نوروزی:

هزینه های تمام شده یک شالیکار سرسام آور است

هزینه های تمام شده یک شالیکار سرسام آور است

به گزارش فوری خرید نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس در مورد علل افزایش قیمت برنج در کشور اظهار داشت: زمین شالی کاری از یک طرف و نیروی انسانی از طرق دیگر در یک سال قبل گران شده است. همین طور در اثر افزایش هزینه های سم، کود، بذر، آب، ماشین آلات زیاد قیمت برنج گران شده است.


محمدرضا نوروزی در گفت و گو با ایسنا در مورد افزایش قیمت برنج در کشور اظهار نمود: هزینه های کاشت، داشت، برداشت برنج بالا رفته است. استحضار دارید که در دو سال اخیر، هزینه های سم، کود، بذر، آب، ماشین آلات زیاد شده است. برنج های خارجی که بی کیفیت و بی مزه است، نیز گران شده است.
نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس یازدهم اضافه کرد: ما در کشور انواع مختلفی از برنج اعلاء داریم. طارم، هاشمی، عسگری، دم سیاه، ندا و فجر داریم. فجر پرمحصول ترین برنج ایران است و با این وجود کیفیت بهتری از برنج خارجی دارد. هزینه های تمام شده شالی کار سرسام آور است.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از افزایش قیمت اجاره بها در یک سال اخیر آگاهی داد و اظهار داشت: زمین شالی کاری در یک سال قبل دو تا سه برابر گران شده است. از جانب دیگر نیرو انسانی نیز گران شده است. بدین سبب همه عوامل تولید برنج در ایران گران شده و این در حالیست که شالی کاران معیشت مناسبی ندارند. با وجود افزایش قیمت برنج در کشور، امرار معاش کشاورزان با چالش روبه رو شده است.
وی افزود: کشت شالی در کشور ما مانند کشورهای صنعتی، مکانیزه نیست. شالی کاران ما از صفر تا صد تولید برنج رنج می کشند. این عزیزان برای تامین غذای خود و تامین سایر هزینه های زندگی مجبور به شالی کاری هستند. نکته دیگر این است که برنج ایرانی به تناسب کالاهای دیگر افزایش قیمت نداشته است. یک بطری آب معدنی طی چند سال گذشته، از ۳۰۰ تومن به ۴ هزار تومان رسیده است. یک نوشابه ۳ هزار تومانی ۲۰ هزار تومان شده است.
نماینده مردم علی آباد کتول در آخر اظهار داشت: ما در کشور مقرر کردیم که از مرداد ماه تا آبان ماه، برنج وارد نکنید اما پس از این زمان به تناسب نیاز کشور، برنج وارد کنید. شما نمودار واردات برنج از سال ۱۳۹۰ به بعد را نگاه کنید. از هند، پاکستان، اروگوئه و کشورهای دیگر برنج وارد کرده ایم. البته امسال شرایط قدری متفاوت شد و گویی مقرر است تغییراتی در این قانون اتفاق بیفتد تا نیاز بازار تامین شود.
نوروزی در آخر با استناد به بیانات مقام معظم رهبری اظهار نمود: دولتمردان باید راهی را برگزینند که هم از تولید کننده حمایت کامل صورت گیرد و هم تنظیم بازار تامین شود.
منبع:

1400/07/09
21:54:36
5.0 / 5
729
تگهای خبر: بازار , كالا , كشاورزی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید