اعتراض انجمن فولاد به محدودیت های صادراتی اخیر وزارت صمت

اعتراض انجمن فولاد به محدودیت های صادراتی اخیر وزارت صمت

فوری خرید: در پی ایجاد محدودیت های صادراتی برای تعدادی از تولیدکنندگان فولاد، انجمن تولیدکنندگان فولاد اعتراض شدید خودرا نسبت به این محدودیت ها اعلام نموده و ضمن تاکید براینکه قطعی 45 روزه برق و تعیین کف عرضه های غیر کارشناسی، سبب عدم رعایت تعهدات شرکت های فولادی شده است، خواهان تمدید بررسی میزان عرضه شرکت های تولیدکننده فولاد (اعم از ذوب و نورد) به مدت سه شد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، بتازگی مدیرکل دفتر صنایع معدنی (سیف الله امیری) در نامه ای خطاب به مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات (سعید عباسپور)، لیست واحدهای مجاز به صادرات محصولات فولادی شامل شمش و مقاطع فولادی را اعلام نمود که بر طبق آن مشخصات و شناسه ملی واحدهایی که کف عرضه خودرا طی چهارماهه نخست امسال رعایت کرده اند مجاز به صادرات شناخته شدند.
اما این فهرست در حالی برای انجام اقدامات لازم برای فراهم آمدن امکان صادرات و ابلاغ به گمرک تهیه شده که نام خیلی از واحدهای مجاز به صادرات حذف شده و از امکان صادرات بی بهره مانده اند.
آنطور که شنیده می شود، محدودیت تازه ای برای صادرات این محصولات به وجود آمده و دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، مجوز صادرات مقاطع طویل فولادی را به عرضه ۷۰ درصد از تولیدات شرکتها در بورس کالا منوط کرده و شرکت هایی که طی چهار ماه نخست امسال، کف عرضه ۷۰ درصدی در بورس کالا را رعایت نکرده اند، از لیست شرکت های مجاز به صادرات حذف شده اند.
براین اساس و در این راستا، انجمن تولیدکنندگان فولاد طی نامه ای با بیان اعتراض شدید خود نسبت به ایجاد محدودیت های صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد، قطعی ۴۵ روزه برق و تعیین کف عرضه های غیر کارشناسی را دلیل اصلی عدم رعایت تعهدات شرکت های فولادی دانسته است.
انجمن مذکور در این نامه به آمار معاملات و عرضه های شمش و مقاطع طویل در بورس کالا اشاره کرده و عدم معامله ۴۵ درصد از شمش های عرضه شده و ۶۴ درصد مقاطع طویل عرضه شده در بورس کالا طی چهار ماهه نخست سال جاری را گواه تعیین کف عرضه های غیرکارشناسی و بالاتر از نیاز داخلی دانسته است؛ پس در نامه خود درخواست کرده که به دلیلهای فوق، بررسی میزان عرضه شرکت های تولیدکننده فولاد (اعم از ذوب و نورد) به مدت سه ماه تمدید شود.
متن نامه سید رسول خلیفه سلطانی- دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- خطاب به سیف الله امیری، مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، به شرح زیر است:
" عطف به نامه های شماره ۱۳۳۸۶۸/۶۰ و ۱۳۳۸۶۱/۶۰ مورخ اول شهریور سال جاری درباب حذف نام برخی از شرکت های تولید کننده شمش و مقاطع طویل از فهرست صادرکنندگان مجاز که نیاز به تیک صادراتی آن وزارت خانه ندارند، ضمن اعلام اعتراض شدید این انجمن نسبت به ایجاد محدودیت های صادراتی برای چنین محصولاتی که دارای مازاد تولید هستند، توجه جنابعالی را به موارد زیر جلب می نماید:
- میزان کف عرضه تکلیفی در نظر گرفته شده برای شرکت ها، همچنانکه قبلاً نیز به اطلاع رسیده است، بسیار بالاتر از نیاز داخلی است و گواه آن عدم معامله بیش از ۴۵ درصد شمش عرضه شده و ۶۴ درصد مقاطع طویل عرضه شده در چهار ماهه نخست سال جاری است. پس استناد به عدم رعایت این کف عرضه غیرکارشناسی برای ایجاد محدودیت در صادرات شرکت ها، اساساً نگاهی اشتباه است.
- درحالی که در ۴۵ روز اخیر به سبب محدودیت های حداکثری تامین برق، تولید کارخانه ها متوقف بوده یا در بهترین حالت، حدود ۱۰ درصد تولید داشته اند، چگونه انتظار عرضه محصولات مطابق کف عرضه ابلاغی می رود؟ این در شرایطی است که حدود یک ماه از ارسال برنامه پیشنهادی این انجمن برای حفظ تولید حداقلی فولاد در وضعیت اضطراری برق می گذرد و هنوز هیچ اقدام موثری از طرف آن وزارتخانه در رابطه با این برنامه کارشناسی صورت نپذیرفته است!
- در بررسی میزان رعایت کف عرضه ابلاغی شرکت ها، متاسفانه به زمان تولید و فرصت لازم برای عرضه محصولات توجهی نشده است؛ در صورتیکه لازم است حداقل یک ماه به کارخانهها برای عرضه محصولات تولیدی خود فرصت داده شود و بطور مثال تولید چهار ماهه حداقل با عرضه پنج ماهه مورد مقایسه و بررسی قرار گیرد.
بر این اساس و باتوجه به همکاری حداکثری تولیدکنندگان فولاد کشور در بحران اخیر برق کشور که منجر به توقف نسبی و الزامی تولید و تحمیل خسارات هنگفت به آنان گردیده و همین طور با توجه به نیاز مبرم کشور به ارز حاصل از صادرات غیرنفتی، خواهشمند است ضمن بازبینی در نامه های صدرالاشاره، بررسی میزان عرضه شرکت های تولیدکننده فولاد را با استناد به موارد فوق الذکر تا سه ماه آتی تمدید فرمایید تا حداقل شاهد وارد آمدن فشارهای بیش از تحریم به تولید فولاد کشور نباشیم. "
منبع:

1400/06/03
15:42:42
5.0 / 5
687
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فوری خرید