معاون رئیس جمهور:

انتشار اوراق قرضه، معیشت مردم را نشانه گرفته است

انتشار اوراق قرضه، معیشت مردم را نشانه گرفته است

فوری خرید: رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: با راحت ترین کار که انتشار اوراق قرضه و خلق پول است کشور اداره شده که این روش غیر علمی معیشت مردم را نشانه گرفته است.به گزارش فوری خرید به نقل از سازمان برنامه و بودجه، هشتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، اعضای ستاد، مشاورین و رؤسای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها برگزار شد در این نشست اعضای شرکت کننده نقطه نظرات کارشناسی خویش را درباره منابع ها، موانع ها و نقش استان ها برای تحقق رشد اقتصادی در نظر گرفته شده برای سال ۱۴۰۱ را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
سید مسعود میرکاظمی با تبریک هفته دفاع مقدس خاطرنشان کرد: ۸ سال دفاع مقدس پر از حادثه، خلاقیت و نوآوری است و در آن زمان شرایط خیلی سخت بود و وضعیت تولید اصلاً مناسب نبود و تأمین نیازهای کشور مقدور نبود اما علیرغم همه سختی ها به سبب اعتقادات، احساس مسئولیت و وظیفه شناسی افراد توانستیم بر مشکلات فائق بیاییم و یک تنه در مقابل جهان کفر ایستادیم و وزارت دفاع و ارتش و سپاه پاسداران با تلاش و قبول مشکلات و روحیه خستگی ناپذیر با کمترین امکانات کارها را جلو بردند و در هوافضا سر آمد شدیم. ازاین رو در این شرایط که توفیق خدمتگزاری نصیب ما شده باید با تلاش و وظیفه شناسی گام های بلند و تأثیرگذار را در جهت بهبود شرایط برای کشور و مردم برداریم.
معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به مأموریت سازمان برنامه و بودجه، تصریح کرد: مأموریت ما اثربخش کردن بودجه است همانطور که در اقتصاد مقاومتی هم بر این مهم تاکید گردیده است ولی با نگاه به سالهای گذشته علیرغم این که مصارف و منابع در اختیار داشتند رشد اقتصادی ناچیزی کشور داشته و اهداف کلان محقق نشده است.
میرکاظمی با اشاره به اینکه اشتغال جوانان یکی از دغدغه های اصلی ما است؛ افزود: جوانان تحصیل کرده ما بیکار هستند و از نیروی فعال جامعه استفاده نمی گردد همینطور در روستاها با وجود این که امکاناتی فراهم گشته است ولی به سبب این که نگاه توسعه ای وجود نداشته است و متمرکز شدن امکانات در شهرهای کلان نیروی جوان روستا از نداشتن شغل رنج می برند.
وی خاطرنشان کرد: مخازن هیدروکربوری کشورمان در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد و سالهای طولانی می توانیم از ذخایر و معادن خود استفاده نماییم و همینطور با تحول و تغییر نگرش در بخش کشاورزی و صنعت سطح درآمد خانوار می تواند افزایش پیدا کند بنابراین برای تغییر بنیادی این مشکلات از هیچ تلاش و کوششی نباید کوتاهی کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن اشاره به این که اصلاح ساختار بودجه یک کار ضروریست نه انتخابی، اظهار داشت: ۸ سال دفاع مقدس مسئولین، مردم و بسیج در مقابل جهان کفر ایستادند بنابراین شرایط هم اکنون سخت تر از آن زمان نیست دولت اگر پای کار بیاید بر مشکلات میتوان غلبه کرد. همانطور که در بحث واکسن مشکلات کم کم درحال حل شدن است. روی شاخصهای کلان تمرکز نشده و رشد اقتصادی جز برنامه نبوده است امیدواریم با برنامه ریزی و تمرکز نتیجه گیری قابل قبول حاصل شود.
میرکاظمی ضمن اشاره به این که شرایط فعلی احتیاج به تغییرات اساسی دارد خاطرنشان کرد: از نیروهای سازمان برنامه و بودجه می خواهم تلاش کنند و با بازبینی در راهبردهای توسعه حرکت قوی و تأثیرگذار برای بهبود شرایط کشور داشته باشند چون که با شرایط فعلی مشکلات رفاهی مردم قابل حل نیست.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با انتقاد از این که با خلق پول کشور اداره شده است تصریح کرد: با راحت ترین کار که انتشار اوراق قرضه و خلق پول است کشور اداره شده است که این روش غیر علمی معیشت مردم را نشانه گرفته است برای برون رفت از این وضعیت باید همه تدابیر لازم اندیشیده شود تا به این روش خاتمه داده شود و همه تلاش دولت بر این مهم استوار است که سال آینده کمترین خلق پول را داشته باشد.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه ساز و کار منطقی و علمی برای رفع مشکلات و معضلات کشور پیدا کند و یکی دیگر از مأموریت سازمان، مدیریت منابع مالی است بنابراین با اصلاح سیاست ها و گره زدن منابع مالی با اهداف موفقیت و شکوفایی اقتصادی برای کشور حاصل می شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: روش کار و سیاست ها تغییر می کند و از هیچ تلاشی برای به حرکت در آمدن چرخه اقتصادی کوتاهی نخواهیم کرد. دکتر میرکاظمی در انتها تصریح کرد: همه دستگاه ها سازمان ها و استانداران در مقابل منابع مأموریت و وظایف دارند از پتانسیل ها برای رشد اقتصادی و بالا رفتن بهره وری ها نهایت استفاده را داشته باشند تا شرایط مطلوبی که مدنظر است تحقق پیدا کند.
در این نشست که رؤسای سازمان مدیریت استان ها حضور داشتند، موانع و راهکارهای مور نیاز برای تغییر ریل اقتصادی در استان ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


منبع:

1400/07/03
09:18:25
5.0 / 5
1223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فوری خرید