طرح ساماندهی صادرات محصولات فولادی برای بار چهارم اصلاح و ابلاغ گردید

طرح ساماندهی صادرات محصولات فولادی برای بار چهارم اصلاح و ابلاغ گردید

فوری خرید: بعد از اعتراض انجمن تولیدکنندگان فولاد نسبت به ایجاد محدودیت های صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد که منجر به حذف نام خیلی از واحدها از لیست صادرکنندگان مجاز شده بود، دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در نامه ای جدید به دفتر مقررات صادرات و واردات، محدودیت های وضع شده در نامه قبلی خودرا لغو و مجوزهای صادرات فولاد را یک ماه دیگر (تا ابتدای مهرماه) تمدید کرد؛ حالا فهرست اصلاحیه شماره ۴ ساماندهی صادرات محصولات فولادی (مقاطع طویل) از طرف مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت به گمرک جمهوری اسلامی ابلاغ گردید.


در نامه سیف الله امیری- مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) - در نامه ای خطاب به سعید عباسپور- مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت- فهرست اصلاحیه شماره ۴ ساماندهی محصولات فولادی (منحصرا مقاطع طویل) عرضه شده است.
در این نامه آمده است که "پیرو نامه شماره ۶۰/۹۴۹۴۴ مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ و نامه شماره ۶۰/۱۳۵۷۹۵ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ مبحث ساماندهی صادرات محصولات فولادی (مقاطع طویل)، لیست بازبینی شده جهت اقدام لازم، ارسال می گردد.
به آگاهی می رساند با عنایت به بند (۴) مصوبات کارگروه تنظیم بازار به شماره ۶۰/۱۵۷۹۶۳ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۰، از تاریخ اول مهر ماه ۱۴۰۰ فهرست اصلاح شده عرضه شده در پیوست، به مدت دو ماه به منظور صادرات، نیازی به تایید دفتر صنایع معدنی در سامانه فرامرزی گمرک جمهوری اسلامی ایران (EPL) را ندارد. لطفا دستور فرمایید مبحث به گمرک ج. ا. ا جهت اقدام مقتضی منعکس گردد. "
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، ابتدای شهریور ماه سالجاری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی در نامه ای خطاب به مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات، ضمن عرضه فهرست واحدهای مجاز به صادرات این محصولات، خواهان ساماندهی صادرات محصولات مقاطع طویل فولادی و انجام اقدامات لازم شد که طی آن، ضمن عرضه لیست واحدهای مجاز به صادرات محصولات فولادی (مقاطع طویل)، پیرو دو نامه در ۲۰ اردیبشهت ماه و سوم تیرماه سالجاری، با عرضه مشخصات اعلام شده و شناسه ملی واحدهایی که کف عرضه خویش را طی چهارماهه نخست سال جاری رعایت کرده بودند، خواهان انجام اقدامات لازم برای فراهم آمدن امکان صادرات و ابلاغ به گمرک جمهوری اسلامی ایران شد.
بر مبنای فهرست اعلام شده توسط مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، اقدام برای این لیست برای مدت سه ماه از آن روز (یکم شهریورماه) اعتبار داشت و آن دسته از تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی که نام آنها به گمرک اعلام شده است، طبق روال در این دوره سه ماهه احتیاج به دریافت تیک صادراتی وزارت صنعت، معدن و تجارت نداشتند.
این فهرست در حالی عرضه شد که نسبت لیست قبلی (ارائه شده در تیرماه ۱۴۰۰) و با یاد ۱۰۲ واحد مجاز به صادرات مقاطع طویل فولادی، تنها نام ۱۸ واحد به چشم می خورد و براین اساس ۸۴ واحد از امکان صادرات بی بهره مانده بودند و علت این محدودیت تازه ای برای صادرات این محصولات، گویی به جهت منوط شدن عرضه ۷۰ درصد از تولید شرکت ها در بورس کالا بود و شرکت هایی که طی چهار ماه نخست سالجاری، کف عرضه ۷۰ درصدی در بورس کالا را رعایت نکرده اند، از لیست شرکتهای مجاز به صادرات حذف شده بودند.
اما بعد از آن، انجمن تولیدکنندگان فولاد طی نامه ای با اعلام اعتراض شدید خود نسبت به ایجاد محدودیت های صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد، قطعی ۴۵ روزه برق و تعیین کف عرضه های غیر کارشناسی را دلیل اصلی عدم رعایت تعهدات شرکتهای فولادی دانست و در نامه خود درخواست کرده که به علل فوق، بررسی میزان عرضه شرکتهای تولیدکننده فولاد (اعم از ذوب و نورد) به مدت سه ماه تمدید شود.
بعد از اعلام این اعتراض و حذف نام تعداد کثیری از واحدهای تولیدکننده از فهرست صادرکنندگان مجاز، دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از تصمیم خود عقب نشینی کرد و در نامه ای جدید به دفتر مقررات صادرات و واردات این وزارت خانه، محدودیت های وضع شده در نامه قبلی خویش را (۶۰/۱۳۳۸۶۱ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۱) ملغی و اعلام نمود که مجوزهای صادرات فولاد یک ماه دیگر (تا ابتدای مهرماه) تمدید شده است.
منبع:

1400/07/02
12:15:05
5.0 / 5
2578
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فوری خرید