توزیع سپرده گذاری ارزی صندوق توسعه چگونه است؟

توزیع سپرده گذاری ارزی صندوق توسعه چگونه است؟

به گزارش فوری خرید از سپرده گذاری ارزی انجام شده از محل منابع صندوق توسعه ملی عموما به بخش نفت و گاز و همینطور مناطق کم برخوردار اختصاص یافته است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در کنار تسهیلات ارزی که از محل منابع صندوق توسعه ملی به بخش های مختلف غیردولتی عرضه می شود، بخش دیگری از منابع ارزی این صندوق در جهت اجرای تکالیف بودجه های سنواتی و همینطور بخشی از آن برای اجرای ماده ۵۷ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲)، به سپرده گذاری ارزی در بانکهای عامل اختصاص پیدا کرده است.
بر این اساس بانک ها از راه اعطای تسهیلات در قالب قراردادها، منابع را به طرح ها و فعالیتهای مرتبط در بخش هایی همچون نفت، گاز، پتروشیمی، صنعت و معدن تخصیص می دهند.
بررسی آخرین گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی از آغاز تاسیس تا آخر سال ۱۳۹۹ نشان داده است که مبلغ سپرده گذاری ارزی انجام شده در بانکهای سپرده پذیر از سال ۱۳۹۱ تا آخر سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۷.۲ میلیارد دلار بوده که از این میزان ۵.۲ میلیارد دلار در چارچوب ۴۶ طرح به مرحله تخصیص ارز رسیده است.
از منابع تخصیص یافته حدود ۹۸ درصد به طرح های بخش نفت و گاز و دو درصد به طرح های بخش صنعت و معدن اختصاص یافته است.
همینطور در توزیع منابع بر مبنای مناطق نیز، حدود ۷۷ درصد از منابع تخصیص یافته سپرده گذاری ارزی، در مناطق کمتر توسعه یافته و نزدیک به ۲۳ درصد در مناطق برخوردار هزینه شده است.
اما از سال ۱۳۹۷تا آخر ۱۳۹۹ هیچ گونه قرارداد سپرده گذاری ارزی از محل صندوق توسعه با بانک ها منعقد نشده که دلیل آن هم به عدم درخواست بانک ها برمی گردد.
منبع:

1400/05/28
13:25:55
5.0 / 5
661
تگهای خبر: دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فوری خرید