستن ندارند و بخش خصوصی درحال ورشکستگی است.


ایرج رهبر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بازار مصالح ساختمانی در ایام پایانی دولت دوازدهم وضعیت نابسامانی پیدا کرده و اساسا رکود بخش ساخت و ساز را عمیق تر خواهدنمود. به نظر من علت اصلی به سوء مدیریت برمی گردد. نمی گویم تعمدی در کار است اما نمی گردد همه چیز را رها کرد و مشکلات را به دوش دولت بعدی انداخت.
وی ادامه داد: قیمت هر پاکت سیمان از حدود ۳۰ هزار تومان به بالای ۶۵ هزار تومان رسیده و میلگرد از کیلویی ۱۴ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان بالا رفته است. این در حالیست که شش ماه قبل هم به بهانه افزایش هزینه ها و حمل و نقل قیمت سیمان از حدود ۱۲ هزار تومان به ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان رسیده بود. مگردر این شش ماه چه اتفاقی افتاده که اینقدر نرخها را بالا برده اند.
نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اعلان اینکه تولیدکنندگان سیمان فقط به صادرات توجه دارند و سیمان را به بازار داخلی عرضه نمی کنند اظهار داشت: به سبب افزایش نرخ ارز، نگاه تولیدکنندگان سیمان فقط به خارج از کشور و درآمدهای ارزی است.
بگفته رهبر، حدود ۱۸۰ قلم کالا در یک ساختمان استفاده می شود که اگر همگی مثل سیمان و فولاد با افزایش قیمت مواجه شوند هزینه های سازندگان کمرشکن خواهد شد. حتی اگر نرخ زمین را صفر در نظر بگیریم قیمت ساخت به بالای شش میلیون تومان در هر متر مربع رسیده و با رشدهای اخیر هیچ چشم اندازی برای بخش ساخت و ساز وجود ندارد.
وی اشاره کرد: با این وضعیت دولت آینده در بخش مسکن گرفتار چالشهای اساسی خواهد شد. تا بخواهد دولت رئیسی به اوضاع مسلط شود حدود یک سال زمان می برد که این دوره انتظار وضعیت بازار مسکن را معلق نگه می دارد. هم اکنون باید دستگاههای نظارتی و مجلس به موضوع نهاده های ساختمانی ورود کنند و از وزرای مربوطه علت رشدها را بپرسند.
نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به پروژه اقدام ملی مسکن اظهار داشت: هم اکنون با قیمت متری ۳.۵ میلیون تومان با خیلی از سازندگان برای این طرح قرارداد امضا شده و اگر این روال جلو برود اساسا نمی گردد با این نرخها پروژه ها را جمع کرد. در ضمن یک سال اخیر درب ضد سرقت از ۷۰۰ هزار تومان به حدود ۳ میلیون تومان و دربهای داخلی از ۷۰ هزار تومان به یک میلیون تومان رسیده است. مسکن مهر در مرحله نصبیات قرار دارد که باید با نرخهای جدید خریداری شود.
منبع:

1400/04/23
18:02:32
5.0 / 5
876
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید