در گفتگوی فوری خرید با سلیمی عنوان شد:

از پول هایی که خارج از ایران می خوابند تا کفش و کلاه خودباختگی بر تن برخی مدیران

از پول هایی که خارج از ایران می خوابند تا کفش و کلاه خودباختگی بر تن برخی مدیران

به گزارش فوری خرید مرکزی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید برای پیشرفت کشور، مدیران فسیل شده فاقد قدرت تصمیم گیری را کنار زد و جوانان پویا و خلاق را جایگزین کرد.


حجت الاسلام علیرضا سلیمی در جریان بازدید از خبرگزاری ایسنا، در سفارش به دولت سیزدهم اظهار نمود: نقدینگی افسارگسیخته که در دوران دولت یازدهم و دوازدهم به اژدهایی هفت سر تبدیل شد، اگر به هر سویی حرکت نماید خرابی و ویرانی به بار می آورد، پس باید تحت مدیریت درآید.
وی ضمن اشاره به میزان نقدینگی موجود در کشور در زمان تحویل مدیریت کشور به دولت یازدهم، اظهار داشت: تا زمان تحویل کشور به دولت یازدهم کل نقدینگی کشور ۴۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است، اما طی هشت سال اخیر این رقم به بالای ۴ هزار هزار میلیارد تومان رسید که رشدی ۹ برابری را نشان میدهد.
سلیمی با تکیه بر این که افزایش افسارگسیخته نقدینگی به مدلول افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی و نداشتن اقتصادی متعادل است، بیان کرد: این نقدینگی یک موجود سرکش است که به هر نقطه حرکت نماید ویرانی رقم می زند.
لزوم کاهش سرعت افزایش نقدینگی
وی اشاره کرد: دولت سیزدهم برای کنترل مشکل نقدینگی در گام اول باید سرعت افزایش نقدینگی را کم کند و راه حل این امر مدیریت کسری بودجه است. یکی از راه های جبران کسری بودجه گرفتن تنخواه(چاپ پول بدون پشتوانه) است که در بهار سال جاری دولت دوازدهم ۵۵ هزار میلیارد تومان تنخواه گرفت و این نشان از تنبل بودن دولت دارد، در صورتیکه مدیریت درست نقدینگی نیازمند دولتی پویا و فعال است.
این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با حرف های شیک و قشنگ نمی توان کشور را مدیریت کرد، اضافه کرد: برای کاهش کسری بودجه، دولت باید به سمت ساماندهی مالیات حرکت نماید، متاسفانه هم اکنون نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور صورت می گیرد. دولت سپس باید به سراغ ساماندهی شرکت های خصولتی و دولتی حرکت نماید.
وی افزود: نقدینگی باید به سمت بازارهای مولد مانند بورس هدایت شود، اما متاسفانه نگاه دولت دوازدهم به بورس نگاه کسب درآمد بود در صورتیکه باید رونق بازار بورس را به سمت تولید می بردند. یکی از اشکالات امروز کشور این است که هنوز شهامت و جرئت واگذاری پروژه های بزرگ به بخش خصوصی وجود ندارد در صورتیکه دنیا به این سمت حرکت کرده است، اما در ایران همچنان به سمت دولتی کردن امور و پروژه ها حرکت می نماییم.
هنوز یک خط قطار سریع السیر هم در کشور نداریم
سلیمی با اشاره به اینکه هنوز حتی یک خط قطار سریع السیر در کشور نداریم، اظهار داشت: بحث قطار سریع السیر خط تهران-اصفهان طی ۴۰ سال اخیر مطرح بوده است و با این رویه که کار به دست بخش خصوصی سپرده نمی گردد، ۴۰ سال دیگر هم ادامه دارد.
وی اظهار نمود: دولت باید سرمایه های سرگردان را به سمت کارهای مولد هدایت کند، دولت باید به مفهوم واقعی مانع زدایی کند ولی خود مانع تراش بزرگی است، بروکراسی شدید اداری مردم را بیچاره کرده است و برای یک مجوز باید به همه ادارات سر زد. مسلما باید درباب مجوزها نظر دستگاه های مرتبط گرفته شود، اما می توان در این حوزه تجمیع ایجاد کرد.
چرخش سریع چرخ توسعه تنها با اجرای ۱۰ درصد قوانین
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به این که مجلس قوانین بسیار خوبی برای تسهیلگری در امور سرمایه گذاری بخش خصوصی داشته است، اظهار داشت: اگر فقط ۱۰ درصد این قوانین اجرائی شود چرخ توسعه در بخش صنعت با سرعت غیرقابل باوری به حرکت در می آید.
وی با اشاره به اینکه در کمیسیون صنعت سفارش هایی بدون تعارف و شفاف به وزیر صنعت ارائه شد، اضافه کرد: باید از صنایع بزرگ بیش از گذشته حمایت کرد، حمایت به مدلول دادن یارانه نیست، بلکه باید در بخش تهیه مواد اولیه پیچ و خم ها را برداشت. هم اکنون در صادرات یک کالا تولیدکننده بیچاره می شود و قواعد اداری بیش از تصور پیچیده است در صورتیکه اگر موانع رفع گردد اساسا چرخش چرخ تولید، سرعت می گیرد. رفع مشکلات نیازمند کار کردن است و باید دولت سیزدهم پویایی لازم برای حل این چالش ها و پیچیدگی ها را داشته باشد.
از ابتدای پاییز در بخش گاز نیز به چالش می خوریم/خودرو صنعت پولسازی است که درجا زده است
سلیمی با تکیه بر این که امروز با کارهای عادی نمی توان معضلات را رفع کرد، اظهار داشت: رفع مشکلات کشور نیازمند مدیریت جهادی است. مدیریت لیبرال ها جنگ اقتصادی وحشتناکی را به کشور تحمیل کرد.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که کشور را با مدیریت جهادی و برنامه می توان مدیریت کرد، اظهار داشت: کمیسیون بر تدوین برنامه زمانبندی شده برای مدیریت کشور تاکید کرده است. در بحث تولید خودرو کشور درجا زده است و نیازمند تحول در این بخش هستیم. اگر در طول دو سال این بخش گرفتار تحول شود اساسا به صنعتی پولساز دست می یابیم، متاسفانه به عقب برگشته ایم و باید عارضه یابی در این عرصه صورت گیرد. در بحث کیفیت خودرو و میزان تولید باید سرمایه گذاری صورت گیرد، البته قول هایی که آقایان در تولید داده اند حتما رصد می شود چونکه باید وعده ها عملی شود.
سهم کمتر از نیم درصدی ایران از بازارهای جهانی معدن/صنعت ایران ۲۵ سال از تکنولوژی دنیا عقب است
وی افزود: باید ظرفیت های کشور همچون ظرفیت های معدنی به درستی مدیریت شوند، معدن به مفهوم واقعی می تواند جایگزین نفت شود، اما در بحث فرآوری گرفتار مشکل هستیم، از طرفی صادرات معدنی استان به شدت کاهش یافته است. سهم ایران از بازارهای جهانی معدن کمتر از نیم درصد شده و در مقابل، ترک ها بعنوان رقیب معدنی ایران ۳۰ درصد بازار را در اختیار دارند، در صورتیکه ایران از نظر ذخایر چیزی کمتر از ترکیه ندارد.
وی اظهار داشت: مسلما در زمانی که بازار دنیا تشنه باشد و محصولات جاذبه لازم را داشته باشند و توانمندی لازم را در ارائه محصول داشته باشیم، اساسا ابزار تحریم تاثیری در متوقف کردن ما نخواهد داشت بعنوان مثال بمحض این که کشور به سمت تولید واکسن کرونا رفت، تحریم رخت بر بست و در صنعت و معدن نیز اگر تولید و جاذبه محصولات بالا رود اساسا تحریم ها اثری در عرضه محصول نمی گذارند.
سلیمی یکی از الزامات در بخش صنعت را نوسازی تجهیزات دانست و اظهار داشت: کارخانجات کشور حدود ۲۵ سال از فناوری روز دنیا عقب هستند و این عقب بودن سبب شده است که صنایع کشور انرژی بر باشند، با حرف که نمی توان کارخانجات را به روز کرد، اما اساسا با تاکید بر داخل می توان مسیر را باز کرد.
دولت سیزدهم از تجربه دولت دوازدهم درس بگیرد/انسداد مدیریتی باید شکسته شود
وی اشاره کرد: موافق شکستن تحریم هستیم، اما مسیری که برای شکستن آن در پیش گرفته شده بود غلط بود، کلید دولت دوازدهم یک طرفه بود و فقط قفل می کرد در صورتیکه باید قفل ها و تحریم ها را شکست و دولت سیزدهم باید از تجربه تلخ دولت دوازدهم درس بگیرد. دولت قبل دولتی زمین گیر و تنبل و بی برنامه بود، اما دولت جدید باید پویا، فعال و با برنامه باشد.
سلیمی اضافه کرد: منابع انسانی که در سالهای گذشته حبس شده بود باید آزاد شود، متاسفانه خیلی از مدیران توانمند در دولت قبلی به علت مسائل سیاسی کنار گذاشته شدند و امروز باید به سراغ نیروهای توانمند و جوانان رفت، انسداد مدیریتی که در دولت قبل رقم خورد باید شکسته شود، باید جوانان را وارد میدان کرد.
خودباختگی ها اجازه رونق صنعت را نمی دهند
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، درباب وضعیت صنایع استان مرکزی و کشور اظهار نمود: امروز صنعت کشور درگیر سوءمدیریت در رده های کلان است، واگذاری های غلط مصیبت را نه فقط برای استان مرکزی بلکه برای کشور رقم زده است، در صورتیکه حتی اگر چهار صنعت مادر فعال شود، ۱۰ هزار فرصت شغلی رقم می خورد، اما سوء مدیریت ها و خودباختگی ها اجازه رونق گرفتن صنعت را نمی دهد.
پول هایی که خارج از ایران می خوابند و سفارش هایی که به هپکو داده نمی شوند
وی اشاره کرد: متاسفانه مدیران در رده های مختلف تصمیم گیری، با وجود آنکه توان تولید در کشور وجود دارد، به سمت واردات حرکت می کنند و شرکتی مانند هپکو نیز امروز درگیر این چالش ها شده است. توان تولید در کشور و هپکو وجود دارد، اما افراد حاضرند پول های کلان را ماه ها در خارج از کشور بخوابانند ولی در هپکو ثبت سفارش نکنند. این خودباختگی در مدیران به مصیبتی عظیم تبدیل گشته است.
سلیمی با اشاره به اینکه رفع تحریم ها امروز به نگرانی برای تعدادی از نخبگان و شرکتها تبدیل گشته است و آنها نگرانند که بعد از لغو تحریم ها باردیگر واردات رونق بگیرد و تولیدات کشور به رکود بروند، اظهار داشت: اگر بتوانیم کلاه و کفش خودباختگی را از پای این مدیران جدا نماییم و کلاه و کفش بومی بپوشند اساسا می توانیم پیشرفت نماییم، اما مسئله اینجاست که مدیران سیاسی و بی عرضه جوانان را باور ندارند، چنین مدیرانی به سرطان در کشور تبدیل گشته اند چونکه اگر کنترل نشوند تکثیر می شوند.
وی اشاره کرد: افراد فسیل شده که قدرت تصمیم گیری ندارند، باید بازنشسته شوند تا مسیر برای جوانان کوشا و خلاق باز شود.
با متخلفان زندان اوین در هر رده ای برخورد شود
سلیمی درباب اتفاقات زندان اوین اظهار داشت: در این عرصه تخلف شده و قوه قضائیه در این خصوص مدعی است. باید با متخلفین در هر رده ای برخورد عبرت آموزی صورت گیرد چونکه زندانبان باید حرمت زندانی را حفظ کند، این یک آموزه اسلامی است.
وی ادامه داد: اولا باید توضیح بدهند که چرا این اتفاق افتاده است دوما این که وقتی می گویند این آیا باز هم از این دست اتفاقات در این زندان رخ داده بوده یا نه؟
سلیمی با اشاره به اینکه از اقدامات قوه قضائیه در برخورد با این فاجعه تشکر می کنم، اظهار داشت: با این وجود باید توضیح بدهند که چرا شرایط زندانیان ایمن نبوده و البته توضیحات شان باید قانع کننده باشد تا افکار عمومی آرام بگیرد.
منبع:

1400/06/11
10:45:54
5.0 / 5
408
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
فوری خرید