عامل تورم، انتظارات تورمی است نه توزیع یارانه نقدی

عامل تورم، انتظارات تورمی است نه توزیع یارانه نقدی

کارشناس اقتصادی معتقد است: اعطای تسهیلات کرونائی عامل تورم نیست بلکه انتظارات تورمی به این مساله دامن می زند.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر حمیدرضا مقصودی در نشست سیاست های اقتصادی پیشنهادی به دولت دهم از دید اقتصاد اسلامی که امروز چهارشنبه ۶ مرداد انجام شد درباره خروج کشور از بحران اقتصادی حاصل از کرونا اظهار داشت: در کشور آنقدر که به نظام درمان کرونا توجه شد به نظام اقتصاد کرونا و روش های خروج از بحران اقتصادی کرونا توجه نشد.
وی ادامه داد: کرونا ۱۰ دی ماه ۹۸ در چین و ۳۰ بهمن در ایران با دو ماه فاصله اعلام گردید اما در این دو ماه هیچ تغییری در فاکتورهای اقتصاد کشور دیده نشد.
مقصودی افزود: اما وقتی کرونا به انتخابات ایران گره خورد و ضریب رسانه ای دریافت کرد فاکتورهای بورس دوبی، بازارهای منطقه و حتی لندن فرو ریخت.
کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که همزمان با بیان شیوع ویروس کرونا در چین، قیمت نفت تنها ۹ تا ۱۱ دلار سقوط کرد تصریح کرد: اما بعد از آنکه در ایران شروع شیوع ویروس کرونا اعلام گردید نفت به ۳۵ دلار سقوط کرد و سپس به ۲۰ دلار رسید و حتی برای دوره ای منفی شد. تا اختتام دولت ترامپ نیز در بازه ۱۵ تا ۴۰ دلار باقی ماند که این نشان دهنده اهمیت اقتصاد ایران بر بازارهای جهانی است. البته در آن دوره درگیری تولید و فروش میان عربستان و روسیه برای مدتی بالا گرفت که در کاهش نرخ نفت بی تأثیر نبود.
مقصودی به بسته های حمایتی کشورهای مختلف در دوره کرونا از اقتصادهای خرد و خانوار اشاره نمود و افزود: خیلی از کشورها ارقام بسیار بیشتری از کمک های دولت ایران به مردم در دوره کرونا توزیع کرده اند. بطورمثال در ایران تنها ۲ میلیارد دلار مجموع کمک های کرونائی بود حال آنکه ژاپن و آمریکا به چند تریلیون دلار رسید. حتی کشورهای فقیر منطقه ما نیز ارقام بیشتری به مردم کرونا زده خود ارائه کردند.
وی اشاره کرد: این نوع کمک ها عملاً پول پاشی بود ولی در هیچ یک از کشورها تورم ایجاد نکرد. بدین سبب این که گفته می شود توزیع کمک های کرونائی به مردم سبب تورم شد صحیح نیست. اساساً آنچه در ایران به تورم می انجامد، انتظارات تورمی است. چونکه مرتباً با تکرار این مساله که تورم در پیش است سیگنال هایی داده می شود و مرتباً با انتظارات تورمی دامن زده می شود.
کارشناس اقتصادی با پشتیبانی از پروسه توزیع کمک های نقدی اضافه کرد: تب اقتصاد ما رکود است که باید به سرعت درمان گردد. راه آن نیز یکسان سازی دستمزدها، ایجاد خط فقر مساوی نسبی و اقداماتی از این قبیل است که می تواند آثار رکود را برطرف کند.
وی یکی دیگر از راهکارهای درمان رکود را ایمن سازی محیط کسب وکار با بهره گیری از اعطای کمک های نقدی عنوان و اظهار نمود: همین طور نهادهای نظامی و امثال آنها می توانند با اقدامات جهادی وارد حوزه کشت و کار شوند به خصوص که در بخش کشاورزی به شدت با کمبود مواد غذایی در آینده روبرو می باشیم و تا زمانی که کشت و کار رونق نگیرد سایه این کمبود رفع نخواهد شد.

1400/05/08
23:43:08
5.0 / 5
653
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فوری خرید