تایرسازان مجاز به صادرات قسمتی از تولید خود شدند

تایرسازان مجاز به صادرات قسمتی از تولید خود شدند

فوری خرید: طبق ابلاغ انجمن صنفی صنعت تایر به تولیدکنندگانِ عضو انجمن، تایرسازان داخلی مجاز به صادرات ۱۰ درصد تایر سواری تولیدی و ۳۰ درصد تایرهای کشاورزی و راه سازی و صنعتی شدند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، چند ماه است که مبحث درخواست آزادسازی صادرات مازاد تولید تایرها از جانب فعالان این صنعت مطرح شده است؛ آنها معتقدند که در شرایط فعلی که میزان تولید برخی اندازه ها و انواع تایر از میزان مصرف کشور بیشتر است، در صورتیکه صادرات- ولو به صورت محدود- آزاد نشود، فاقد توجیه خواهد بود.
تولید مازاد نیاز بازار و نبود تقاضای متناسب با این حجم از تولید، سبب انباشت برخی سایز تایرها شده است؛ بنابراین در این راستا فعالان این صنعت چاره موجود برای معضل تایرهای رسوب شده را صدور اجازه صادرات تایرهای مازاد می دانند.
طبق آمار، میزان تولید در ۱۰ ماهه ابتدایی سال قبل برابر کل تایر تولیدی در سال ۱۳۹۸ بوده و همه انواع تایرها را شامل شده است و این روند افزایش تولید تا آخر سال ۱۳۹۹ و از آغاز سال ۱۴۰۰ هم ادامه دار بوده است.
با عنایت به افزایش تولید تایرها و با عنایت به این که تایرهای سواری انواع گوناگونی دارد و هر اندازه تایر برای برخی از خودرو ها قابل استفاده می باشد (تایر خودرو ها با شاسی های بلند که خود دارای چند سایز است، مناسب خودرو های پژو، پراید و... نیست و بالعکس) ازاین رو زمانی که تولید از میزان حجم مصرف عبور می کند، معمولاً به تولیدکنندگان مجوز صادرات داده شود.
سالهای گذشته، تایر خودرو های شاسی بلند وارد می شدند اما حالا تولیدکنندگان داخلی ادعا دارند که با دانش فنی داخلی، در این امر خودکفا شده اند و معتقدند که در صورت امکان صادرات، میتوان بازار گشایی در خارج از کشور داشت. ضمن این که صادرات مازاد تولید، انگیزه ای برای تولیدکننده است که بتواند همچنان تولید را ادامه و توسعه دهد.
ازاین رو به دنبال این که چند ماهی است مبحث آزادسازی صادرات تایر به دفعات از جانب فعالان و تولیدکنندگان صنعت تایر درخواست شده است، در نهایت انجمن صنفی صنعت تایر اطلاعیه ای به تولیدکنندگان زیرمجموعه خود ابلاغ کرده که ضمن آن اعلام شده که صادرات بخشی از محصولات تولیدی مجاز و آزاد شده است.
در این ابلاغیه آمده است:
پیرو تصمیمات ستاد تنظیم بازار و پیگیری های صورت گرفته، در نهایت برپایه تصویب شورایعالی صادرات، شرکتهای تولیدکننده تایر مجاز هستند ۱۰ درصد تایر سواری تولیدی و همینطور ۳۰ درصد تایرهای کشاورزی، راه سازی و صنعتی تولیدی خویش را صادر کنند.

منبع:

1400/06/15
21:33:49
5.0 / 5
651
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فوری خرید