روحانی در مجمع سالیانه بانك مركزی:

اگر جنگ اقتصادی و كرونا نبود امروز قیمت دلار حدود ۵ هزار تومان بود

اگر جنگ اقتصادی و كرونا نبود امروز قیمت دلار حدود ۵ هزار تومان بود

رئیس جمهور با قدردانی از اقدامات و برنامه های پولی و بانکی بانک مرکزی در طول هشت سال قبل عنوان کرد: با اقدامات و سیاست گذاری های بانک مرکزی و اجرای برنامه های اقتصادی تا حدود زیادی توانستیم فشارهای جنگ اقتصادی را از روی مردم کم نماییم.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در شصت و یکمین مجمع سالیانه بانک مرکزی ضمن اشاره به شرایط خاص و پرفراز و نشیب کشور در طول هشت سال قبل عنوان کرد: بر مبنای آمار و ارقام وقتی در سال ۹۲ دولت یازدهم آغاز به کار کرد رشد اقتصادی منفی ۷.۷ بود و در سال ۹۴ هم با معضل و شوک قیمت نفت مواجه شدیم و قیمت نفت که در آغاز کار دولت یازدهم بشکه ای ۱۰۴ دلار بود در مقطعی حتی به ۳۰ د لار رسید بنابراین با شرایط ویژه ای مواجه بودیم.
رئیس جمهور تصریح کرد: پس از اینکه در سال ۹۴ توانستیم از تحریم عبور نماییم آثار اقتصادی مثبت آن در سال ۹۵ مشاهده شد به صورتی که در این سال از رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصد برخوردار شدیم و از آغاز دولت یازدهم تا اوایل سال ۹۷ شرایط باثباتی در اقتصاد کشور را شاهد بودیم.
روحانی اظهار داشت: از آغاز دولت یازدهم تا اوایل سال ۹۷ فرازونشیب آنچنانی در اقتصاد و بخصوص قیمت ارز نداشتیم و از لحاظ تورم، رشد اقتصادی، قیمت ارز و اشتغال دارای ثبات بودیم که ثبات اقتصادی برای داشتن شرایط مطلوب در سال های آینده برای کشور اهمیت دارد.
رئیس جمهور افزود: از سال ۹۳ اشتغال خالص مناسبی را در کشور شاهد بودیم و تا سال ۹۶ به صورت متوسط ۵۵۰ هزار شغل ثابت در هر سال داشتیم. تورم هم از اواخر سال ۹۴ تا اوایل سال ۹۷ یک رقمی بود اما با شروع جنگ اقتصادی شرایط تغییر نمود.
روحانی اظهار داشت: دولت در طول چهار سال اول از انضباط مالی بسیار خوبی برخوردار بود و در هیچ شرایطی حتی در دوره جنگ اقتصادی هم حاضر به استقراض از بانک مرکزی نشدیم همواره تلاش کردیم انضباط مالی دولت را رعایت نماییم که این مورد در تورم و پایه پولی بسیار مهم می باشد.
رئیس جمهور اظهار داشت: از سال ۹۶ بانک مرکزی ناچار شد برای موسسات اعتباری غیر مجاز و هم ادغام بانکهای نیروهای مسلح از پایه پولی استفاده نماید اما استفاده از پایه پولی از سوی دولت هیچ وقت بر اساس بدهی و استقراض دولت نبوده است اما در عین حال سال ۹۸ نسبت به ۹۷ و سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بدهی دولت به بانک مرکزی کاهش یافته است.
روحانی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ وارد شرایط جدیدی شدیم، اظهار داشت: از مدیران و اقتصاددانان خواهش می کنم که شرایط اقتصادی سال ۹۷ به بعد را بر اساس حقیقت های موجود برای مردم تشریح کنند حوادثی که بعد از این سال صورت گرفت ارتباطی به دولت نداشت چون که دولت بر اساس روال گذشته خود پیش می رفت و درصورتیکه جنگ اقتصادی سال ۹۷ و کرونا نبود، همین روند ادامه پیدا می کرد و بر مبنای محاسباتی که اقتصاددانان انجام دادند امروز قیمت دلار حدود ۵ هزار تومان بود.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه جنگ اقتصادی سال ۹۷ در تاریخ کشور بی نظیر و در تاریخ جهان کم نظیر است عنوان کرد: این که حتی فروش یک بشکه نفت هم محدود شود و کل عملیات بانکی و منابع کشور کاملا مسدود شود یک اقدام بی سابقه و کم نظیر است، اما در عین حال باوجود همه محدودیت ها کشور اداره شد و کالاهای اساسی و ضروری به اندازه نیاز خریداری و وارد گردید و با همه این شرایط سخت در سال ۹۸ مشکلات اقتصادی حدودا کنترل شد اما متاسفانه در اواخر سال ۹۸ با مشکل کرونا مواجه شدیم.
روحانی تصریح کرد: به جهت اینکه بتوانیم به جای نفت که تأمین کننده اصلی ارز کشور است جایگزین پیدا نماییم فعالیتهای خوبی در جهت صادرات غیرنفتی انجام دادیم و در این راستا اقدامات بانک مرکزی بسیار موثر بود و حدودا کشور بدون نفت، بدون قحطی و کوپنی شدن کالاها اداره شد.
رئیس جمهور ضمن اشاره به اقدامات اقتصادی دولت در رویارویی با کرونا عنوان کرد: با اقدامات انجام شده توانستیم تخت های بیمارستانی را برای مبتلایان به کرونا افزایش دهیم و تخت های ویژه را در طول یک سال و نیم به بیشتر از ۲.۵ برابر برسانیم، برای مردم و کسب و کارهای صدمه دیده هم کمک ها و تسهیلات بانکی عرضه دادیم و همینطور در همین شرایط توانستیم سهام عدالت را ساماندهی کرده و بخشی از سهام را به مردم پرداخت نماییم.
روحانی اضافه کرد: در زمینه تهیه واکسن هم به رغم همه مشکلات امروز توانستیم به نقطه نسبتا مطلوبی برسیم و روند واکسیناسیون سرعت خوبی پیدا کرده است.
رئیس جمهور تصریح کرد: رشد اقتصادی در سال ۹۹ که در خیلی از کشورها منفی بود در کشور ما مثبت ۳.۶ درصد بود و این از افتخارات دولت می باشد که در سخت ترین شرایط و جنگ اقتصادی می تواند دولت دوازدهم را با رشد مثبت اقتصادی به دولت آینده تحویل دهد.
روحانی تصریح کرد: بر مبنای آمار و ارقام عرضه شده در سه ماهه اول سال جاری شاهد شرایط مناسبی در بخش صادرات و واردات نسبت به سه ماهه اول سال گذشته هستیم، صادرات بیشتر از ۶۹.۲ درصد و واردات حدود ۳۷ درصد نسبت به سه ماهه اول سال قبل اضافه شده است و شاهد تعادل بین صادرات و واردات هستیم و بدون شک این روند می تواند امیدوارکننده باشد ضمن این که در شرکتهای بزرگ اقتصادی هم رشد ۸.۷ درصدی بوجود آمده است.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه اگر دو کار در این زمان انجام شده بود در اوایل ۱۴۰۰ شاهد شرایط بهتری بودیم، عنوان کرد: اگر دست و پای ما را نمی بستند بطور قطع در انتهای سال ۹۹ می توانستیم در روند مذاکرات تحریم را برداریم، توافق بین ما و ۱+۵ در وین کاملا روشن و اسناد آن موجود است و مشخص است که آنها و ما حاضر بودیم که اقداماتی انجام دهیم اما مصوبه ای که در مجلس گذرانده شد نگذاشت ما کار خویش را انجام دهیم.
روحانی تصریح کرد: اقدام دوم در زمینه اف. ای. تی. اف بود که مشکل بزرگی ایجاد کرد در این حوزه دولت و وزارت اقتصاد کار خویش را انجام داده بود و مجلس و شورای نگهبان هم کمک کرده بودند اما یک جای دیگری برای ما مشکل درست کرد و هنوز هم مشکل ادامه دارد.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر همه تحریمها هم برداشته شود ولی مشکل ا ف. ای. تی. اف حل نشود باز هم در فعالیتهای بانکی با بانک های دنیا روند عادی نخواهیم داشت؛ بنابراین بعضی از مشکلات در اختیار دولت نیست و ربطی هم به دولت ندارد.
روحانی اظهار داشت: اگر اختیارات لازم که قانون اساسی به ما می دهد را می توانستیم عملیاتی نماییم در آغاز ۱۴۰۰ تحریم نداشتیم.
رئیس جمهور تصریح کرد: بعضی از امور همچون جنگ اقتصادی هم در ارتباط با دولت نیست و ناشی از اقدام یک نادانی است که از برجام خارج شد و تحریم را بر کشورمان تحمیل کرد.
روحانی افزود: در بعضی از امور دولت به تنهایی قادر نیست کاری انجام دهد و باید بقیه دستگاهها و ارگان ها هم یاری کنند بنابراین باید برای مردم توضیح داده شود که دولت در کجاها می تواند عمل کند و کجاها از اختیارات دولت خارج است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آنچه در توان مان بوده برای رفع مشکل مردم دریغ و کوتاهی نکردیم و برخی بر مواردی که در اختیار دولت بوده را حل و فصل کردیم و اجازه ندادیم در شرایط کرونا و تحریم فعالیتهای زیربنایی و اقتصادی و تولیدی تعطیل شود.
در شصت و یکمین مجمع سالیانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که روز یکشنبه با حضور رئیس جمهور برگزار شد، صورت های مالی مجمع با اعمال اصلاحاتی به تصویب رسید.
در این نشست رئیس کل بانک مرکزی از عملکرد، جهت گیری های سیاستی و اقدامات پولی و بانکی بانک مرکزی و همینطور شاخص ها و متغیرهای اقتصادی کشور در طول هشت سال دولت تدبیر و امید بخصوص سال ۹۹ گزارشی عرضه کرد.
در این جلسه همینطور هیات نظار بانک هم درباره ترازنامه و صورت های مالی سال ۹۹ گزارش داد.1400/05/04
10:35:02
5.0 / 5
498
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فوری خرید