در گفت وگو با فوری خرید اعلام شد

مشارکت مردم در تجاری سازی طرح های دانش بنیان با ضمانت صندوق نوآوری

مشارکت مردم در تجاری سازی طرح های دانش بنیان با ضمانت صندوق نوآوری

به گزارش فوری خرید معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از اجرای راه حل نوین برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان آگاهی داد و اظهار داشت: در این روش که به نام ˮتامین مالی جمعیˮ است، مردم در طرح های دانش بنیان شراکت خواهند کرد و صندوق نوآوری تضمین بازگشت اصل آورده را بر عهده خواهد داشت.


دکتر سیاوش ملکی فر در گفت و گو با ایسنا، وظیفه صندوق نوآوری و شکوفایی را تامین مالی برای شرکت های دانش بنیان دانست و اضافه کرد: تامین مالی انواع متنوعی دارد، به شکلی که در صندوق نوآوری و شکوفایی ۷۰ نوع خدمت برای این شرکتها تعریف شده است که از آن جمله می توان به خانواده خدمات تسهیلات، توانمندسازی و ضمانت نامه اشاره نمود.
وی افزود: بر این اساس از آذرماه سال ۱۳۹۷ تا حالا بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکت های دانش بنیان اعطا شده است.
ملکی فر تامین مالی جمعی را از دیگر راهکارهای نوین تامین منابع مالی در کشور دانست و اشاره کرد: مجوزهای مورد نیاز برای اجرای تامین مالی تعدادی از سوی سازمان بورس و شرکت فرابوس صادر شده و بر این اساس هم اکنون امکان تامین مالی جمعی نیز در کشور فراهم گشته است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، درباب تامین مالی جمعی توضیح داد: فرض کنید که یک شرکت می خواهد محصولی را به فروش برساند، ولی برای تولید انبوه این محصول نیاز به منابع مالی دارد که می تواند این منابع را از طرف بانک ها، صندوق نوآوری و شکوفایی، قرض گرفتن از سایر نهادها و یا بوسیله تامین مالی جمعی و یکسری سرمایه گذاران خرد دریافت کند.
وی افزود: تامین مالی جمعی این امکان را برای شهروندان و مردم عادی فراهم نموده که با سرمایه های حداقلی به میزان ۵۰۰ هزار تومان، در طرح های دانش بنیان مشارکت کنند.
ملکی فر با تاکید بر این که این مشارکت مردم در طرح های فناورانه با مجوز صورت می گیرد، اظهار نمود: برای این منظور شرکت فرابورس به یکسری از شرکتها که از آنها با عناوین "سکو" و یا "پلتفرم" یاد می شود، مجوزهایی را اعطا کرده است و این پلت فرم ها که هم اکنون تعداد آنها به ۶ شرکت رسیده است، به شرکت های دانش بنیان در حوزه تامین مالی کمک خواهند کرد.
پلتفرم هایی برای تجاری سازی طرح های شرکت های دانش بنیان
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، با اشاره به نحوه حمایت سکوهای تامین مالی تعدادی از شرکت های فناور برای تجاری سازی محصولات فناورانه آنها، اظهار داشت: در صورتیکه شرکتی برای تجاری سازی محصولات دارای ریسک خود نیاز به تامین مالی داشته باشد، به این سکوها مراجعه و از آنها درخواست می کند که با بررسی طرح های آنها، امکان تامین مالی را برای آنها فراهم آورند.
وی افزود: در صورتیکه این سکوها طرح را برای سرمایه گذاری و سود آوری تایید و از شرکت فرابورس مجوز تامین مالی جمعی برای طرح را دریافت نمایند، اطلاعات طرح همچون مبلغ مورد نیاز، سود طرح، امکان سنجی طرح و... در وب سایت سکو به نمایش در آمده از مردم برای سرمایه گذاری دعوت می شود.
ملکی فرد افزود: بر این اساس افراد متقاضی و دارای کد بورسی مجاز هستند در سهم های حداقل ۵۰۰ هزار تومانی در پروژه آن شرکت دانش بنیان مشارکت کنند.
بگفته وی در این روش تامین مالی، هر فرد می تواند حداقل ۵۰۰ هزار تومان و بیشتر مبادرت به شراکت در طرح فناورانه شرکت های دانش بنیان کند.
وی افزود: پس از موفقیت در جمع آوری پول، مبلغ جمع آوری شده از طرف سکو، به حساب شرکت دانش بنیان واریز خواهد شد و از طرف دیگر این شرکت بدون ارائه وثایق سنگین، اعتبارات مورد نیاز برای تجاری سازی محصولات خودرا کسب خواهدنمود.
ملکی فرد تصریح کرد: پس از مدت معینی، سکویی که اعتبارات شرکت دانش بنیان را تامین کرده است، مبادرت به نظارت بر پروسه تجاری سازی آن محصول توسط شرکت می کند، تا در نهایت بتواند اصل و سود سرمایه شهروندان را به اندازه سهم هر کدام برگرداند؛ ضمن آنکه سکو کارمزد و حق الزحمه ای متناسب با حجم طرح دریافت خواهدنمود.
وی مشارکت مردم در طرح های دانش بنیان و همین طور سود و زیان طرح را از مزایای این طرح نام برد و اظهار نمود: در صورتیکه طرحی با شکست مواجه گردید، شرکت دانش بنیان و فناور مسوولیتی در مقابل برگرداندن اصل پول ندارد، بدین جهت در این روش پول مردم در ریسک قرار دارد.
ملکی فر اشاره کرد: علاوه بر آن مردم اصل سهام شرکت را خریداری نمی کنند، بلکه مردم در آن طرح و یا پروژه شرکت مشارکت دارند و از جانب دیگر شرکت دانش بنیان برای دریافت اعتبارات مورد نیاز مانند دریافت تسهیلات به وثیقه نیاز نخواهد داشت.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، با اشاره به به مخاطره افتادن سرمایه مردم در اجرای طرح های دانش بنیان، اشاره کرد: برای این منظور صندوق نوآوری و شکوفایی بعنوان حامی شرکت های دانش بنیان چند مدل را بمنظور کاهش ریسک سرمایه گذاری در روش تامین مالی جمعی ارائه کرده است. نخستین آن این است که اگر طرح متعلق به یکی از شرکت های دانش بنیان باشد، اصل پول سرمایه گذاران از طرف صندوق نوآوری بیمه خواهد شد و از این طریق اگر فردی ۱۲۰ میلیون تومان سرمایه گزاری نموده باشد و پس از آخر دوره اجرای طرح، بازگشت اصل آورده از طرف صندوق تضمین خواهد شد.
وی افزود: در این بین اگر شرکت از فروش محصولات خود سود کرده باشد، اصل سرمایه همراه با سود به مردم بازگردانده می شود و ضرری متوجه سرمایه گذار نیست و صندوق ضرر سرمایه گذار را پوشش می دهد.
ملکی فر اظهار داشت: با این تضمین مردم می توانند به پلت فرم های دارای مجوز تامین مالی جمعی مراجعه و بر روی طرح های معرفی شده، سرمایه گذاری کنند.
شناسایی طرح های دانش بنیان سرمایه پذیر
این مقام مسوول، با تاکید بر این که بیمه تامین مالی جمعی در این طرح تنها مشمول شرکت های دانش بنیان می شود، اظهار داشت: شرکت هایی که دانش بنیان نیستند، چنین بیمه نامه ای ندارند.
وی افزود: بمنظور تشویق مردم برای مشارکت در سرمایه گذاری در طرح های دانش بنیان، فراخوانی را برای جذب و شناسایی طرح های سرمایه پذیر شرکت های دانش بنیان و فناور منتشر کردیم که ۱۰۰ شرکت دارای طرح های سرمایه پذیر شناسایی شدند، در قالب مسابقه تلویزیونی مورد داوری قرار گرفتند و در نهایت ۲۴ طرح از طرف داوران این مسابقه مورد تایید قرار گرفت.
ملکی فر با اعلان اینکه به زودی این برنامه با عنوان "کارویا" پخش خواهد شد، اظهار داشت: مخاطبان هر ۱۰۰ طرح ارائه شده را خواهند دید و اطمینان دارند که ریسک و ضرر طرح های معرفی شده در این برنامه، از طرف صندوق نوآوری بیمه شده است و بر این اساس در صورت تمایل می توانند در این طرح تا حداکثر ۵ درصد مبلغ مورد نیاز سرمایه گذاری کنند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، هدف از اجرای تامین مالی جمعی را تشویق مردم به سرمایه گذاری در بخش اقتصاد دانش بنیان عنوان نمود و تصریح کرد: مردم برای سرمایه گذاری گزینه هایی چون بازار سرمایه یا بورس، خرید سکه و ارز و ملک را در پیش رو دارند، ولی با این طرح با همکاری بورس و فرابورس و صندوق نوآوری، گزینه دیگری را برای سرمایه گذاری شهروندان تعریف کردیم که طی آن شهروندان می توانند در طرح های شرکت های دانش بنیان مشارکت کنند.
وی افزود: با اجرای طرح تامین مالی جمعی هم مشکل تامین مالی شرکتها حل خواهد شد و هم به مردم در این شرایط اقتصادی منفعت می رسد.
ملکی فر با اشاره به تجربه اجرای تامین مالی جمعی در کشور، اظهار داشت: در سال قبل طرح دو شرکت دانش بنیان بوسیله تامین مالی جمعی تامین شد و اطلاعات شرکتها نیز در سایت این سکوها برای هر طرح بارگذاری شده است.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا در این طرح صندوق نوآوری و شکوفایی از هر طرح شرکت های دانش بنیان که بر روی یکی از سکوهای تامین مالی بورس بروند، تا ۱۰۰ درصد آورده را تضمین خواهدنمود.
منبع:

1400/06/20
21:41:54
5.0 / 5
864
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید